Program in vitro w Gdańsku. Będzie wsparcie leczenia niepłodności

Ewelina Oleksy
fot.123rf
Gdańsk podpisał umowę z Łodzią, na mocy której skorzysta z ich rozwiązań dotyczących miejskiego programu in vitro.

Samorządowcy z Gdańska podpisali umowę, na mocy której Łódź przekaże im, za darmo, program zdrowotny In Vitro dla Łodzi. I to właśnie jego zasady, po dopasowaniu do gdańskich realiów, mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku i wesprzeć finansowo pary leczące bezpłodność.

Porozumienie w tej sprawie z Łodzią jest wynikiem wizyty łódzkich urzędników w Gdańsku . - Wybraliśmy Łódź, bo jest to najbardziej zaawansowany z programem samorząd dużego miasta - mówi Piotr Borawski z gdańskiego zespołu ds. programu in vitro. - Inne miasta albo dopiero przygotowują swoje programy, albo są to mniejsze samorządy, które wydatkują dużo mniejsze kwoty. Duże znaczenie miała też życzliwość i chęć współpracy ze strony prezydent Hanny Zdanowskiej i radnych. Dzięki tej umowie zyskujemy nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także gotowy program, który jest już realizowany i zyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. A ta jest niezbędna do realizacji in vitro w samorządach. Oszczędzamy także środki z budżetu Gdańska oraz czas na przygotowanie własnego programu - dodaje Borawski.

Prace nad uchwałą w sprawie gdańskiego programu finansowania in vitro dobiegają końca. Powołany przez prezydenta zespół ma przedstawić dokument do końca stycznia. Wiadomo już np., że w gdańskim programie nie będzie jednak proponowanego wcześniej przez prezydenta kryterium meldunku (prezydent chciał, by dofinansowanie dawać parom, które co najmniej od pięciu lat są zameldowane w Gdańsku). Tego rodzaju ograniczenie w dostępności świadczeń kwestionował już wcześniej sąd.

Gdańsk dofinansuje zabiegi in vitro

- Warunki będą dość podobne do łódzkich, ważne będą oczywiście kryteria medyczne i fakt płacenia podatków w Gdańsku. Pary będą mogły wybierać spośród klinik w województwie pomorskim - informuje Borawski.

Jeśli radni przegłosują program na sesji w lutym, będzie on musiał jeszcze uzyskać opinię agencji, która ma na to 60 dni. Trzeba będzie także wybrać w konkursie kliniki realizujące program. - To wszystko powoduje, że program ruszy najprawdopodobniej pod koniec pierwszego półrocza - wskazuje Piotr Borawski.

Gdańsk. Złożyli obywatelski projekt uchwały ws. dofinansowania in vitro [ZDJĘCIA]

Gdański program dofinansowania in vitro bez PiS


Zobacz też: "Żądamy edukacji seksualnej i krajowego programu in vitro". Pod koniec 2016 roku kobiety złożyły petycję w siedzibach partii

X-news.pl

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika
:)
M
MOnika
A dlaczego ja mam finansować 500+ dla Twoich bękartów??
a
ale za własne pieniądze!
Brawo PIS !!In vitro tak, ale za własne pieniądze!! Wara od pieniędzy podatników!! Na was nigdy nie głosowałem, głosuję zawsze na Mikkego, ale za to muszę was pochwalić!! Dlaczego ja , podatnik,
który płaci alimenty trzem babom, mam fundować taki drogi zabieg, ofermom i nieudacznikom, który nie wiedzą co się z babą w łóżku robi? Niech te ofermy się in vitrują
za własne pieniądze, a od moich pieniędzy im wara!!
p
patriota
Zarodek to człowiek - tego uczą w szkole podstawowej!
R
Ryży
Jak nie moga to niech nas nie obciazaja finansowo. SKANDAL
A
Agata
Przy takim toku rozumowania moja miesiączka jest morderstwem z premedytacją. 12 miesięcy w roku!
g
gość
on z pewnością wyjaśni dlaczego in vitro jest niemoralne.
A
Ania
Dlaczego tak się dzieje, że pary mieszkające na terenach wiejskich nie mają szans na program in vitro?
P
Polihistor
Proponuję się dokształcić.
p
patriota
Do macicy wkłada się kilka zarodków, a te które się nie zagnieżdżą zabija się!
To jest morderstwo z premedytacją!
p
patriota
!
g
gość
się zwróć.
S
Stajszevsczi Boys
Gdańscy Urzędnicy!
Zlikwidujcie biurokrację w służbie zdrowia!
Jeżeli potrzebuję OKULISTY, to droga powinna być prosta, bez skierowania od lekarza rodzinnego.
Jeżeli mam zwichnięcie stawu, nie pomoże mi lekarz rodzinny, a specjalista ortopeda, więc po co ta biurokracja - skierowanie od lekarza rodzinnego?
Włączcie MYŚLENIE (logiczne), to nie kosztuje, a poprawi organizację w służbie zdrowia, chociażby OSZCZĘDZAJĄC CZAS lekarza rodzinnego i pacjenta.
Powyższe przykłady, to nie wszystko, co mieści się w zakresie BIUROKRACJI w służbie zdrowia.
o
ok
Rozumię że PO-munistyczna większość rzadzaca Gdanskiem wraz z prezydentem bedą dopłacać z własnych funduszy i diet bo nie ma zgody (nikt się nie pytał mieszkańców ) na finansowanie tego rodzaju metod z naszych podatków!!!
A
Anoda
W ramach in vitro nie leczy się niepłodności.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet