Rozrzutne kobiety? To tylko stereotyp

Karol Merk
pixabay
Badacze sprawdzili, czy płeć wpływa na gospodarowanie finansami. Wnioski są ciekawe – trzeba zerwać ze stereotypem rozrzutnej kobiety.

Według badania to właśnie kobiety, jeżeli nie z partnerem, to samodzielnie powinny zajmować się domowym budżetem. Za wspólnym zarządzaniem rodzinnymi finansami jest aż 77 procent pytanych, za gospodarowaniem budżetem domowym przez panie – 16 procent.

Co ciekawe, to płeć wpływa na pogląd w tej sprawie. Za powierzeniem domowych finansów kobiecie zdecydowanie częściej opowiadają się same kobiety niż mężczyźni, oni za to częściej opowiadali się za współpracą w zarządzaniu finansami.

Kobiece przekonania o ich pierwszeństwie w gospodarowaniu domowym budżetem nie jest bezpodstawne. Według badania Deutsche Banku, prawie 78 procent zapytanych Polek zadeklarowało, że lubi wiedzieć, ile pieniędzy ma do dyspozycji, więc kontroluje przychody i wydatki. W analizie Biura Informacji Kredytowej liczby są nieco niższe, ale nadal przemawiają na korzyść kobiet – prawie połowa z nich twierdzi, że skrupulatnie planuje swoje wydatki, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 38 procent.

– Kobiety są bardzo istotną grupą klientów dla banków. Znacznie częściej niż mężczyźni są lojalne wobec danej instytucji, a ich wybory są poprzedzone dokładną analizą. Cieszy nas fakt, że jedna trzecia badanych zadeklarowała, że bardzo lubi oszczędzać, a kolejna grupa, czyli 18 procent odpowiedziała, że raczej lubi. Łącznie aż 51 procent aktywnych zawodowo Polek preferuje długoterminowe oszczędzanie. To pokazuje, że kobiety myślą o przyszłości swojej i swoich bliskich – podsumowuje badanie Monika Szlosek, dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Banku.

Kobiety są także nieco ostrożniejsze w inwestowaniu finansów. To mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka inwestycyjnego, które może przynieść duże zyski, ale i duże straty. Na stosunek do takich decyzji jednak częściej wpływa wiek, niż płeć – chęć ryzykownego inwestowania maleje wraz z wiekiem.

Trener w zakresie budowania zwycięskich zespołów Joanna Gdaniec wskazuje, że ta ostrożność wynika przede wszystkim z poczucia odpowiedzialności za rodzinę.

– Ja namawiam do rozłożenia skrzydeł i do podjęcia ryzyka. Ryzyko to zresztą jeden z elementów mojego systemu, który mówi o tym, jak wykorzystywać w biznesie improwizację. W improwizacji jest dużo współpracy, grania na partnera i to kobietom odpowiada, ale jest też eksperymentowanie, ryzyko, oddanie kontroli. Zachęcam kobiety, by się na to odważyły – podkreśla Gdaniec.


Zobacz także:

Kto zwykle zarządza domowym budżetem?

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet