Program Mama Plus został pomyślany jako wsparcie dla kobiet. Czy można traktować go jako odpowiedź na padające w dyskusjach o prawie do aborcji zarzuty, że państwo nie interesuje się sytuacją kobiet będących matkami, nie daje im wsparcia i nie docenia trudu, który wkładają w wychowanie dzieci? Bez wątpienia program Mama plus jest nakierowany na wielodzietność, z której wiele osób rezygnuje właśnie ze względu na, ich zdaniem, małą rolę państwa we wspieraniu rodzin wielodzietnych. Jakie cele zakłada program Mama Plus?
Program Mama Plus: Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Na czym polega program Mama Plus? [OD KIEDY, DLA KOGO]
Program Mama Plus: emerytura dla wielodzietnych matek
Program Mama Plus zakłada, że każda kobieta, która urodzi i wychowa przynajmniej czwórkę dzieci, zdobędzie tym samym prawo do emerytury minimalnej. Obecnie nie ma żadnych takich regulacji prawnych, a kobiety, które poświęciły swoje życie zawodowe dla wychowania dzieci, nie mogą liczyć na prawo do emerytury. Program Mama Plus ma to zmienić.
Ważną informacją jest, że na prawo do emerytury minimalnej dzięki Programowi Mama Plus mogą liczyć nie tylko te kobiety, które pracowały krótko (np. kilka lat), ale również te, które nie pracowały nigdy. Emerytura minimalna obecnie wynosi 1029,80 zł brutto, a by zdobyć do niej prawo, kobiety muszą obecnie przepracować 20 lat. Do stażu pracy, oprócz lat składkowych (czyli pracy), wlicza się także częściowo okresy nieskładkowe (np. czas, w którym pobierano zasiłek bądź lata studiów), jednak nie mogą one przekroczyć 25% całkowitego stażu.
Program Mama Plus: wsparcie dla mam-studentek
W ramach Programu Mama Plus, wsparcie mają uzyskać także matki-studentki. Czego miałyby dotyczyć udogodnienia? Chodzi m.in. o:
- łatwiejsze uzyskiwanie urlopów dziekańskich
- organizację toku studiów
- możliwość zamieszkania wraz z dzieckiem i małżonkiem w lepszym miejscu w akademiku (lub specjalnej kwaterze dla młodych małżeństw z dzieckiem)
- wprowadzenie programów stypendialnych dla młodych matek
Takie propozycje z Programu Mama Plus z jednej strony mogłyby być wsparciem dla tych kobiet, które już łączą macierzyństwo ze studiami, ale także zachęcić młode matki do podejmowania studiów, a studentki – do nieodkładania macierzyństwa na czas po zakończeniu edukacji. Warto jednak zauważyć, że udogodnienia związane z kwaterowaniem dotyczą małżeństw (nie par bez zawartego ślubu). Czy to, co dla studentów zamierza wprowadzić Program Mama Plus wpłynie na zmianę decyzji młodych ludzi, którzy obecnie niekoniecznie spieszą się z zakładaniem rodziny?
Program Mama Plus: premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka
Jednym z bardziej krytykowanych założeń Programu Mama Plus jest premiowanie szybkiego urodzenia kolejnego dziecka. „Szybki odstęp” oznacza czas maksymalnie dwóch lat, wskazano też na to, na jakie udogodnienia mogłyby liczyć decydujące się na to kobiety. Co więc miałoby by być premią za szybkie urodzenie kolejnego dziecka? M.in.:
- o 3 miesiące dłuższy urlop macierzyński
- pierwszeństwo na listach do żłobków i przedszkoli, dający łatwiejszy dostęp do tych instytucji
- darmowa komunikacja publiczna dla mam z wózkiem z dzieckiem
Takie propozycje padły z ust polityków przedstawiających plany dotyczące Programu Mama Plus.
Program Mama Plus: Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Na czym polega program Mama Plus? [OD KIEDY, DLA KOGO]
Jednym z założeń Programu Mama Plus mają być też darmowe leki dla kobiet w ciąży. Warto pamiętać o różnicy pomiędzy lekiem a suplementem diety, ponieważ na bezpłatność tych drugich, kobiety nie mają co liczyć. Nie ustalono też jeszcze, jakie konkretnie leki miałyby być darmowe dla ciężarnych, ale wypowiedź ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, której udzielił w TVP Info nie napawa optymizmem:
Tych leków nie jest dużo, bo kobiety w ciąży to są młode i zdrowe osoby, a ciąża to nie jest choroba.
Program Mama Plus: mama plus więcej dzieci. Kontrowersje związane z programem**Program Mama Plus ma być przede wszystkim zachętą do posiadania większej liczby dzieci. **Od kiedy został ogłoszony, wzbudził jednak spore kontrowersje. Założenia dotyczące emerytury minimalnej dla wielodzietnych matek budzą pytania, dlaczego podatnicy mają finansować emerytury dla tych kobiet, których rodziny są zamożne i które mogły pozwolić sobie na rezygnację z życia zawodowego na rzecz wychowania dzieci. Darmowe leki dla kobiet ciąży bulwersują z kolei rodziców dzieci po transplantacji, którzy nie mogą liczyć na wsparcie państwa w zakupie drogich leków ratujących życie dzieci po przeszczepie. Sam pomysł nacisku na wielodzietność również budzi opór, ponieważ duża liczba ciąż nie działa korzystnie na zdrowie kobiet.
Program Mama Plus: od kiedy?
Jak widać, Program Mama Plus jeszcze nie wszedł w życie i nawet nie została podana data jego wdrożenia (można się jednak spodziewać, że rząd będzie dążył do tego, by program ruszył najdalej w przyszłym roku), a już budzi dużo pytań, wątpliwości i kontrowersji. Choć nie ma też jeszcze zbyt wielu szczegółów na jego temat, te informacje, które już się pojawiły, spotkały się z szeroką krytyką. Mimo tego, wiele osób czeka na kolejne wiadomości w tym temacie.
"Chcemy wielkiej rozmowy z Polakami". J. Kaczyński zapowiedział spotkania PiS w ok. 700 miastach
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!