Ruth Westheimer, seksualna guru znana jako doktor Ruth, zmarła w wieku 96 lat

Kazimierz Sikorski
Ruth Westheimer stała się najbardziej znaną amerykańską doradczynią seksualną dzięki swoim programom radiowym i telewizyjnym.
Ruth Westheimer stała się najbardziej znaną amerykańską doradczynią seksualną dzięki swoim programom radiowym i telewizyjnym. CHRIS DELMAS/AFP/East News
Przez lata Ruth Westheimer była seksualną wyrocznią dla milionów Amerykanów. Jednak w życiu prywatnym jej się nie wiodło. Zaliczyła dwa nieudane małżeństwa.

Ruth Westheimer, babcia psycholog, która jako „Dr. Ruth” stała się najbardziej znaną amerykańską doradczynią seksualną dzięki swoim szczerym i zabawnym programom radiowym i telewizyjnym, zmarła w swoim domu w Nowym Jorku. Miała 96 lat. O jej śmierci poinformował rzecznik Pierre Lehu.

Późno wkroczyła na seksualne poletko

Doktor Westheimer miała ponad 50 lat, kiedy po raz pierwszy wystąpiła na antenie w 1980 roku, odpowiadając na przesłane pocztą pytania słuchaczy na temat seksu. Program zatytułowany „Sexually Speaking” trwał zaledwie 15 minut i można go było oglądać w niedziele po północy. Ale był to taki hit, że szybko stała się gwiazdą mediów i jednoosobowym konglomeratem biznesowym.

W latach 80., gdy była najbardziej popularna, organizowała programy na żywo w radiu i telewizji, miała kolumnę w magazynie Playgirl, użyczyła swojego nazwiska grze planszowej i jej wersji komputerowej oraz publikowała przewodniki o seksualności. Studenci ją uwielbiali; Same prelekcje na kampusie przynosiły ogromny dochód. Wystąpiła w reklamach samochodów, napojów bezalkoholowych, szamponów, maszyn do pisania i prezerwatyw.

Zagrała w filmie u boku Depardieu

Dostała nawet rolę we francuskim filmie „Jedna kobieta czy dwie” z 1985 r., w którym wystąpili Gérard Depardieu i Sigourney Weaver, który miał premierę w Stanach Zjednoczonych w 1987 r.

Miała duży wpływ na obyczaje społeczne. W latach 80. Było mnóstwo talk-show, ale do czasu jej pojawienia się żaden nie zajmował się seksem w tak ekskluzywny i kliniczny sposób.

Jak powiedziała Westheimer, że jej historia była jedyną w Ameryce opowieścią osoby, która przybyła do tego kraju „z niczym”. Miała jedynie dyplom na Sorbonie i determinację wykutą w trudnych czasach jako sierota z Holokaustu, uchodźczyni i bojowniczka w wojnie o niepodległość Izraela.

Wstąpiła do Hagany, żydowskiej organizacji paramilitarnej i wyszkoliła się na snajperkę; choć nigdy do nikogo nie strzelała, w 1948 eksplodujący pocisk spowodował poważne obrażenia jej nóg. Zanim w 1956 dotarła do Nowego Jorku, miała za sobą dwa nieudane związki. Swój drugi uznała za niedostateczny. „Intelektualnie było to po prostu nie do utrzymania” – powiedziała magazynowi People w 1985 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek
Po zdjęciu sądząc, to rzeczywiście o seksie mogła tylko gawędzić.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet