Ulga na dziecko dla samotnych rodziców na nowych zasadach: co zmienił Polski Ład? Ważne informacje dla rodziców. Kto może stracić?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
W 2022 r. obowiązują nowe zasady przyznawania ulgi na dziecko. Nie wszystko się zmieniło.
W 2022 r. obowiązują nowe zasady przyznawania ulgi na dziecko. Nie wszystko się zmieniło. Yalehealth / Pixabay.com
Udostępnij:
Ulga na dziecko w przypadku rozwodu rodziców została objęta nowymi zasadami. Zmiany, które wprowadził Polski Ład w uldze prorodzinnej obejmują m.in. podział ulgi między skonfliktowanych opiekunów. W efekcie Polskiego Ładu rodzice najmniej zarabiający nie będą odprowadzać zaliczek. Czy zatem mogą odliczyć ulgę na dziecko w deklaracji PIT? Do tej pory ulga na jedno dziecko wynosiła 1112 zł i była często odpisywana od podatku w polskich rodzinach. Wyjaśniamy, co się zmieniło.

Ulga dla rodziców nie funkcjonuje już tak jak wcześniej. Nastąpiły dwie znaczące zmiany. Jednak nie dotyczą wszystkich rodziców. Oto one:

  1. Po pierwsze, zmiany w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, czyli sztandarowej ustawie Polskiego Ładu, sprawią, że nowe zasady odliczania ulgi na dziecko mogą wpłynąć na budżety osób zarabiających najmniej,
  2. po drugie, Polski Ład wprowadził nowe rozwiązanie dla skonfliktowanych rodziców, którzy bez porozumienia wpisywali pełną ulgę na dzieci w swoich oświadczeniach, co powodowało niezgodności w zeznaniach podatkowych.

Ulga na dziecko w 2022 roku – czy każdemu przysługuje?

Obecnie rodzice, rodzice zastępczy lub opiekunowie zarabiający najniższą krajową mieszczą się w takim przedziale przychodów, który zwalnia ich z płacenia zaliczek na podatek od dochodu. Wynika to z przepisów Polskiego Ładu, który zwiększył kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych rocznie. To wpływa bezpośrednio na wysokość składek społecznych i zdrowotnych osób zarabiających najniższą krajową. Wartość składek ZUS powinna być równa lub wyższa od ulgi prorodzinnej, aby móc uzyskać ją w całości. W przypadku osób otrzymujących płacę minimalną jest to niemożliwe.

Ulga na dziecko w przypadku rodziców rozwiedzionych. Który z rodziców może odliczyć ulgę prorodzinną?

Ulga na dziecko przysługuje obojgu rodzicom. W przypadku, kiedy rodzice rozliczają się wspólnie, podział ulgi nie jest konieczny. Rodzice rozliczający się osobno, bez względu na to, czy pozostają w związku, czy nie, mogli do tej pory odliczyć ulgę prorodzinną w ustalonej między sobą proporcji.

Każdego roku jednak pojawiały się sytuacje, w których rodzice skonfliktowani ze sobą składali wykluczające się oświadczenia. W celu uniknięcia sporów dotychczas rozwiązywanych przez Urzędy Skarbowe, Polski Ład wprowadził modyfikację przepisów.

Od 1 stycznia 2022 roku rodzice rozwiedzeni mogą w dalszym ciągu dzielić ulgę na dzieci według ustalonych między sobą proporcji (dotyczy to także par w separacji lub po rozpadzie nieformalnego związku, które posiadają wspólne dzieci). Jednocześnie nowe przepisy wprowadziły zmianę, która ułatwia rozstrzyganie sporów. W sytuacji, w której rodzice mieszkają z dzieckiem lub wykonują opiekę naprzemienną, ale oboje wystąpili o pełną kwotę ulgi, Urząd Skarbowy podzieli ulgę w równych proporcjach.

Opiekunowie, którzy nie wykonują faktycznej opieki nad dzieckiem pomimo posiadania praw rodzicielskich (czynne wychowywanie dziecka, opieka naprzemienna) nie są kwalifikowani do otrzymania ulgi. A jej pełna kwota zostanie przyznana rodzicowi lub opiekunowi, który mieszka z dzieckiem i je wychowuje.

Na stronie gov.pl czytamy:

Warunkiem zastosowania ulgi jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem (jego majątkiem) oraz wychowywaniu dziecka. Posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Polski Ład zlikwidował możliwości rozliczania się wspólnie z dzieckiem

Polski Ład zlikwidował możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem, z czego korzystało do tej pory wielu rodziców samotnie wychowujących dzieci. Rekompensatą jest nowa i stała ulga na dziecko w wysokości 1500 zł wyłącznie dla samotnych rodziców. Tę ulgę na dziecko będą otrzymywać wszyscy samotni rodzice, którzy są uprawnieni do odliczenia ulgi (więc zarabiający powyżej 30 tysięcy rocznie – odprowadzający zaliczkę).

Komu przysługuje ulga na dziecko w 2022 i ile wynosi?

Ulgę na dziecko można odliczyć w corocznym rozliczeniu PIT. Obowiązuje limit dochodu:

  • 112 000 zł w przypadku rodzica pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim,
  • 112 000 zł w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko,
  • 56 000 zł w przypadku rodzica niebędącego w związku małżeńskim (również wtedy, jeśli tak było przez część roku).

Ulga wynosi 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie oraz 2700 zł na czwarte dziecko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Ulga na dziecko dla samotnych rodziców na nowych zasadach: co zmienił Polski Ład? Ważne informacje dla rodziców. Kto może stracić? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie