Spis treści
- Cukru w domu nigdy za dużo
- Mleko ma magiczną moc!
- Cola znienawidzona przez dietetyków, ale uwielbiana przez sprzątających
- Nietypowe sposoby na wykorzystanie torebki po herbacie
- Ryż nie tylko do potraw chińskich i sushi
- Cynamon i jego ukryte właściwości
- Ekologiczne sprzątanie z octem
- Soda potrafi zdziałać cuda
- Olej spożywczy sprawdzi się nie tylko w kuchni
- Papier do pieczenia doczyści kran i ułatwi prasowanie
- Ręcznik papierowy do zadań specjalnych
Każdy zna zastosowanie spożywcze cukru, ryżu czy mleka, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że mają one też ukryte właściwości. Poznaj listę codziennych produktów, które mogą się nam przydać do sprzątania, pielęgnacji oraz łagodzenia różnych rodzajów bólu.
Cukru w domu nigdy za dużo
Cukier to produkt stosowany w większości domów codziennie. Używamy go do ciast, deserów, herbaty czy kawy. Jednak może on pełnić także inną, dość zaskakującą funkcję. Pomocny będzie choćby w pozbywaniu się insektów, które pojawią się w domu. Wystarczy go zmieszać z proszkiem do pieczenia, sodą lub amoniakiem. Następnie należy mieszkankę rozsypać w miejscu i szczelinach, w których pojawili się nieproszeni goście. Cukier przyciągnie insekty, natomiast drugi składnik mieszanki je zabije. Czynność należy powtarzać, dopóki nie pozbędziemy się owadów.
Cukier świetnie sprawdzi się również przy plamach z trawy na ubraniach. Wystarczy, że połączymy go z ciepłą wodą w taki sposób, by uzyskać gęstą papkę. Następnie nakładamy ją na plamę na około godzinę, a następnie czyścimy i pierzemy zabrudzone miejsce.
Mało kto wie, że cukier pomaga także zachować świeżość pieczywa i ciast. Jak go wykorzystać w tym celu? To proste: do chlebaka lub pojemnika na ciasto wkładamy kilka kostek cukru. W ten sam sposób przedłużymy świeżość żółtego sera.
Dowiedz się więcej:
Mleko ma magiczną moc!
Mleko jest dobre nie tylko do picia. Warto je mieć w swojej lodówce, ponieważ ten biały płyn doczyści sztućce i srebrną biżuterię. Brzydkie przebarwienia na srebrnych rzeczach zlikwiduje kąpiel w kwaśnym mleku. Wystarczy moczyć je przez 30 minut, a następnie przemyć wodą i wypolerować miękką szmatką. Aby sztućce ponownie nie sczerniały, należy przechowywać je w zamkniętych pudełkach.
Mleko świetnie poradzi sobie także z plamami z atramentu na tkaninach. Wystarczy pozostawić zabrudzone ubranie w misce wypełnionej mlekiem na całą noc, a plama zniknie, nie niszcząc ulubionej bluzki czy koszuli.
Mleko przyjdzie też z pomocą w przypadku poparzeń. Na uszkodzone miejsce należy przyłożyć gazik nasączony tym płynem, a ulga przyjdzie natychmiast. Warto także napić się zimnego mleka, gdy poparzymy język, np. gorącą herbatą.
Na tym nie koniec medycznych zastosowań mleka. Ugryzienie osy lub komara nie jest miłe, swędzi, piecze a czasami boli. Aby złagodzić te dolegliwości, zamocz płatek kosmetyczny w mleku i przyłóż na zmienione miejsce. Opuchlizna powinna szybko się zmniejszyć.
Cola znienawidzona przez dietetyków, ale uwielbiana przez sprzątających
Cola jest niezdrowa, dlatego odradza się jej częste spożywanie. Ten gazowany napój niektórzy wykorzystują jednak w domowych porządkach, choćby do pozbycia się kamienia z muszli klozetowej. W tym celu wlewają colę na kilka godzin do toalety, a następnie myją miskę ustępową.Cola sprawdzi się również przy takich czynnościach jak:
- usuwanie rdzy,
- pozbywanie się plam z oleju,
- czyszczenie przypalonego garnka,
- czyszczenie brudnych fug,
- odblokowanie odpływów w kuchni i w łazience,
- czyszczenie okularów,
- usuwanie plam z krwi i flamastrów,
- usuwanie farby z metalowych elementów,
- czyszczenie porcelany.
