Tych błędów unikaj podczas farbowania włosów. Zobacz, czego nie robić podczas domowej koloryzacji kosmyków

Katarzyna Dębek
Coraz częściej decydujemy się na samodzielne wykonywanie zabiegów beauty. Jednym z popularniejszych jest farbowanie włosów. To świetny pomysł przy rosnących cenach takich usług.
Coraz częściej decydujemy się na samodzielne wykonywanie zabiegów beauty. Jednym z popularniejszych jest farbowanie włosów. To świetny pomysł przy rosnących cenach takich usług. Arturs Budkevics Pixabay.com
Farbowanie włosów w salonie fryzjerskim jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak bardzo kosztownym. Jeżeli chcesz zaoszczędzić pieniądze, z powodzeniem możesz wykonać taką koloryzację w domu. Zanim się za to zabierzesz, zobacz jakich błędów unikać. W ten sposób nie zniszczysz swoich kosmyków, unikniesz bałaganu, zafarbowanej skóry i plam na głowie.

O tych błędach przeczytasz w artykule

Farbowanie włosów w domu nie musi być trudne. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w niezbędne produkty do ich koloryzacji. Najważniejsza jest farba w odpowiednim kolorze. Te dostępne w drogeriach są naprawdę dobre. Jeśli jednak stawiasz na coś lepszego, wybierz się do hurtowni fryzjerskiej. Dostaniesz tam kosmetyki stosowane przez profesjonalistów.

Pamiętaj, by kolor farby dostosowany był do barwy włosów. W przeciwnym razie efekt końcowy może być rozczarowujący. Podstawowa zasada mówi, żeby dobierany odcień farby był najwyżej dwa tony ciemniejszy lub jaśniejszy od naturalnego koloru włosów, które będą koloryzowane. A jakich błędów się wystrzegać podczas koloryzacji w domu?

Brak próby uczuleniowej przed użyciem farby do włosów

Przed każdym farbowaniem włosów, nawet tym kosmetykiem, którego już kiedyś używałaś, powinnaś wykonać próbę uczuleniową. W tym celu nanieś niewielką ilość rozrobionej farby na skórę w zgięciu łokcia, odczekaj 15 minut i dokładnie spłucz. Jeżeli po upływie tego czasu nie pojawi się zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie lub inna reakcja alergiczna, bez obaw możesz użyć tego produktu. W innym przypadku lepiej jest z niego zrezygnować.

Mycie włosów przed koloryzacją

Farbę najlepiej nakłada się na brudne włosy. Nie ma potrzeby mycia ich przed zabiegiem, a nawet może to pogorszyć efekt. Trzeba też pamiętać, że kosmetyk aplikuje się na suche kosmyki.

Niezabezpieczenie skóry

Przed farbowaniem włosów trzeba zabezpieczyć skórę. W tym celu najlepiej nałożyć krem lub wazelinę kosmetyczną na czoło, szyję i uszy. Jeśli jednak pomimo tego te miejsca się zafarbowały, możesz spróbować użyć mleczka do demakijażu. Pamiętaj, że farba zmieni kolor nie tylko włosów i skóry – może również odbarwić ubrania, podłogę i inne rzeczy, z którymi ma styczność! Dlatego warto osłonić również miejsce wokół siebie.

Przygotowanie farby na długo przed zabiegiem

Rozrobioną farbę należy zużyć jak najszybciej, ponieważ pozostawiona przez dłuższy czas utlenia się. A to może skutkować tym, że mieszanka zmieni kolor i spęcznieje, a efekt całej koloryzacji może być inny od oczekiwanego. Jeśli zabieg farbowania trwa długo (np. 30 minut), warto rozrobić farbę dwa razy. Niewykorzystany produkt należy wyrzucić do kosza.

Niedokładnie odmierzanie i mieszanie farby

Ważne jest, aby stosować się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. W związku z tym należy połączyć w odpowiedniej proporcji krem koloryzujący z utleniającym. Tylko wtedy mieszanka będzie miała idealną konsystencję i zapewni włosom właściwy kolor. Należy je wymieszać do uzyskania masy gładkiej i bez grudek, najlepiej w szklanej, plastikowej lub ceramicznej misce (nigdy w metalowej, bo może dojść do niepożądanej reakcji z utleniaczem, co zaburzy proces farbowania).

Dowiedz się więcej:

Niewłaściwe liczenie czasu podczas farbowania włosów

Bardzo ważne jest, aby przestrzegać również zapisu na instrukcji, który dotyczy czasu trzymania farby na włosach. Zbyt krótki okres sprawi, że kolor będzie niewyraźny i nietrwały, natomiast zbyt długi może pogorszyć kondycję włosów.

Uwaga! Nakładanie farby powinno trwać 10-15 minut i dopiero po jej zakończeniu zaczynamy liczyć czas trzymania produktu na włosach.

Nieumiejętne zmywanie farby

Jak się okazuje, zmywanie farby, czyli końcowy etap koloryzacji jest równie ważny jak pozostałe. Najpierw zwilż włosy odrobiną wody i delikatnie masując głowę opuszkami palców, spień farbę. To dodatkowo wzmocni efekt koloryzacji i ułatwi oczyszczenie włosów. Następnie płucz je wodą do momentu, aż nie będzie ona całkowicie czysta. Odsącz jej nadmiar i nałóż odżywkę.

Farbowanie suchych i zniszczonych włosów

Jeśli Twoje włosy są suche, zniszczone i w złej kondycji, to domowa koloryzacja może pogorszyć ich stan jeszcze bardziej – zwłaszcza jeśli chcesz je dodatkowo rozjaśnić. Wówczas lepiej wybrać się do salonu fryzjerskiego lub poczekać i zamiast nowego koloru zafundować im zabiegi regeneracyjne i odbudowujące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet