Decyzja dopasowana do wieku
Umiejętność podejmowania decyzji to ważna cecha z wielu powodów. Nie nabywa się jej w momencie ukończenia 16. czy 18. roku życia, lecz kształtuje od najmłodszych lat. Pamiętajmy jednak, że podejmowane decyzje przez nasze dzieci powinny być adekwatne do ich wieku.
Nie możemy pozwolić maluchowi na wybór przedszkola (jedynie zapytać o zdanie, zainteresowania - może dziecko chce kształcić się np. muzycznie), ale możemy poprosić igo na przykład o decyzję w sprawie wyboru śniadania.
Na zakupach, przy wyborze bluzki czy spodni zapytajmy o zdanie nasze dzieci. Przy okazji będziemy wiedzieli, w jakim kierunku kształtują się ich upodobania. Pozwalajmy naszym dzieciom podejmować takie decyzje, które nie będą niosły za sobą większych konsekwencji. W momencie gdy poczują, że ich zdanie brane jest pod uwagę, podbudują swoją pewność siebie.
Świećmy przykładem
Przykładem do naśladowania są dla dzieci przede wszystkim rodzice. Maluchy obserwują jak się zachowujemy, co robimy i mówimy. Mając na uwadze ten fakt, warto zastanowić się nad sposobami dawania dobrych przykładów, które przełożą się na właściwe wychowanie naszych dzieci. Jeśli rodzice będą apatyczni czy leniwi, to istnieje duża szansa, że „zarażą” tymi cechami swoje dzieci. Pamiętajmy zatem, aby analizować codzienne sytuacje, z których naukę czerpią nasze pociechy.
Proponujmy
Aby odpowiednio wywiązywać się z roli rodzica, należy nieustannie liczyć się z potrzebami dziecka. Pamiętajmy o dawaniu im swobody wyboru, jednocześnie mając na uwadze, by nie zrzucać na nich konsekwencji jakie się z tymi wyborami wiążą. Zacznijmy od małych kroków. Stwórzmy wspólne rytuały. Np. w każdą sobotę wspólnie oglądajcie film, jednak decyzję o wyborze podejmujcie na zmianę. Raz Ty - raz dziecko. Miej świadomość, że jesteś autorytetem dla swojego malucha i, akceptując jego wybory pokazujesz, że bardzo mu ufasz i liczysz się z jego zdaniem.
Akceptujmy błędy
Pamiętajmy, że dzieci zazwyczaj same doskonale wiedzą co lubią, co chcą robić i z kim się bawić. Jednak ich decyzje mogą mieć różne konsekwencje. Jeśli dajemy im swobodę podejmowania własnych wyborów, zadbajmy o to, by ich efekty były bezpieczne. Oczywiście może zdarzyć się, że wybrana droga, którą postanowi pójść nasz maluch, nie okaże się trafnym wyborem. Pokażmy mu wtedy, że mimo wszystko mamy do niego zaufanie i wspólnie wyciągnijmy wnioski, co będzie doskonałą lekcją „dorosłości”.
Zobacz także:
- Nauczyć i zainteresować, czyli jak dobrać zajęcia pozalekcyjne
- Jak wyeliminować słodycze z dziecięcego jadłospisu?
- Urodziny dziecka. Pomysły na dania dla dzieci
- Z jakimi dolegliwościami trafiają do ginologa kilkuletnie dziewczynki?
- Transpłciowe dzieci. Kiedy widać pierwsze objawy?
Jak zmienić życie dziecka na lepsze? Kim są mentorzy?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Zenek Martyniuk nie poleciał do USA przez Daniela? W tle ogromne pieniądze
- Pogrzeb Poznakowskiego z garstką znajomych. Tylko oni pożegnali Trubadura | ZDJĘCIA
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy