9 z 23
ierownik Urzędu Stanu Cywilnego zwróciła się do Rady z...
fot. Pixabay

Belizariusz

ierownik Urzędu Stanu Cywilnego zwróciła się do Rady z następującą prośbą:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie opinii o imieniu męskim Belizariusz, które nie figuruje w oficjalnym wykazie imion używanych w Polsce. Prośbę uzasadniam tym, że do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego wpłynął wniosek o zmianę drugiego imienia z Grzegorz Jan na Grzegorz Belizariusz.

W uzasadnieniu wnioskodawca napisał, że będzie to uprawomocnienie stanu faktycznego, gdyż od wielu lat używa imienia Belizariusz, a nie Jan, a ponadto wskazane imię bardzo się mu podoba.

Do kwestii zawartych w liście ustosunkował się prof. dr hab. Walery Pisarek:

Imię Belizariusz, choć rzadkie, bywa używane jako imię męskie w różnych wersjach językowych w całej Europie od Rosji (por. Wielisarij) po Portugalię (por. Belizario). Uwzględnia je też wydany przez Ossolineum „Słownik imion” W. Janowowej, A. Skarbek, B. Zbijowskiej i J. Zbiniowskiej.

Imię to nosił w VI wieku szczęśliwy wódz bizantyńskiego cesarza Justyniana I Wielkiego. Dzięki zwycięskim wojnom prowadzonym przez Belizariusza Bizancjum weszło w okres świetności. Według amerykańskiego portalu „Behind the Name” Belizariusz mógł być Słowianinem, o czym miałoby świadczyć właśnie jego zlatynizowane imię o znaczeniu ‘biały książę’ (bieły + car). Ta etymologia imienia Belizariusz nie jest wprawdzie całkiem przekonywająca, ale nie ma to znaczenia dla naszej opinii.

Nie widzę podstaw do odmowy nadania w Polsce imienia Belizariusz osobie płci męskiej (nawet jako pierwszego imienia).

10 z 23
Kierownik USC zwróciła się do członków Rady z pytaniem o...
fot. Pixabay

Atfosmera / Atmosfera

Kierownik USC zwróciła się do członków Rady z pytaniem o możliwość nadania dziecku imienia Atfosmera.

Do pytania ustosunkowała się sekretarz Rady,dr Katarzyna Kłosińska:

(...) nie jestem pewna, czy w piśmie, które Pani do nas przysłała, nie ma błędu. Czy naprawdę prosi Pani o opinię o imieniu ATFOSMERA? Jeśli tak, to opinia ta jest negatywna. Każdy, kto by się z nim zetknął, miałby kłopoty z jego zapisem i wymówieniem, co byłoby źródłem wielu przykrości dla jego nosicielki, która zresztą zapewne przez wielu byłaby uważana za osobę dziwną – ludzie mają bowiem tendencję do przypisywania cech nazw ich nosicielom.

Jeśli zaś do Pani listu wkradł się błąd i miała Pani na myśli imię ATMOSFERA, to opinia o nim także jest negatywna. Imię nie może bowiem być tożsame z rzeczownikiem pospolitym, a takim jest atmosfera.

Rada otrzymała podziękowanie z USC:

Dziękuję Pani za odpowiedź na moją korespondencję. Opinia RJP czasami działa „cuda” i rodzice odstępują od nadania dziecku kontrowersyjnego „imienia”. Tak stało się także w tym przypadku.
Na marginesie – w zapytaniu nie było błędu – rodzice chcieli nadać dziewczynce imię ATFOSMERA.

11 z 23
W liście nadesłanym do Rady zapytano o możliwość nadania...
fot. Pixabay

Wilczan

W liście nadesłanym do Rady zapytano o możliwość nadania dziecku imienia Wilczan:

Opinię przygotowała prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa:

(…) imienia Wilczan nie notują uznawane przez onomastów słowniki imion. Do roku 1994, jak podaje „Słownik imion współcześnie w Polsce używanych” wyd. przez Kazimierza Rymuta, imię Wilczan nie było nadane dziecku. Zapis takiej nazwy osobowej występuje w „Słowniku staropolskich nazw osobowych” w roku 1437, ale też autorzy owego słownika zamieszczają zapis Wilczan//Wilkan pod rokiem 1136. Podają dwie nazwy osobowe ze względu na niemożność właściwego odczytania (grafia staropolska). Profesor Maria Malec w „Imieniu w polskiej antroponimii i kulturze” (2001, s. 49) przytacza formacje z sufiksem -n: Wilkan, Goździan. Do tych formacji można zaliczyć również Wilczana. Autorka pisze: „Wymienione nazwy osobowe mogły występować w różnej funkcji – życzącej (nosiciele cech dodatnich), ochronnej (imiona chroniące, odstraszające), charakteryzującej (przezwiska)”. Zapisana w „Słowniku staropolskich nazw osobowych” złożona nazwa osobowa Wilkomir nie jest w pełni wiarygodna ze względu na zapis pochodzący z siedemnastowiecznej kopii. Są też w cytowanym wyżej słowniku niewątpliwe przezwiska: Wilcza Dupa, Wilcza Skora, Wilczy Gon.

W nazwach pospolitych wilk//wielk, poświadczony od XV wieku, kontynuuje pie. *uel ‘rwać, szarpać’, ‘ten, który rozrywa, szarpie zdobycz’. Odradzałabym imię Wilczan jako niespotykane, o hipotetycznym pierwotnym znaczeniu i funkcji. Może być ono przyczyną przezwisk dziecka w środowisku szkolnym i być tzw. imieniem ośmieszającym. Jednak decyzję o nadaniu imienia podejmuje Urząd Stanu Cywilnego.

12 z 23
Kierownik urzędu stanu cywilnego wystosował do Rady Języka...
fot. Pixabay

Yossarian

Kierownik urzędu stanu cywilnego wystosował do Rady Języka Polskiego pismo z prośbą o opinię na temat imienia Yossarian.

Opinię przygotowała sekretarz Rady, dr hab. Katarzyna Kłosińska:

Yossarian to nazwisko wymyślone przez Josepha Hellera dla głównego bohatera jego powieści „Paragraf 22”. Nie możemy wydać pozytywnej opinii o nim jako o imieniu używanym w Polsce, gdyż jest zapisywane niezgodnie z polską ortografią – głoska „j” jest oddawana za pomocą litery „y”. Gdyby wnioskodawca zdecydował się na zapis Josarian (ew. Jossarian), uważam, że można by przychylić się do jego prośby.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

One mają do czynienia ze śmiercią na co dzień. Jak wygląda praca ze zwłokami?

One mają do czynienia ze śmiercią na co dzień. Jak wygląda praca ze zwłokami?

Rozkochiwała mężczyzn na potęgę! Magdalena Zawadzka w młodości zachwycała urodą

Rozkochiwała mężczyzn na potęgę! Magdalena Zawadzka w młodości zachwycała urodą

Sukienka jesienna do pracy i na spotkanie na mieście. Trendy, które noszą gwiazdy

Sukienka jesienna do pracy i na spotkanie na mieście. Trendy, które noszą gwiazdy

Zobacz również

Dymiące się znicze i tłumy na cmentarzach. Tak wyglądało Wszystkich Świętych w PRL-u

Dymiące się znicze i tłumy na cmentarzach. Tak wyglądało Wszystkich Świętych w PRL-u

Szalony przegląd butów na Gali Kobieta Roku Glamour. Od szpilek po...gumowce

Szalony przegląd butów na Gali Kobieta Roku Glamour. Od szpilek po...gumowce