Początek czegoś nowego
Statystyczna Polka w naszym kraju niemal dwa razy musi zaczynać wszystko od nowa z przyczyn losowych takich jak: małżeństwo, ciąża, rozwód, śmierć bliskiej osoby, kryzys gospodarczy, zwolnienie z pracy. Kobiety w różnym wieku z niższym wykształceniem zaczynały wszystko od nowa średnio 2,3 razy, natomiast z średnim i wyższym rzadziej – 1,6 razy – tak wynika z raportu „Polko, odważ się na zmiany” przeprowadzonego na zlecenie Promedica24.
Polki w wieku 55+ nie boją się nowych doświadczeń
Badanie pokazało, że Polki są otwarte na zmiany i to na bardzo wielu płaszczyznach. Szczególnie interesujący jest tu fakt, że kobiety po pięćdziesiątce nie pozostają w tyle, a wręcz wyprzedzają młodsze koleżanki i bardziej niż one poszukują przestrzeni do życiowych zmian.
Z raportu wynika, że 82 procent ankietowanych pań w wieku 55-64 lat jest zainteresowanych podróżami. Dla porównania, w wieku 25-34 lata – jedynie 55 procent. Polki 55+ są też o wiele bardziej otwarte na nowe znajomości, zmianę partnera życiowego i mają więcej przyjaciół niż ich młodsze koleżanki.
Ponad połowa z nich deklaruje, że większość decyzji podejmuje sama, a wiele rzeczy robi spontanicznie. Chcą iść z duchem czasu i są gotowe na różne „rozsądne szaleństwa”. Mimo wyznawania motta życiowego „carpe diem”, aż 74 procent Polek w starszym wieku wierzy, że trzeba ciężko i dużo pracować, aby osiągnąć sukces.
Kobiety z pokolenia baby boomers (urodzone w latach 1946-1964) niemal zawsze stawiały siebie na ostatnim miejscu, priorytetem były dla nich dzieci, dom, praca. W momencie, kiedy większość z tych obowiązków odchodzi np. dzieci się usamodzielniają, otwiera się dla nich przestrzeń na zrobienie czegoś dla siebie: podróże, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, naukę języków obcych.
Jakich zmian chcą Polki?
Wszystkie kobiety są otwarte na zmiany – szczególnie w sferze zawodowej, która jest dla nich bardzo ważna. 42 procent badanych pań pragnie znaleźć dobrą i lepiej płatną pracę. Także jeśli wiązałoby się to z wyjazdem z kraju – 8 na 10 Polek uważa, że emigrować można w każdym wieku. Około 40 procent jest skłonnych do podjęcia pracy sezonowej za granicą, a nawet wyprowadzić się z kraju na kilka miesięcy.
W ramach sondy zapytano też Polki, jakie zmiany chciałby wprowadzić w swoim życiu. Ponad połowa odpowiedziała, że chciałaby więcej podróżować, natomiast 48 procent odczuwa potrzebę zdobycia wykształcenia, zmiany obecnego kierunku oraz nauki języków obcych. Kobiety pragną także dbać bardziej o zdrowie. Są gotowe na metamorfozę, chciałyby poprawić coś w swoim wyglądzie, pozbyć się kompleksów i poczuć się piękniejsze.
Zobacz także: