Pomysł na biznes w domu – dla kobiet! Jak założyć własny biznes i czym się zająć? Praktyczne rady i pomysły na biznes dla mam i nie tylko

Alicja Hudzik
Coraz więcej prac można wykonywać z domu. To stwarza większe szanse na połączenie prowadzenia własnego biznesu z życiem rodzinnym.
Coraz więcej prac można wykonywać z domu. To stwarza większe szanse na połączenie prowadzenia własnego biznesu z życiem rodzinnym. congerdesign Pixabay.com
Szukasz pomysłu na biznes w domu? Sprawdź nasze propozycje! Dowiesz się także, dlaczego biznes w domu dla mamy to dobry pomysł oraz gdzie szukać wsparcia, jeśli myślisz o założeniu własnej działalności. Kobiety w biznesie też mogą rządzić, i co najważniejsze – pogodzić służbowe obowiązki z życiem rodzinnym!

Kobieta biznesu - jak założyć własną działalność?

Jeśli marzy Ci się stać kobietą biznesu, warto na samym początku rozważyć dokładnie, w jakiej branży chcesz działać oraz czy nisza, którą wybrałaś, jest na tyle atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Trzeba przeanalizować także koszty związane z założeniem i prowadzeniem firmy. Poza agroturystyką i franczyzą, pomysły, które przedstawiamy poniżej, nie wymagają dużego nakładu finansowego, stąd też są one często wybierane przez kobiety, które chcą połączyć życie rodzinne z prowadzeniem własnego biznesu. W podjęciu decyzji o przejściu na własną działalność mogą pomóc różnego rodzaju programy wspierające przedsiębiorców.

Dlaczego pomysł na własny biznes w domu to dobry pomysł dla matek?

Prowadzenie własnego biznesu w domu jest dobrym pomysłem z uwagi na możliwość połączenia obowiązków związanych z wychowaniem dziecka z obowiązkami zawodowymi.

Dzięki prowadzeniu własnej działalności mama może realizować swoje plany i ambicje, jednocześnie nie zaniedbując rodziny.

Decydując się na własną działalność, należy dokładnie przemyśleć, co chcemy robić. Na początek można wystartować z produktami związanymi w jakiś sposób z macierzyństwem lub dziećmi. Bardzo szybko okaże się, że mamy w najbliższym otoczeniu wiele potencjalnych klientek – naszych sąsiadek lub koleżanek, które także mają dziecko.

W podjęciu decyzji o przejściu na własną działalność mogą pomóc różnego rodzaju programy wspierające przedsiębiorców.
W podjęciu decyzji o przejściu na własną działalność mogą pomóc różnego rodzaju programy wspierające przedsiębiorców. FreePhotos (Pixabay.com)

Biznes dla kobiet – matek – gdzie szukać wsparcia?

Każdy przedsiębiorca może postarać się o dofinansowanie na założenie działalności. W tym celu należy przygotować biznesplan i zgłosić się do odpowiedniej instytucji, która przyznaje środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Organizacje, które zajmują się dofinansowaniem raczkujących przedsiębiorstw, często oferują dodatkowe szkolenia i kursy, np. z zakresu marketingu lub księgowości.

Po odbyciu takiego kursu można złożyć wniosek o dofinansowanie. Jeśli udało nam się zdobyć pieniądze, bardzo ważne jest, by je poprawnie rozliczyć, a także dopilnować warunków umowy (np. tego, że firma musi istnieć na rynku rok lub dwa lata oraz osiągnąć rozpisane we wniosku o dofinansowanie rezultaty).

Programy wspierające przedsiębiorczość

Gdzie szukać wsparcia, jeśli interesuje nas własna działalność i biznes dla kobiet? Pierwsze źródło pomocy to dotacje z funduszy europejskich. W ramach programów mających na celu wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia mama może otrzymać ze środków funduszy europejskich nie tylko wsparcie szkoleniowo-doradcze, ale także wsparcie pomostowe oraz bezzwrotne dotacje w pierwszym okresie prowadzenia działalności. Dlatego też, jeśli myślisz o własnym biznesie, sprawdzaj na bieżąco ogłoszenia publikowane na stronie internetowej Funduszy Europejskich (Programy Regionalne).

Jeśli chodzi o kobiety w biznesie, ciekawą opcją jest także program POWER. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój powstał z myślą o osobach bezrobotnych w wieku powyżej 30 roku życia. Jeśli mama nie pracowała przez ubiegły rok i nie prowadziła nigdy działalności gospodarczej, może skorzystać z takiej formy wsparcia.

Inny sposób na uzyskanie wsparcia w prowadzeniu własnego biznesu to franczyza. Wiele mam boi się tego pojęcia – niesłusznie! Franczyza oznacza prowadzenie własnego biznesu, ale pod znaną marką.

Dzięki temu, że dane produkty lub usługi są rozpoznawalne na rynku, przedsiębiorca nie musi się obawiać o to, czy biznes się uda!

Franczyzodawcą może być np. sieć piekarni, znany bank lub restauracja typu fast food. To ciekawy pomysł na własny biznes na sprawdzonym gruncie, dlatego też opcja ta jest chętnie wybierana przez mamy.

W wielu miastach funkcjonują także Programy Wspierania Przedsiębiorczości. Programy te, tak jak np. ten realizowany w Toruniu mają na celu zachęcić osoby zainteresowane własną firmą do podjęcia decyzji o pracy na własny rachunek. Działania realizowane w ramach programu są dedykowane zarówno przedsiębiorcom, którzy już działają w obrębie miasta, jak i tym, którzy dopiero myślą o założeniu własnej działalności. Podobne programy działają w Kielcach, Poznaniu i Gdyni, mogą z nich skorzystać także kobiety, które są matkami lub planują nimi zostać.

Łącznie roli matki i pracownicy nie jest proste. Wiele kobiet boi się zmierzyć z tym wyzwaniem. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dać sobie radę w życiu prywatnym i zawodowym!

10 sprytnych sposobów na łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym

Biznes dla kobiet – wady i zalety

Własny biznes dla kobiet wiąże się z wieloma zaletami, ale też ma swoje wady. Posiadanie własnej działalności pozwala spełniać się i realizować pasje, ponieważ zarabiasz na swoich własnych pomysłach. W przypadku kobiet w biznesie własna działalność często ma wymiar twórczy, dzięki czemu wykorzystują one w codziennej pracy swoje talenty.
Inne zalety własnego biznesu dla kobiet to:

 • duża wolność i elastyczność – pracujesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz, nikt ani nic Cię nie ogranicza, możesz brać wolne w dowolnie ustalonych przez siebie terminach i przychodzić do pracy o takiej godzinie, jaka Ci się podoba
 • lepsze oferty – przedsiębiorcy z reguły otrzymują lepsze oferty na różnego rodzaju usługi, np. telekomunikacyjne,
 • możliwość realnego wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności – przedsiębiorcy (zwłaszcza Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność) z reguły zarabiają na tym, w czym są dobrzy, taka praca daje ogromne poczucie spełnienia,
 • możliwość zaliczania do kosztów faktycznie poniesionych wydatków związanych z firmą.
 • nieograniczone zarobki – jeśli będziesz mądrze zarządzać firmą, będziesz zarabiać więcej niż gdybyś była na etacie,
 • samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Natomiast jeśli chodzi o wady biznesu dla kobiet, jest to przede wszystkim stres. Stres związany z odpowiedzialnością finansową, walką z konkurencją na rynku, firmowymi rozliczeniami, podatkami i ogromem obowiązków.
Inne wady własnego biznesu to:

 • dużo formalności – prowadząc własny biznes, musisz pamiętać o terminowych rozliczeniach podatkowych i prowadzeniu firmowej dokumentacji,
 • konieczność samodzielnego pozyskiwania klientów – prowadząc własną działalność, nie dostajesz gotowych baz klientów od szefa, musisz ich pozyskać sama, w tym celu przydadzą się wysoko rozwinięte umiejętności sprzedażowe, zwłaszcza w początkowych etapach prowadzenia działalności,
 • konieczność śledzenia aktualnych trendów, a także zmian związanych z prawem podatkowym,
 • ryzyko porażki – wszystkie podejmowane przez przedsiębiorcę decyzje, nawet te najmniejsze, mają wpływ na rozwój jego firmy – możesz bardzo szybko rozwinąć skrzydła, jak i ponieść sromotną porażkę,
 • ryzyko popadnięcia w pracoholizm – prowadząc firmę, tak naprawdę jest się przez cały czas w pracy, z reguły przedsiębiorcy są dostępni cały czas pod telefonem, by nie stracić klientów,
 • trudności w zdobyciu kredytu – przedsiębiorcy cieszą się mniejszym zaufaniem banków niż osoby zatrudnione na etacie – takiej osobie może być trudniej zdobyć kredyt na wymarzony cel.

