Czym jest separacja? Co jest podstawą do wniesienia separacji? Na jakich zasadach się odbywa?
Separacja – to jeden ze sposobów na rozstanie stron. Nie kończy się ta procedura rozwodem, strony nie mogą zawrzeć nowego małżeństwa. Separację sąd orzeknie wtedy, kiedy pomiędzy stronami jest zupełny rozkład pożycia, ale nie jest on trwały. Inaczej – że strony mogą powrócić do siebie. Wniosek o separację jest wnioskiem podobnym do pozwu o rozwód. Strony musza napisać, czego chcą od sądu. Różnica – że wniosek jest podpisywany przez obie strony (pozew rozwodowy pisze żona lub mąż samodzielnie). W chwili ogłoszenia separacji – ustaje wspólność majątkowa, czyli strony od dnia separacji pracują na swoje odrębne majątki. Strony mogą po jakimś czasie, jak się na nowo pokochają, wybaczą, etc – wnieść do sądu że chcą uchylić separację. Wracają wówczas do stanu małżeństwa.
Czy po separacji trzeba się wyprowadzić? Czy można mieszkać razem? Co z kontaktami intymnymi, budżetem?
Nie ma obowiązku po separacji czy po rozwodzie wyprowadzać się z domu. Tak może sąd orzec w wyroku, ale nie musi tego robić, kiedy strony np. oświadczą, że same uregulują swoje sprawy miejsca pobytu. Para może po rozwodzie/separacji utrzymywać kontakty intymne. Zdarza się wielokrotnie, że strony po rozwodzie muszą ze sobą dalej mieszkać pod jednym adresem i się nienawidzić.
Co w przypadku separacji, dzieje się z dziećmi?
Dzieci dalej są dziećmi rodziców, którzy muszą je wspólnie wychowywać i dostarczać środków do życia. To wynika z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Sąd może ustalić w wyroku gdzie przebywają dzieci, w jakich terminach, który z małżonków ma płacić alimenty na wychowanie do rąk drugiego małżonka. Separacja czy rozwód – nie ma różnicy co do dzieci.
Zobacz także: Najbogatsze pary świata. "Ich marka jest na tyle silna, że rozwód im się nie opłaca" (Dzień Dobry TVN/x-news)