Nigdy nie jedz owoców prosto z krzaka! Robiąc coś takiego możesz się nabawić chorób, które są groźne, a początkowo nie dają wyraźnych objawów.
Maliny
Malina owocuje przede wszystkim w lipcu i sierpniu. Kwitnie od maja do sierpnia. Można ją spotkać w górach i na powierzchniach nizinnych. Krzew owocowy może sięgać max 2 metrów wysokości.
Owoce maliny są złożone z czerwonych (a nawet ciemnopurpurowych) małych pestkowców, które są zebrane w owoc zbiorowy. Maliny doskonale nadają się do jedzenia na surowo – trzeba jednak je dobrze umyć. Są zresztą cenione nie tylko przez wzgląd na smak. Maliny zawierają sporo witamin i minerałów, w tym m.in. magnez, wapń i żelazo.
Poziomka
Poziomka pospolita owocuje głównie w czerwcu i w lipcu. Kwitnie już w maju. Można ją spotkać na słonecznych skrajach lasów oraz na polanach. Roślina osiąga maksymalnie 10-30 cm wysokości.
Owoce poziomki są soczyste i czerwone, przypominają małe truskawki. Często wykorzystuje się je do letnich deserów. Warto spożywać dziko rosnące poziomki, ponieważ zawierają sporo drogocennych składników (w tym flawonoidów, kwasów organicznych, olejków eterycznych, witamin). Poziomkę poleca się przy schorzeniach układu moczowego i żołądkowych.
Jeżyna
Jeżyna to kolczasty krzew, który rozrasta się maksymalnie do kilku metrów wysokości. Kwitnie w czerwcu i lipcu, owocuje latem. Roślinę można spotkać w lasach i na polanach, jest także popularnym krzewem uprawnym.
Jeżyny warto po umyciu spożywać na surowo, ponieważ zawierają sporo antocyjanów, które wspomagają pracę serca. Poza tym są bogate w witaminę E, A, C, K, witaminy z grupy B oraz cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo.