Konkurs Bizneswoman Roku pierwszy raz został zorganizowany 12 lat temu przez prezes Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką – Olgę Kozierowską. Inicjatywa stała się największym tego typu konkursem w kraju, a jej celem jest docenienie przedsiębiorczych Polek działających biznesowo, naukowo czy społecznie. Wyróżnione kobiety dzień po dniu walczą nie tylko o swój sukces, ale poprzez własną odwagę realnie wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Bez wątpienia możemy je nazwać współczesnymi role models, czyli wzorami do naśladowania oraz źródłem inspiracji dla każdego, niezależnie od płci. Niepodważalna jest jednak rola laureatek w kształtowaniu postaw młodych i dojrzałych kobiet – historia każdej z nich motywuje do podjęcia działania i spełniania swoich najskrytszych marzeń.
Warto zaznaczyć, że od kilku lat w konkursie nagradzani są również mężczyźni, których zasługi na polu działania na rzecz równości są warte dostrzeżenia.
„Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Mastercard, kobiety w Polsce kierują prawie trzydziestoma procentami firm. Taki wynik daje nam bardzo dobrą, czwartą pozycję na świecie, natomiast z Polek czyni wzór do naśladowania. W tym roku ich sukcesy są jeszcze bardziej niezwykłe, bo zostały osiągnięte w trudnym czasie pandemii, która pogłębiła dysproporcje i uderzyła przede wszystkim w kobiety. Zmusiła je do pracy na kilka etatów: pracy zarobkowej, wsparcia dzieci w edukacji oraz opieki nad domem i domownikami. Kobiety stały się bohaterkami obecnych czasów, jednocześnie wzbudzając dyskusję o tym, co dziś oznacza słowo „równość.” - powiedział Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny Mastercard na Polskę, Czechy i Słowację, Partner strategicznego konkursu.
Lista Laureatek i Laureatów w kategoriach zamkniętych konkursu:
Female Champion of Change
Tytuł Bizneswoman Roku w kategorii Female Champion od Change - otrzymała Sandra Subel – Global Head of Diversity and Inclusion w Axel Springer. Nieustraszona liderka, która każdego dnia z odwagą dokonuje zmian na rzecz promowania różnorodności i budowania inkuzywności oraz równowagi płci w firmie, a jej działania mają wpływ na globalną kadrę zarządzającą przedsiębiorstwa oraz 16 000 pracowników. Jej inicjatywy i pomysły przyczyniają się do praktykowania polityki równych szans na wszystkich szczeblach przedsiębiorstwa.
Male Champion of Change
Nagroda w tej kategorii przypadła w tym roku dwóm wyjątkowym mężczyznom działającym na rzecz równości w biznesie. Pierwszym z nich jest Maciej Herman – Dyrektor Zarządzający LOTTE Wedel, który inicjuje i wspiera wiele projektów włączających osoby z grup dyskryminowanych, ze względu na wiek, płeć, sprawność, narodowość oraz inne czynniki.
Nagroda została również przekazana Michałowi Mierzejewskiemu – Prezesowi Zarządu Philip Morris Polska i kraje bałtyckie. Zasada równych szans jest w jego organizacji podstawą obowiązujących standardów, a różnorodność oraz inkluzywność są dzięki niemu aktywnie promowane.
_„Kategoria Male Champion of Change jest dowodem na to, że kobiety nie są same w działaniu na rzecz równouprawnienia w biznesie. Warto pamiętać, że równe szanse, niezależnie od płci, wpłyną pozytywnie nie tylko na życie kobiet, ale również mężczyzn, którzy często również muszą się borykać z bolesnymi stereotypami. Gratuluję obu Laureatom i mam nadzieję, że ich postawa przyczyni się do zmiany w mentalności wielu mężczyzn” _– skomentowała Kamila Cichocka, Dyrektor Marketingu w Microsoft, Partnera Edukacyjnego Konkursu i Partnera Kategorii.
Ograniczanie Śladu Węglowego
Twórcy konkursu Bizneswoman Roku nie pozostają obojętni w stosunku do wyzwań nowoczesnego, szybko zmieniającego się świata. Nowa kategoria Ograniczanie Śladu Węglowego została stworzona wspólnie ze SKANSKA, nowym partnerem konkursu, w odpowiedzi na problem, z którym obecnie zmaga się świat - po to aby wyróżnić firmy wybierające ekologiczną ścieżkę rozwoju.
Nagrodę w tej kategorii otrzymała IKEA Retail Polska. Nagrodę odebrała Agata Czachórska, Country Sustainability Manager z IKEA Retail Polska. Firma od wielu lat sukcesywnie działa w duchu zrównoważonego rozwoju – prowadzi kampanie edukacyjne, minimalizuje ilość odpadów powstałych w sklepach oraz inwestuje w energię odnawialną.
„Zarówno społeczeństwo, jak i światowe korporacje są coraz bardziej świadome problemów klimatycznych, czego potwierdzeniem jest rosnąca waga strategii zrównoważonego rozwoju w większości odpowiedzialnych firm. Zrównoważony rozwój to obszar leżący u podstaw działalności Skanska, stanowiący kluczowy element naszego biznesu. Nasza firma nie tylko od lat konsekwentnie działa w tym obszarze, ale przywiązujemy też wielką wagę do popularyzacji wiedzy o zielonych rozwiązaniach i o tym jaki wpływ na środowisko mają nasze codzienne aktywności. Stawiamy na edukację w obszarze ekologii - poprzez program Zielonej Edukacji dla naszych klientów, pracowników i najemców staramy się uświadamiać w jaki sposób można korzystać z ekologicznych rozwiązań w biurowcach. W ten sposób zapraszamy wszystkich do wspólnego zadbania o przyszłość naszej planety.”- powiedziała Karolina Radziszewska, wiceprezeska ds. zasobów ludzkich w spółce biurowej Skanska na Europę Środkowo-Wschodnią.
Inspiratorka Roku
Nagrodę Inspiratorka Roku w 12. edycji konkursu przyznano polskiej malarce i ilustratorce Marcie Frej. Jej feministyczna sztuka, dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości ma prawdziwą siłę i cieszy się niezwykłą popularnością, a prace Marty towarzyszą wielu akcjom społecznym, walczącym o prawa kobiet i osób wykluczonych. Jak sama twierdz, jej praca cieszy kiedy znajduje odbiorców i kogoś kto może z niej korzystać – to nadaje sens jej życiu i oznacza szansę na zmiany dla całego społeczeństwa.
Nagrody dodatkowe
Obecna sytuacja społeczna w kraju oraz wyzwania nasilone przez pandemię spowodowały, że Jury Fundacji postanowiło przyznać dwie nagrody dodatkowe – za całokształt działalności oraz Nagrodę Specjalną Fundacji Sukces Pisany Szminką.
Nagroda za całokształt działalności
Nagrodę w tej kategorii otrzymała Monika Sajkowska - Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jej misją jest to, aby każde dziecko mogło mieć bezpieczne dzieciństwo. Fundacja 30 lat działa na rzecz budowania systemu pomocy i profilaktyki przemocy, a problem ten nigdy nie był spotęgowany tak jak dzisiaj – wraz z pandemią nasiliły się przemocowe zachowania wobec dzieci.
Nagroda Specjalna Fundacji
Nagrodę Specjalną Fundacji Sukces Pisany Szminką otrzymała Sylwia Gregorczyk-Abram, jedna z najbardziej wpływowych prawniczek w kraju. Sylwia wspiera pro bono uchodźców, lekarzy rezydentów, osoby LGBT czy ofiary przemocy domowej, a także jest współtwórczynią wielu inicjatyw obywatelskich.
"Rodzina Sukcesu Pisanego Szminką od lat tworzy wspólnotę kobiet wrażliwych, odważnych i kreatywnych. Jestem zaszczycona, że moje działania zostały docenione przez tak wyjątkowe grono. Ostatni rok pokazał siłę kobiet, które postawione przed jedną z najtrudniejszych prób pokazały, że potrafią się zjednoczyć i być dla siebie oparciem niezależnie od szerokości geograficznej, wyznania, koloru skóry czy orientacji seksualnej. Jesteśmy zmianą, której nikt nie zatrzyma. Działania Fundacji każdego dnia wpisują się w tę naszą wspólną drogę ku lepszej przyszłości. Bardzo dziękuje, że zaprosiłyście mnie do tej wspólnej podróży. Razem możemy więcej!" – powiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram
Pełna lista Laureatek i Laureatów dostępna jest na stronie: https://bizneswomanroku.pl/laureatki/
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Mamy zdjęcia z imprezy gwiazd Polsatu. Romanowska i Wachowicz przyćmiły Cichopek!
- Tajemniczy mężczyzna na koncertach Steczkowskiej. Podąża za nią i robi jej zdjęcia
- Rozenek pożałuje najnowszego pomysłu na siebie? Ekspertka mówi o "przaśności"
- Gdzie mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości"? Prawda jest zaskakująca