Spis treści
Koniec roku, to czas podsumowań i refleksji nad tym, jakie założone cele udało nam się osiągnąć. W czwartek 24 listopada takiego podsumowania dokonały także osoby związane z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju, która w styczniu 2022 roku zainaugurowała program Akademia Rozwoju.
W przestrzeniach Centralnego Domu Technologii w Warszawie uczestniczki programu miały okazję wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o sytuacji kobiet w naszym kraju, czy wysłuchać mów motywacyjnych kobiet, które swoim przykładem pokazują, że każda osoba może osiągać swoje cele, jeżeli jasno określi czego pragnie i dokąd zmierza.
Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji PFR podkreśliła, że w czasie swojego czteroletniego funkcjonowania fundacja zrealizowała bardzo wiele projektów społecznych skierowanych do grup, które mają trudniejszy start i cięższe warunki życia. Aktywność fundacji skupia się tam , gdzie konieczna jest pomoc w rozwoju, edukacji, ale i w rozwiązywaniu problemów społecznych. – Różne potrzeby są często nieuświadamiane, więc naszą pracą jest, aby różnych beneficjentów, uczestników naszych działań zachęcić, zmotywować, otworzyć i wreszcie rozpocząć pracę nad ich rozwojem – mówiła.
Akademia Rozwoju – program dla każdej kobiety
Dodała, że dla Fundacji ważną grupą odbiorców są kobiety. – W tym momencie jesteśmy w trakcie realizacji programu Akademia Rozwoju, który jest kierowany do kobiet w każdym wieku, do kobiet, które zidentyfikują w swoim życiu jakiś problem społeczny, coś, co je blokuje w rozwoju i staramy się odpowiedzieć na tę potrzebę – wyjaśniła prezes fundacji.
Grzankowska tłumaczyła, że kobiety, które zapisały się do programu Akademia Rozwoju, mogą skorzystać z całkowicie bezpłatnych działań edukacyjnych, rozwojowych, ale też licznych wydarzeń, w których mogą brać udział. – Tak jak dzisiejsze wydarzenie, podczas którego dyskutujemy o dalszej możliwości rozwoju. Jedynym warunkiem jest, aby kobiety były pełnoletnie. W programie biorą więc udział kobiety, które wkraczają w dorosłość, rozpoczynają swoją pierwszą pracę bądź chcą się dalej rozwijać edukacyjnie. Ale mamy też panie, które przeszły na emeryturę i szukają dla siebie nowego pomysłu na życie – mówiła.
Nowe technologie dla pań
Jak dodała, osoby uczestniczące w programie mogą skorzystać z oferty stałych warsztatów rozwojowych, związanych głównie z nowymi technologiami.- Są to warsztaty, gdzie kobiety uczą się jak założyć stronę internetową, jak prowadzić swojego bloga. Ale także warsztaty z design thinking, na których uczą się pracy projektowej i mogą zaprojektować swoje rozwiązanie na konkretny problem społeczny czy innowację w obszarze biznesu. Mogą korzystać także z warsztatów związanych z przedsiębiorczością, z założeniem firmy, a w międzyczasie – oprócz tego naszego stałego cyklu – proponujemy im także liczne dodatkowe wydarzenia, spotkania z inspirującymi ludźmi, którzy także pokazują inne ścieżki rozwoju – mówiła Magdalena Grzankowska.
Dwa stoły eksperckie i wymiana doświadczeń
W trakcie spotkania utworzono dwa „stoły eksperckie”, przy których zaproszone ekspertki, dziennikarki oraz uczestniczki Programu Akademia Rozwoju miały szansę wspólnie omówić kwestię pomocy w rozwoju kobiet.
Dyskusja przy pierwszym stole toczyła się wokół tematu największych wyzwań, jakie stoją przed organizacjami przy tworzeniu programów skierowanych do kobiet – zarówno z perspektywy organizatorów, jak i uczestników takich inicjatyw. Rozmowę moderowała dr Dominika Wiśniewska, koordynatorka programu Akademia Rozwoju.
Po zakończeniu dyskusji dr Wiśniewska, wskazała w rozmowie z nami, że 1500 kobiet, które przystąpiły do Akademii Rozwoju to ogromny sukces. – Bardzo się cieszymy tym wynikiem razem z naszymi partnerami i ze społecznością Akademii Rozwoju, dlatego, że dotarcie do kobiet z mniejszych miejscowości, obszarów wiejskich to jest wyzwanie. W związku z tym ta liczba jest dla nas wyznacznikiem po pierwsze tego, że ten program jest potrzebny, a po drugie tego, że udało nam się i stąd dzisiejsze wydarzenie – mówiła.
Z kolei przy drugim stole eksperckim poruszono temat sposobów skutecznego motywowania i wspierania kobiet, zarówno w rozwoju zawodowym jak i społecznym. Dyskusję moderowała Bożena Kowalkowska autorka książek, wydawczyni, felietonistka i dziennikarka.
Tego dnia odbyły się również warsztaty stacjonarne „I'm remarkable” prowadzone przez Agnieszkę Tomaszewską z Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.
Inspirujące historie kobiet
Po przerwie kawowej uczestniczki spotkania miały również możliwość wysłuchać inspirujących historii kobiet, które osiągnęły życiowy i zawodowy sukces.
Agata Roczniak, ambasadorka programu Akademia Rozwoju, prezeska Fundacji Diversum opowiedziała o „swojej przyjaciółce, którą jest choroba”.
– Każdy z nas ma jakieś ograniczenia, jakieś trudności. Gdy ktoś mówi mi, że skoro jeżdżę na wózku, to muszę być bardziej nastawiona na trudności, odpowiadam: „Nie prawda, nie możesz porównywać się tylko do kogoś, kto obiektywnie ma gorzej”. Myślę, że każdy z nas ma w sobie takie trudność, z którymi – zanim się zaprzyjaźnimy – warto powiedzieć sobie, że dobrze, iż one występują. Bo to nas buduje, to jest coś, z czym potrafimy się zaprzyjaźnić lub możemy potraktować jako rodzaj wyzwania – mówiła.
Drugą prelegentką była Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna PFR Ventures.
– Ja do kluczowych zadań podchodzę bardzo pragmatycznie. Zawsze piszę na kartce to, co chciałam osiągnąć. Robię tak od zawsze – mówiła. Dodała, że jako dziecko spotkała się z dyskryminacją ze względu na wygląd, gdyż jej przodkowie pochodzą z Tadżykistanu. – Dodała, że jako dziecko spotkała się z dyskryminacją ze względu na wygląd, gdyż jej przodkowie pochodzą z Tadżykistanu. – Na poczuciu „inności” zbudowałam swoją siłę. Stałam się dzięki niej samodzielna i niezależna. To mi pomogło w wyborze własnej drogi, na której, mimo przeciwności, spotkałam niesamowitych ludzi. Kilkoro z nich stało się dla mnie inspiracją. Ale mimo wszystko odwagi i pewności siebie zawsze szukałam w sobie, a nie na zewnątrz.
Mowę motywacyjną wygłosiła także, wspomniana już Bożena Kowalkowska, autorka poradnika „Odzyskać czas” i serii felietonów „Poza czasem”. – Uważam, że czas jest naszym zasobem, jednym z niewielu nieodnawialnych (…) Poświęciłam swoje życie odzyskiwaniu czasu i pomaganiu innym w jego odzyskiwaniu bądź przeżywaniu – mówiła. Zgromadzonym paniom zdradziła arkana „odczytywania własnej drogi” i sposobów planowania swojego życia i kariery.
W dalszej części spotkania jego uczestniczki mogły usłyszeć inspirujące historie z różnych zakątków świata. Całość zwieńczyła profesjonalna sesja fotograficzna, podczas której zrobione zostały indywidualne zdjęcia biznesowe.
Skorzystaj z darmowej oferty Akademii Rozwoju
Program Akademia Rozwoju został zainaugurowany 11 stycznia 2022 r. Stworzono go z myślą o kobietach, które mimo trudniejszej sytuacji społecznej lub zawodowej, chcą założyć własny biznes, zmienić kierunek kariery, czy rozwijać się zawodowo i zdobywać nowe umiejętności.
W szczególności ta oferta Fundacji PFR kierowana jest do kobiet, które:
- mieszkają w mniejszej miejscowości lub na terenach wiejskich,
- pochodzą z wielodzietnej rodziny,
- mają niski dochód w gospodarstwie domowym,
- posiadają orzeczenie o niepełnosprawności,
- czy pozostają dłużej poza rynkiem pracy.