Szampon na porost włosów: jak działa i który wybrać? Czym się różni serum na porost włosów od szamponu?

Alicja Hudzik
Wypadanie włosów to temat bardzo drażliwy. Można temu zapobiec, używając odpowiednich kosmetyków.
Wypadanie włosów to temat bardzo drażliwy. Można temu zapobiec, używając odpowiednich kosmetyków. katyandgeorge Pixabay.com
Szampon na porost włosów, a może serum? Te kosmetyki z pewnością będą idealne dla osób, które mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów i ich porostem. Więc jeśli chcesz wybrać odpowiedni szampon na wzrost włosów lub serum na porost włosów musisz wiedzieć, jak działają te kosmetyki, które składniki aktywne są w nich kluczowe oraz czym się od siebie różnią.

Szampon na porost włosów czy serum to kosmetyk, który nie tylko poprawia wygląd włosów. Dla niektórych osób, które przeszły ciężkie choroby to jedyne wyjście, aby przywrócić włosom wcześniejszy wygląd.

Czy szampon na porost włosów działa?

Szampon na porost włosów to kosmetyk, którego działanie polega na jednoczesnym myciu głowy i wspomaganiu procesów wzrostowych włosów. Kosmetyk ten przedłuża fazę anagenową włosów, czyli etap rozwoju włosów, w którym one rosną – dzięki temu możliwe jest zapuszczenie w krótkim czasie pięknych i długich włosów.

Warto przeczytać

Szampon na wzrost włosów może:

  • odżywić włosy i je wzmocnić,
  • pobudzić aktywność mieszków włosowych i przyspieszyć porost włosów,
  • powstrzymać wypadanie włosów,
  • zagęścić fryzurę,
  • zmniejszyć łamliwość włosów.

A wszystko to dzięki specjalnie dobranym składnikom.

Odpowiedni skład szamponu na porost włosów, czyli jaki?

Składniki, które można spotkać w szamponach na porost włosów to między innymi:

  • Biotyna (inaczej zwana witaminą H lub witaminą B7) to jeden ze składników budujących włosy, witamina ta wspomaga utrzymanie prawidłowej kondycji włosów, składnik chroni także przed łysieniem i siwieniem oraz zapobiega łupieżowi.
  • Ceramidy – to składnik lipidów skóry, który chroni skórę głowy przed nadmiernym wysuszeniem, a także wzmacnia włosy.
  • Chinina – substancja ta pobudza podskórne mikrokrążenie i w połączeniu z kofeiną, zapobiega wypadaniu włosów.
  • Chityna – chityna, a także jej pochodne, np. chitozan to substancje, które wzmacniają strukturę włosów i uodparniają je na uszkodzenia.
  • Ekstrakty z czarnej rzepy – badania dowiodły, że czarna rzepa oczyszcza skórę głowy, wzmacnia cebulki włosa oraz przyspiesza procesy wzrostowe włosów.
  • Keratyna to jeden z podstawowych składników, który tworzy włosy, to białko stosowane jest po to, by wzmocnić włosy, a także, by zapobiec nadmiernemu puszeniu się fryzury.
  • Kofeina pobudza mikrokrążenie w cebulkach włosów, stymuluje także wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu, stosowana w kosmetykach na porost włosów, substancja ta neutralizuje negatywny wpływ hormonów, które odpowiadają za degradację włosów i przedwczesne wypadanie.
  • Kolagen wspomaga wzrost włosów, zapobiega także ich nadmiernemu przesuszaniu się oraz je uelastycznia.
  • Olejki eteryczne – w szamponach na porost włosów można spotkać różnego rodzaju olejki, np. z kocanki włoskiej (który ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne) łopianowy (przyspieszający wzrost włosów) lub rycynowy (który chroni włosy przed wypadaniem).
  • Proteiny sojowe – zawarte w soi proteiny wzmacniają cebulki włosa, pogrubiają go, składnik ten także nadaje włosom piękny połysk.
  • Witamina A – witamina ta wspomaga regenerację włosów.
  • Witamina B5 (inaczej D-pantenol) – składnik ten wnika we włókna włosów i je nawilża, działa także kojąco i regenerująco oraz poprawia pigmentację włosa. D-pantenol chroni również przed łysieniem i siwieniem włosów.
  • Witamina B3 – witamina B3 zwana także niacyną lub witaminą PP poprawia kondycję i wygląd włosów, stymuluje także ich wzrost.
  • Witamina E – składnik ten wzmacnia i nawilża włosy oraz stymuluje porost włosów.
  • Witamina PP (inaczej niacynamid lub niacyna) – witamina ta usprawnia transport substancji odżywczych do cebulek włosa.
  • Wosk z magnolii – ekstrakty z magnolii pielęgnują włosy, a także odbudowują ich naturalną warstwę ochronną.
  • Wyciąg z pokrzywy – ekstrakty z pokrzyw wzmacniają włosy i paznokcie, stymulują wzrost włosów, a także zapobiegają łysieniu.
  • Ziele skrzypu polnego – roślina ta wspomaga walkę z łupieżem, a także wzmacnia włosy i przeciwdziała ich wypadaniu.
  • Żeń-szeń – inaczej zwany korzeniem życia. To zioło odżywia i wzmacnia włosy, zapobiega także, podobnie jak ziele skrzypu polnego, ich wypadaniu.

Jak używać szamponu na wzrost włosów?

Stosowanie szamponu na wzrost włosów jest dość proste i nie powinno sprawić żadnych trudności. Większość kosmetyków nakłada się na zwilżone włosy, a następnie doprowadza się ruchami rąk do ich spienienia. Następnie należy je pozostawić na kilka minut na głowie, a po upłynięciu tego czasu – zmyć.

Warto przeczytać

Jak wybrać dobry szampon na wzrost włosów?

Na co zwracać uwagę, jeśli chcemy zakupić szampon na wzrost włosów? Przede wszystkim na to, by jego skład był jak najbardziej naturalny. Szampony czy serum na porost włosów powinny być pozbawione alkoholu, parabenów, sztucznych barwników oraz substancji typu SLS i SLES, które wysuszają i podrażniają skórę głowy. Drugi ważny aspekt to biozgodność z fizjologicznym pH skóry – dzięki temu podczas mycia głowy nienaruszana jest naturalna hydrolipidowa bariera ochronna skóry głowy.

Gdzie nabyć dobrej jakości kosmetyki na porost włosów?

Szampony na wzrost włosów, w których składzie można znaleźć naturalne wyciągi roślinne, ziołowe substancje o dobroczynnym wpływie na wzrost włosów oraz odżywcze substancje aktywne, można kupić w drogerii internetowej oraz w… aptece.

Za dobrej jakości szampon na porost włosów zapłacimy około 40 – 50 złotych.

Co to jest aktywne serum ziołowe na porost włosów?

Aktywne serum ziołowe na porost włosów to kosmetyk o silnie skoncentrowanych składnikach odżywczych i pielęgnujących. Skład serum na wzrost włosów jest dobierany tak, by nawet przy niewielkiej ilości zastosowanego kosmetyku uzyskać w szybkim czasie zadowalające rezultaty.

Serum na porost włosów stanowi, tuż obok szamponu, odżywki oraz maski do włosów, bardzo ważny element kuracji regenerującej lub pielęgnującej włosy. Kosmetyk ten jest dostępny zarówno w drogeriach internetowych, jak i aptekach.

Serum na porost włosów – jak się je stosuje?

Serum na porost włosów powinno się stosować zgodnie z zamieszczoną w opakowaniu instrukcją. Niektóre z kosmetyków nakłada się bezpośrednio na skórę głowy, przy nasadzie włosów, inne mają postać sprayu, który aplikuje się dwa razy dziennie na skórze głowy. Na rynku są dostępne także sera, które należy rozpylić na suchych włosach i skórze głowy i pozostawić je do wyschnięcia.

Serum na porost włosów – czym się różni od szamponu na wzrost włosów?

Serum na porost włosów to kosmetyk, który, w odróżnieniu od szamponu, stosuje się po umyciu włosów. Po nałożeniu serum na porost włosów kosmetyku nie należy spłukiwać.

Co jeszcze wyróżnia serum na wzrost włosów? To kosmetyk, który zawiera o wiele więcej skoncentrowanych składników odżywczych niż szampon na porost włosów. W przeciwieństwie do serum głównym zadaniem szamponu na porost włosów jest oczyszczenie włosów, a nie stymulacja ich wzrostu, jest więc to kosmetyk o mniej inwazyjnym charakterze.

Kakao jest jednym z najlepszych roślinnych źródeł cynku. Jednak dobrych źródeł cynku jest więcej. Warto uwzględnić je w codziennej diecie, by rozwiązać problem niedostatecznej podaży tego składnika w jadłospisie. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Cynk w diecie wpływa na odporność, piękne paznokcie i włosy ...

Co wybrać: szampon na porost włosów czy serum na porost włosów?

Co lepiej kupić szampon na porost włosów czy serum? Jeśli zależy nam na zadowalających efektach, warto połączyć te dwa rodzaje kosmetyków i zastosować terapię dla włosów w oparciu zarówno o serum, jak i szampon.

PAMIĘTAJ: stosowanie silnych kosmetyków na porost włosów najlepiej skonsultować z trychologiem. To specjalista, który przeanalizuje stan włosów oraz pomoże dobrać takie środki, które wspomogą wzrost włosów, bez nadmiernego obciążania oraz bez ryzyka uszkodzenia struktury włosów.

Co wpływa na kondycję włosów i jak można je badać?

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet