Tak schudniesz 5 kg w miesiąc! Wystarczy kilka łatwych kroków, by pozbyć się nadwagi. Zyskasz szczupłą sylwetkę zdrowo i bez uczucia głodu!
Jak schudnąć 5 kg w miesiąc czy półtora? Sprawdź! KamranAydinov/freepik
Zwiększ dawki białka
Najskuteczniejszym sposobem na jak największą krótkoterminową utratę wagi jest zwiększenie spożycia białka. Taka dieta stymuluje metabolizm, pomaga zachować najwięcej mięśni i dzięki temu ograniczyć efekt jojo. Skutecznie redukuje też poziom głodu i apetyt. Oprócz niskotłuszczowego nabiału, jajek, chudych mięs, ryb i owoców morza, jedz też jednak roślinne produkty białkowe. W przeciwieństwie do tych odzwierzęcych nie mają działania zakwaszającego organizm, co jest to korzystniejsze dla procesu odchudzania.
Ogranicz węglowodany
Powszechną praktyką przy odchudzaniu jest ograniczenie spożycia tłuszczu, który jest ponad dwa razy bardziej kaloryczny niż węglowodany czy białko. Diety niskotłuszczowe są jednak mało sycące i mało smaczne, a w porównaniu z dietami niskowęglowodanowymi (zwłaszcza tymi o niskim indeksie glikemicznym) przyczyniają się do największych spadków tempa metabolizmu.
Ograniczenie tłuszczu w największym stopniu sprzyja pojawieniu się efektu jo-jo, a także skutkuje pogorszeniem zdrowia metabolicznego, m.in. poziomu trójglicerydów we krwi i spadkiem stężenia korzystnego cholesterolu HDL. Dlatego zamiast z tłuszczu warto zrezygnować z nadmiaru węglowodanów, ograniczając produkty zawierające dodany cukier i białą mąkę, jak również te z oczyszczonych zbóż i wysokoprzetworzone.
Dobrze natomiast wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, mało słodkie owoce (np. jagodowe, cytrusowe) i warzywa. Gdy przychodzi ochota na słodycze, można sięgnąć po owoc o większej zawartości cukru, jak np. jabłko. Przy ograniczeniu spożycia węglowodanów, które utrzymują w organizmie zapasy wody, należy pamiętać o zwiększeniu ilości wypijanych płynów.
Prowadź dziennik diety
Już sama konieczność zapisania kolejnej przekąski może skłonić do zastanowienia się nad nią dwa razy. Celem prowadzenia dziennika diety jest zapisywanie wszystkiego, co się zjadło i wypiło, wraz z godziną, wielkością porcji (ilościami poszczególnych składników, ew. można zastąpić notatki zdjęciami), a najlepiej też spostrzeżeniami dotyczącymi poziomu głodu i sytości oraz samopoczucia.
Regularne prowadzenie dziennika można uznać za formę terapii behawioralno-kognitywnej. W jednym z badań kuracje odchudzające osób piszących dzienniki trwały średnio po 12 tygodni, a niepiszących – nawet lata. W trwającym 30 tygodni badaniu, opisanym na łamach „American Journal of Preventive Medicine”, uczestnicy prowadzący dziennik diety schudli dwukrotnie więcej niż nieprowadzący. Im więcej posiłków było zapisywane, tym efekty kuracji były lepsze.