Spis treści
Doszukiwanie się zawartego w snach przekazu nie jest niczym nowym – już starożytni Egipcjanie wierzyli, że oddając cześć Serapisowi, bogu snu, mogą wpływać na przebieg marzeń sennych i w ten sposób – kontrolować sprawy doczesne. Nad znaczeniem snów pochylali się też najwięksi filozofowie, m.in. Arystoteles i Sokrates. W starożytnych Chinach wierzono, że sen, jako stan fizjologiczny, stanowi bramę, przez którą dusza może opuścić ciało. W tej interpretacji marzenia senne były przedstawiane jako jawa – rzeczywistość wymiaru niematerialnego.
Mimo że wraz z rozwojem cywilizacji, nadawanie sensu marzeniom sennym straciło na znaczeniu, to wiele osób nie przestało szukać uzasadnienia dla swoich snów. Dla pokolenia naszych babć trzymanie sennika tuż obok łóżka jest czymś zupełnie naturalnym. Także młodsze pokolenia nadal doszukują się ukrytego sensu snów. Nic dziwnego. Sny mówią o nas samych więcej, niż mogłoby się wydawać.
Sennik podstawą współczesnej psychoanalizy?
Sennik to w powszechnej opinii narzędzie, którym posługują się szamani, ezoterycy czy okultyści, czyli osoby spoza kręgu naukowego. Cóż, prawda wygląda inaczej. Gdyby nie interpretacja marzeń sennych, świat prawdopodobnie nie doczekałby się psychoanalizy w takiej formie, jaką znamy dziś.
W 1899 roku Zygmunt Freud opublikował wyniki swoich badań w formie przełomowego dzieła, zatytułowanego „Objaśnienie marzeń sennych”. Jak twierdził sam autor, sen jest „pierwszym ogniwem w łańcuchu nienormalnych reakcji psychicznych” i to właśnie w marzeniach sennych należy doszukiwać się podłoża fobii, natręctw i obłędu. Freud wychodził z założenia, że sny stanowią coś w rodzaju kurtyny, przysłaniającej ukryte życzenia i pragnienia. Obecnie, wielu specjalistów określa przedstawione przez Freuda teorie jako niekompletne, przestarzałe i płytkie, ale nie ma wątpliwości, że to właśnie on jest ojcem psychoanalizy.
O ile Zygmunt Freud przedstawiał marzenia senne jako odzwierciedlenie skrywanych pragnień, nieco inaczej do tego tematu podszedł Carl Gustav Jung – uczeń słynnego twórcy psychoanalizy. Jak twierdził, marzenia senne mają być pochodzącym z podświadomości drogowskazem, sugerującym każdemu z nas, którą ścieżkę należy obrać. Co istotne, Jung nadawał snom znaczenie indywidualne, opierające się o doświadczenia danej osoby. Była to teza dalece wykraczająca poza archetypy, którymi w swojej teorii posługiwał się Freud i o ile nauka przez cały czas skłania się ku tezie Freuda, wskazującej na odzwierciedlenie w snach niezrealizowanych pragnień (choć wiele jego twierdzeń uznawanych jest za przestarzałe), to ich indywidualna interpretacja, jaką posługiwał się Jung, jest nam dzisiaj najbliższa.
Sennik a współczesna nauka
Sennik przedstawia bowiem znaczenie marzeń sennych w odniesieniu do różnych sytuacji – ten sam symbol senny ma różne znaczenie, zależnie od kontekstu sennych wydarzeń, które stanowią dla niego tło. Przykładowo, sen, w którym jesteś w ciąży, ma inne znaczenie niż ten, który przedstawia inną ciężarną kobietę. Czy jednak w tych symbolach rzeczywiście można doszukiwać się znaczenia? A może do interpretacji snów należy podchodzić jak do wróżby, która dotyka kwestii uniwersalnych, mogących dotyczyć każdego człowieka? Abstrahując od towarzyszącym snom przesądów, przyjrzyjmy się mechanizmowi powstawania marzeń sennych.
W trakcie snu nasze ciało odpoczywa, ale w niektórych jego fazach, mózg nadal pracuje na wysokich obrotach, dążąc do usystematyzowania zapisanych w naszej pamięci obrazów i zdarzeń. Na podstawie tych informacji tworzony jest symulowany świat, w którym, co niezwykle istotne, mogą pojawić się osoby lub zdarzenia, ukryte gdzieś poza granicami naszej świadomości. Przykładowo, możliwe jest, że osoba, która pojawia się w naszych snach, może być osobą, którą kilka dni wcześniej minęliśmy na ulicy, a na którą nie zwróciliśmy uwagi.
Warto podkreślić, że „scenariusz” marzeń sennych powstaje nie tylko na podstawie powtarzających się zdarzeń bądź czynności. Na przebieg snu wpływają także emocje i pragnienia. W tym kontekście wydaje się być bardzo prawdopodobne, że sny rzeczywiście odzwierciedlają wszystko to, co ukrywa się poza naszą świadomością. Trafnie interpretując sny, można więc sporo dowiedzieć się na temat własnych pragnień.
Trudno doszukiwać się symboliki w śnie, w którym powtarzamy wszystko to, co robiliśmy przez cały dzień. W takim przypadku sen służy przede wszystkim uporządkowaniu nagromadzonych informacji. Jeżeli jednak śnimy o czymś, czego nigdy nie doświadczyliśmy, a w śnie pojawiają się różnorakie symbole i osoby, których nie znamy, jest bardzo prawdopodobne, że podświadomość chce nam coś powiedzieć. W tym kontekście spisane w księgach interpretacje snów nabierają innego, nieco bardziej znaczenia.
Sennik – symbolika marzeń sennych
Sennik obejmuje najróżniejsze marzenia senne, jednak łatwo można zauważyć, że niektóre symbole nawiedzają nas w snach stosunkowo często. Nie znaczy to jednak, że za każdym razem mają identyczne znaczenie.
Do często powracających symboli sennych należy ciąża. Jeżeli taki sen dotyczy kobiety, która nie spodziewa się dziecka, może symbolizować duchową rewolucję, otwarcie nowego etapu w życiu lub podjęcie się nowego przedsięwzięcia. Jeżeli we śnie, przyszła mama nie cieszy się ze swojego stanu, najprawdopodobniej wskazuje to na niezadowolenie z życiowego partnera. jeżeli jednak ciąża sprawia śniącej radość, oznacza to, że nadchodzą pozytywne zmiany.
Sny często dotyczą symbolu śmierci. Nie zawsze jest to zły znak. Własna śmierć może odnosić się do samorozwoju, natomiast śmierć innej osoby – do zakończenia określonych spraw.
Symbolem sennym, który zwykle wywołuje duży niepokój, jest ząb. Jeżeli jednak we śnie pojawiają się zdrowe, białe zęby, jest to dobry znak. Na złe wieści, chorobę lub nawet śmierć wskazują natomiast zepsute, ruszające się zęby.
Do częstych należą także sny o dziecku. Zazwyczaj, jest to dobry znak, zwłaszcza gdy śni nam się noworodek. w takim przypadku dziecko symbolizuje szczęście i zbliżającą się niespodziankę. Inaczej wygląda to, gdy we śnie, dziecko jest zaniepokojone albo smutne. Taki sen może wskazywać na zbliżający się konflikt.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!