Nietypowe sposoby na wykorzystanie torebki po herbacie
Parząc ekspresową herbatę, warto pamiętać, że zużyte torebki można jeszcze wykorzystać. Idealnie sprawdzą się na przykład, gdy chcesz pozbyć się nieprzyjemnej woni z kocich kuwet. Tak więc od dzisiaj nie wyrzucamy zużytego woreczka po herbacie, tylko kładziemy go na dno kuwety naszego pupila. Świetnie pochłonie on bowiem brzydkie zapachy.
Na inne brzydkie zapachy też można zastosować herbatę. Jej liście świetnie wchłoną wilgoć i nieprzyjemny odór z dywanu. Wystarczy rozerwać suchą torebkę i wysypać zawartość na zabrudzone miejsce, po czym odczekać około 15 minut i odkurzyć. Efekt odczuwalny jest od razu.
Herbata przyjdzie także z pomocą przy problemie z mszycami. Należy zrobić napar, zalewając dwie lub trzy torebki niewielką ilością wrzątku. Gdy płyn ostygnie, polewamy nim roślinę, a mszyce powinny dać jej spokój.
Ryż nie tylko do potraw chińskich i sushi
Ryż znajduje się w każdej kuchni i bardzo dobrze, bo jest nie tylko zdrowy. Przyjdzie też z pomocą, gdy w blenderze stępią się nożyki. Wystarczy wsypać do środka szklankę ryżu i uruchomić urządzenie na około dwie minuty.
Ryż ukoi też bóle mięśniowe. Aby wykorzystać tę jego właściwość, trzeba wsypać go do bawełnianego woreczka, a następnie włożyć do rozgrzanego piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. Przed położeniem termoforu na bolące miejsce, należy sprawdzić, czy nie jest on za gorący. Tego typu kompres sprawdzi się także przy dziecięcych kolkach.
Ryż ma właściwości higroskopijne, więc poradzi sobie z wchłanianiem nadmiaru wilgoci. Jest w stanie uratować utopiony w wodzie telefon. Wystarczy rozłożyć aparat na czynniki pierwsze i tym razem zafundować mu kąpiel w suchym ryżu na około 24 godziny.
Cynamon i jego ukryte właściwości
Cynamon to bardzo przyjemna w zapachu przyprawa. Kojarzy nam się ze świętami i używamy jej do wypieków. Jednak wiele owadów nie lubi jego zapachu. To prawdziwy pogromca mrówek i moli w domu. Gdy w domu pojawią się mrówki, należy rozsypać cynamon na ich ścieżkach. Natomiast w przypadku moli przyprawę po zmieszaniu z lawendą i rozmarynem można włożyć do bawełnianych woreczków i ułożyć je lub powiesić w miejscu występowania insektów.
Cynamon usunie także brzydkie zapachy kuchenne, np. po smażeniu ryby. Na blasze od piekarnika należy rozsypać przyprawę i włożyć ją na około godzinę do urządzenia rozgrzanego do 100 stopni Celsjusza. Zapach ryby zniknie, a w całym domu będzie unosił się aromat cynamonu.
W przypadku ugryzień owadów maść z cynamonu może przynieść ulgę. Aby ją wykonać, należy połączyć przyprawę z miodem. Konsystencja powinna być zbliżona do pasty. Maść należy nałożyć na zmienione miejsce. Ta metoda sprawdzi się w przypadku ugryzień komarów, mrówek, pszczół i innych owadów.
Polecamy przeczytać
Ekologiczne sprzątanie z octem
Ocet to produkt, który ma wiele zastosowań. Można go użyć w domu do sprzątania, do prania, a także do czyszczenia sprzętów AGD, takich jak pralka czy zmywarka. Ten w pełni ekologiczny detergent jest tani i skuteczny.
Oto lista nietypowych zastosowań octu:
- Kamień w czajniku to zmora tych wszystkich, którzy mają twardą wodę w kranie. Aby się go pozbyć, należy do urządzenia wlać ocet i wodę w proporcji 1:1, a następnie zagotować, wylać miksturę i dokładnie umyć wnętrze czajnika.
- Raz na jakiś czas warto tez wlać ocet do pralki i nastawić program na 90 stopni. To oczyści i odkamieni urządzenie.
- Octem można też usunąć rdzę z metalowych rzeczy. Wystarczy zanurzyć je w nierozcieńczonym occie na około 30 minut, a następnie oczyścić szczoteczką.
- Ocet sprawdzi się w przypadku usuwania plam z ubrań. Zamiast używać detergentów, warto zrobić mieszankę z octu i sody oczyszczonej. Należy wymieszać ½ szklanki octu, ¼ szklanki wody oraz ¼ szklanki sody oczyszczonej. Tak przygotowany roztwór nakładamy na zabrudzone miejsca, trzymamy przez 15 minut i dokładnie spłukujemy.
- Ocet jest też znakomitym zamiennikiem płynu do zmiękczania tkanin. Wystarczy do dozownika wlać 100 ml octu, a po jednym cyklu prania rzeczy będą miękkie i świeże.
Soda potrafi zdziałać cuda
Soda oczyszczona nie tylko świetnie sprawdzi się zamiast proszku do pieczenia, ale także jest niezastąpionym produktem przy sprzątaniu. To produkt w 100 procentach ekologiczny, biodegradowalny i bezpieczny.
Opakowanie sody wsypane do odpływu i zalane bardzo gorącą wodą pomoże udrożnić rury, jeśli problem dopiero się pojawił. Niestety sposób ten nie będzie skuteczny, jeśli zator tworzył się przez dłuższy czas.
Biały proszek spożywczy pochłonie także brzydkie zapachy w lodówce, a także z butów, dywanów oraz tapicerki samochodowej. Ponadto usunie osad po kawie czy herbacie na szklankach lub kubkach. Właściwości sody docenią też osoby, które szukają sposobu na czysty piekarnik i akcesoria do sprzątania. Wystarczy rozpuścić sodę w wodzie i przelać roztwór do rozpylacza. Do cięższych i zaschniętych zabrudzeń warto zrobić pastę z sody i niewielkiej ilości wody. Nakładamy ją na zabrudzenia i pozostawiamy na całą noc, a następnie przecieramy piekarnik. Soda, podobnie jak ocet, używana jest również do prania. Dzięki niej ubrania ładnie pachą oraz stają się miękkie i znacznie bielsze.
Olej spożywczy sprawdzi się nie tylko w kuchni
Przeznaczenie oleju spożywczego jest oczywiste. Jednak sprawdzi się on także przy domowych porządkach i nie tylko. Warto poznać listę nietypowych zastosowań oleju:
- Skrzypiące zawiasy w drzwiach są bardzo denerwujące. Jeżeli nie mamy pod ręką profesjonalnego smaru, użyjmy oleju spożywczego. Wystarczy posmarować zawiasy niewielką ilością, a problem głośnego zamykania i otwierania drzwi zniknie.
- Gdy dzieci zaszaleją i okleją szafę lub inny mebel, olej również się przyda. Należy nasmarować nim naklejki i poczekać 15 minut. Po tym czasie usunięcie niechcianych ozdób będzie znacznie łatwiejsze!
- Rysy na meblach staną się mniej widoczne, jeśli posmarujesz je miksturą z oleju spożywczego. Aby ją przygotować, potrzebne są 1/2 szklanki oleju spożywczego i sok wyciśnięty z połowy cytryny. Okrężnymi ruchami należy wcierać mieszankę w powierzchnię mebla, by rysy stały się mniej widoczne.
Papier do pieczenia doczyści kran i ułatwi prasowanie
Papier do pieczenia to produkt niezastąpiony w kuchni. Mało kto jednak wie, że można go też użyć, by zabezpieczyć noże przed stępieniem się i rdzą – wystarczy co jakiś czas przecierać ostrza papierem. W ten sam sposób warto zadbać o otwieracz do konserw.
Papier można również wykorzystać, żeby ułatwić sobie prasowanie. Wystarczy przed każdym włączeniem żelazka przetrzeć jego stopę papierem do pieczenia, a szybko odkryjesz, o ile łatwiej urządzenie przesuwa się po tkaninach.
Opłaca się także używać papieru do pieczenia w walce z zabrudzeniami na baterii łazienkowej czy kuchennej. Po umyciu i osuszeniu kranu przetrzyj go papierem, a specjalna woskowana powłoka sprawi, że na dłużej zapomnisz o problemie nieestetycznych odcisków palców. Dodatkowy plus jest taki, że na baterii będzie też gromadzić się mniej kropel wody.
Ręcznik papierowy do zadań specjalnych
Jednorazowy ręcznik papierowy ma w domu wiele zastosowań – o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Potrafi jednak więcej, niż się po nim spodziewamy. Ten przydatny produkt potrafi też bowiem:
- usuwać nadmiar tłuszczu z potraw,
- sprawić, że jedzenie podgrzane w mikrofali nie będzie gumowate (wystarczy owinąć potrawę wilgotnym ręcznikiem papierowym),
- przedłużać świeżość warzyw i pieczywa (w tym celu należy je owinąć suchym ręcznikiem),
- zastąpić filtr do ekspresu do kawy,
- usunąć ślady po kredkach woskowych (na pomalowanym miejscu kładziemy listek papieru i prasujemy na najniższej temperaturze).
Czas na porządki!
Dom i nieruchomości
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!