To do Ciebie należy decyzja, czy własny biznes to dobry pomysł dla Ciebie!

Kobiety w biznesie – jak pogodzić pracę w domu z macierzyństwem?

Kobiety w biznesie, nawet mamy, mogą prowadzić satysfakcjonującą i udaną karierę zawodową i to wcale nie kosztem rodziny. Dzięki własnej działalności można pracować mniej (np. 4-5 godzin dziennie), za większe pieniądze. Obecnie powstało wiele nowych branż, które umożliwiają prowadzenie biznesu zdalnie, z domu, co także pozwala lepiej zorganizować domowe obowiązki i zająć się rodziną.

Z jakimi problemami może się spotkać mama, która pracuje z domu? Jednym z nich jest kwestia opieki nad dzieckiem, tak, by nie przeszkadzało jej ono w realizowaniu zadań służbowych. W takiej sytuacji może pomóc rozkochana we wnuku własna mama lub teściowa. Inny sposób to praca w biurze coworkingowym - wiele spośród nich oferuje opcję dodatkową w postaci niani. Możemy więc zabrać ze sobą malucha do pracy, bez obaw, że będzie nam on przeszkadzał lub psocił pod naszą nieuwagę.

Jeśli mama potrafi mądrze zarządzać swoim czasem, pogodzenie pracy w domu z macierzyństwem wcale nie jest trudne. Bardzo ważne jednak jest, by w początkowych etapach prowadzenia działalności uzyskała ona wsparcie partnera.

Ważne jest także, by, pracując na własny rachunek, nie bać się zlecać mniej ważnych zadań innym osobom. Outsourcing usług, a także zatrudnienie asystenta w wielu przypadkach może się opłacić bardziej niż samodzielne wykonywanie niektórych pomniejszych prac.

Pomysł na własny biznes – 5 propozycji

Poniżej przedstawiamy po 5 pomysłów dla kobiet oraz mam, chcących prowadzić własny biznes.

#1 Pomysł na własny biznes – korepetycje

Korepetycje to dobry sposób na to, by przekuć zdobywane latami wiedzę oraz doświadczenie, we własny biznes. Stawki korepetytorów z przedmiotów ścisłych, a także korepetytorów języków obcych są na tyle wysokie, że mając kilku stałych uczniów, można się spokojnie za takie pieniądze utrzymać.

Co więcej, większość zajęć można prowadzić online, bez dojeżdżania do ucznia!

Zanim postanowisz działać na rynku korepetytorskim, warto jednak doinformować się, jak zarejestrować działalność polegającą na udzielaniu korepetycji oraz w jaki sposó opodatkować dochody z tytułu takiej działalności.

#2 Pomysł na własny biznes – agroturystyka

Ciekawy, choć czasochłonny i wymagający wiedzy, a także dużych inwestycji pomysł na własny biznes to agroturystyka. Wiejski biznes można założyć praktycznie wszędzie z daleka od miasta. Sezonowy pobyt na łonie natury, z atrakcjami pokroju ogniska, kuligu czy rejsu po jeziorze to bardzo atrakcyjna opcja zarówno dla klientów indywidualnych (np. rodzin z dziećmi), jak i dla firm, które chętnie organizują w takich miejscach wyjazdy szkoleniowe. Minusem tego rozwiązania jest konieczność wysokiej dyspozycyjności – jeśli nie chcemy stracić klientów, plusem jest to, że gdy nie mamy klientów, możemy sami korzystać z dobrodziejstw, które im oferujemy.

#3 Pomysł na własny biznes – usługi multimedialne

Jeśli masz talent do fotografii lub hobbystycznie zajmujesz się montażem filmów, możesz z powodzeniem wykorzystać pomysł na własny biznes w postaci różnego rodzaju usług multimedialnych. W ramach własnej działalności gospodarczej możesz pracować jako fotograf, montażysta lub nawet DJ. Wiele zależy od tego, w czym jesteś dobra! Zlecenia najczęściej pozyskuje się z firm eventowych, ale i także od klientów indywidualnych. Wyjątkowo dobrą branżą dla specjalistów z tej dziedziny jest branża ślubna. Poza uczestnictwem w imprezie, którą musisz należycie udokumentować, większość pracy (obróbkę zarejestrowanych materiałów) prowadzisz w domowym zaciszu.

#4 Pomysł na własny biznes – praca w marketingu internetowym

Ciekawy pomysł na własny biznes to także praca w marketingu internetowym. Praca jako copywriter, specjalista ds. social media, specjalista ds. SEO lub content marketing manager może być realizowana w biurze lub w całości zdalnie, z domu. Wiele osób (w tym kobiet) pracuje w tej branży jako freelancer, realizując zlecenia dla różnych firm. Jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o marketingu internetowym, nieobce Ci media społecznościowe, jesteś kreatywna i nie boisz się wyzwań, warto pomyśleć o tej branży! Pamiętaj jednak, że wymaga ona regularnych szkoleń i bycia na bieżąco z nowymi technologiami!

#5 Pomysł na własny biznes - tłumacz

Pomysł na biznes dla kobiet, który można prowadzić z domu to także praca w charakterze tłumacza. Jest to propozycja szczególnie dobra dla osób, które ukończyły filologię obcą i posiadają certyfikaty językowe. Stawki na rynku tłumaczy mogą sięgać od kilkudziesięciu złotych za drobny tekst, a zarobki są praktycznie nieograniczone. Wiele zależy od ustaleń z klientami oraz rynku, z którym zdecydujemy się współpracować. Praca jako tłumacz jest raczej spokojna, a deadliny są ustalane z dużym wyprzedzeniem. Jeśli potrafimy posługiwać się płynnie językiem obcym i znamy fachowe słownictwo, warto wypróbować ten pomysł na własny biznes!

Świat pełen jest wspaniałych, silnych, świadomych siebie kobiet. Kobiet, które swoimi działaniami co dzień udowadniają, że panie mają wielką moc. Swoją determinacją, odwagą i mądrością zmieniają świat.Oto kilka postaci, które powinna znać każda z nas, by pamiętać o tym, że jeżeli się czegoś naprawdę pragnie, to jest to możliwe.

Kobiety, o których powinnaś opowiedzieć swojej córce

Pomysł na biznes w domu dla mamy – 5 propozycji

Wszystkie z wyżej wymienionych pomysłów na biznes nadają się do prowadzenia w domu. Poniżej prezentujemy kilka dodatkowych opcji, które spodobają się zwłaszcza mamom. Branże, o których wspominamy, są kobiece, a wykonywana w ten sposób praca jest na tyle elastyczna, że można ją wykonywać z domu i łączyć z obowiązkami związanymi z macierzyństwem.

#1 Pomysł na biznes w domu dla mamy – prowadzenie bloga

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo się dorobić na… prowadzeniu bloga. Czynność ta, będąca do niedawna zwykłym hobby, bardzo szybko przerodziła się w realne źródło zarobku. Jak to możliwe? Ponieważ blog to narzędzie o ogromnym potencjale reklamowym!

Bloger może zarabiać na recenzowaniu wybranych produktów, wpisach partnerskich i lokowaniu produktów znanych marek.

Wiele zależy od tego, ilu czytelników posiada dany blog oraz czy udało się wokół niego zebrać konkretny target odbiorów. Przykładowo, blogerka, która hobbystycznie zajmowała się testowaniem kosmetyków, może nawiązać współpracę z wieloma firmami kosmetycznymi i zamiast testować produkty na własny koszt, otrzymywać wynagrodzenie za publikowane wpisy! Inny sposób na zarabianie na blogu to publikowanie płatnych banerów reklamowych oraz organizowanie kampanii reklamowych w oparciu o bloga. Wiele jednak zależy od naszego doświadczenia w branży i tego, czy potrafimy właściwie wycenić naszą działalność.

#2 Pomysł na biznes w domu dla mamy – biżuteria/dekoracje DIY

Dobrym pomysłem na biznes w domu dla mamy jest różnego rodzaju rękodzieło. Biżuteria, dekoracje do domu, a także zabawki dla dzieci DIY można produkować w domu. Aby stworzyć ciekawe akcesoria, wcale nie potrzeba drogich materiałów, wystarczy odrobina wolnego czasu i talent do takich robótek. Podobnie ma się rzecz z ubrankami handmade. Takie produkty są bardzo cenione przez nowoczesne młode mamy i chętnie przez nie kupowane!

#3 Pomysł na biznes w domu dla mamy – wirtualna asystentka

Wirtualna asystentka to zawód, który zawojował XXI wiek. Coraz więcej firm odchodzi bowiem od standardowego zatrudniania pracowników w biurze i zatrudnia pracowników zdalnych.

Wirtualna asystentka to dobry pomysł na biznes w domu dla mamy, ponieważ zawodowe obowiązki można pełnić z dowolnego miejsca.

Na czym polega praca takiej asystentki? Wirtualna asystentka to pracownik online, który dysponuje różnymi umiejętnościami. Taka osoba może być odpowiedzialna za:
odbieranie połączeń telefonicznych i prowadzenie wstępnych rozmów z klientami,

 • organizację służbowych wyjazdów i imprez,
 • proste tłumaczenia,
 • prowadzenie korespondencji mailowej,
 • prowadzenie profilu firmy w Social Media,
 • przygotowywanie prezentacji,
 • robienie zakupów online na potrzeby firmy,
 • sporządzanie i nadzorowanie firmowej dokumentacji,
 • wyszukiwanie informacji i porównywanie ofert,
 • zarządzanie firmowym blogiem,
 • zlecanie prac innym pracownikom firmy.

Zarobki wirtualnych asystentek mogą być bardzo wysokie, w zależności od przydzielonych im zadań. Asystentka, która pracuje dla zagranicznych klientów Premium, może zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych netto miesięcznie! Jeśli szukasz pomysłu na własny biznes i posiadasz doświadczenie w pracy w administracji lub jako sekretarka, warto się zastanowić nad tym zawodem!

#4 Pomysł na biznes w domu dla mamy – szkolenia online

Ciekawy pomysł na biznes w domu dla mamy to szkolenia online. Własna firma szkoleniowa pozwala bowiem zarabiać na… dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami. Coraz więcej osób, zamiast uczęszczać na różnego rodzaju kursy i zajęcia edukacyjne, preferuje szkolenia drogą online. To właśnie jest Twój target!

Jeśli lubisz się dzielić doświadczeniem i nie masz problemu z tworzeniem prezentacji, ebooków oraz różnego rodzaju wpisów na blog, a w dodatku masz doświadczenie z zakresu doradztwa, konsultingu lub prowadzenia warsztatów, to oznacza, że to pomysł na biznes dla Ciebie!

Kobieta biznesu, która rozkręci dobrze prosperującą firmę szkoleniową (nawet w postaci działalności jednoosobowej), może zacząć bardzo szybko dużo zarabiać. Biznes ten, nie dość, że jest dochodowy, to jeszcze nie jest nadmiernie obciążający, dzięki czemu możesz znaleźć czas dla siebie oraz dla rodziny. Dodatkowa zaleta to możliwość pracy zdalnej z domu lub z jakiegokolwiek innego miejsca z dostępem do Internetu.
Jakie szkolenia online są popularne i możesz się na nich wybić? Bardzo popularne są:

 • szkolenia związane z event managementem i pracą w branżach kreatywnych,
 • szkolenia dziennikarskie,
 • szkolenia z zakresu tworzenia stron internetowych,
 • kursy programistyczne,
 • kursy marketingowe,
 • warsztaty i szkolenia z umiejętności miękkich,
 • warsztaty z tworzenia grafik.

Najlepiej wybrać taką branżę, w której czujesz się najmocniej i masz udokumentowane osiągnięcia. Wtedy najłatwiej będzie Ci się wybić na rynku!

#5 Pomysł na biznes w domu dla mamy – sklep internetowy

Dobry pomysł na biznes w domu dla mamy to także sklep internetowy. Dlaczego? Ponieważ w dzisiejszych czasach założenie, prowadzenie i rozwijanie sklepu internetowego jest bajecznie proste. Jeśli myślisz o własnym biznesie w domu, możesz kupić gotowy sklep internetowy pod klucz, włącznie z usługą dropshippingu. To model logistyczny polegający na tym, że wysyłką towaru zajmuje się dostawca, a nie sprzedawca.

Prowadząc sklep internetowy, nie musisz więc zamieniać całego mieszkania w hurtownię.

Wystarczy, że zajmiesz się częścią marketingową i sprzedażową, a pozostałe zadania zlecisz innym usługodawcom. Co można sprzedawać w Internecie? Największym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju odzież, akcesoria i dodatki do ubrań.

Polacy kupują przez Internet także dużo płyt, książek i filmów, a także bilety na wydarzenia kulturalne. Jeśli znajdziesz dobrą niszę, a także zadbasz o odpowiednią reklamę oraz pozycjonowanie sklepu internetowego, z pewnością szybko rozwiniesz własny biznes, pracując z domu!

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet