Najlepszy trening na odchudzanie, ale nie tylko. Zalety treningu interwałowego zaskakują
Ten rodzaj treningu wymaga tylko krótkich okresów bardzo energicznego wysiłku. Efekty to ekspresowe odchudzanie, ale nie tylko. Zobacz, jakie jeszcze zalety ma trening HIIT.
Zalety HIIT. Krótszy czas treningu
Trening HIIT pozwala uzyskać takie same korzyści, co jednostajny wysiłek, ale w znacznie krótszym czasie – nawet o 40-60 procent szybciej. Dotyczy to nie tylko spalania kalorii (i tkanki tłuszczowej), ale także wzrostu wydolności organizmu. Trening interwałowy docenią więc osoby zabiegane: trwa zwykle 20-30 minut. Najbardziej znany system treningowy w tym stylu, noszący nazwę Tabata, może zajmować zaledwie kilka minut dziennie.
Zalety HIIT. Dowolna forma ćwiczeń
Trening HIIT można wykonywać w ramach każdego rodzaju aktywności – nie tylko biegając w różnym tempie (i stosując podbiegi pod górę). Umożliwia to również jazda na rowerze (w przypadku tego stacjonarnego to zajęcia o nazwie spinning), skakanie na skakance, pływanie, ćwiczenia na orbitreku czy wioślarzu w klubie fitness, a także wykonywanie dowolnych ćwiczeń, z pompkami, przysiadami czy deską włącznie. Wtedy w każdej minucie treningu np. przez 20 sekund wykonuje się maksymalną liczbę powtórzeń danego ćwiczenia, a przez 10 sekund się odpoczywa. Potem następuje druga seria powtórzeń, a po każdej rundzie przychodzi czas na 60 sekund odpoczynku.
Zalety HIIT. Ograniczony czas maksymalnego wysiłku
Trening HIIT to aktywność typu kardio, która wiąże się z przyspieszoną pracą serca i zwiększonym krążeniem krwi w całym ciele, a to sprzyja zdrowemu sercu. Służy mu zwłaszcza bardzo intensywna aktywność, którą w ramach zwykłego treningu wytrzymają przez dłuższy czas tylko wytrenowane osoby. Przy HIIT okresy maksymalnego wysiłku trwają najwyżej 30 sekund (a na początku tylko tyle, ile jest możliwe) – to całkiem łatwe do osiągnięcia!