Osama Bin Laden
Osama Bin Laden był jeden i przeszedł już do historii, ale niektórym współzałożyciel Al-Kaidy najwidoczniej musiał kojarzyć się dobrze, skoro jego imieniem chcieli nazwać swoje dziecko. Takie marzenie miała mieszkająca w 2002 roku w niemieckiej Kolonii turecka para, jednak urzędnicy nie wyrazili na to zgody. Swoją decyzję sąd argumentował tym, że w oczywisty sposób takie imię dziecka kojarzy się bezpośrednio z atakiem terrorystycznym z 11 września 2001, a poza tym nie będzie akceptowane w Turcji.
Jihad
Trudno się dziwić, że dżihad, zwłaszcza w Europie, nie kojarzy się najlepiej. Mimo tego we Francji było kilka głośnych przypadków, gdy rodzice chcieli w ten sposób nazwać swoje dziecko. Jedna z takich spraw zakończyła się pod koniec 2018 roku – sąd w Dijon zabronił matce nazwać syna Jihad, zezwolił jednak, by zamiast tego nazwała go Jahid. Jednak co kraj, to obyczaj – w tym samym roku w USA na świat przyszło 26 Jihadów.
Linda
Choć w Polsce imię Linda raczej nie jest nadawane dzieciom, nie budzi też szczególnego zdumienia. Tymczasem w 2014 roku zabroniono nadawać je w Arabii Saudyjskiej. Na listę około 50 imion zakazanych w tym kraju trafiły takie, które mają obce pochodzenie, powiązania religijne bądź „zrywają z tradycjami społecznymi”.
Pluto
Jeszcze inaczej do kwestii nazywania dzieci podeszła Dania. Tam rząd stworzył listę około 7 tys. imion, spośród których można wybierać to, które otrzyma dziecko. Jeśli rodzice chcą nazwać potomka imieniem spoza listy, muszą uzyskać oficjalną zgodę. Ta jednak nie zawsze zostanie wydana, gdyż jak powiedziała w „The New York Times” jedna z osób współpracujących w tej kwestii z urzędnikami: odradza im zatwierdzanie imienia Pluto. Nie poleca się także imion Anus i Monkey.