Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak długiego?
Z każdym miesiącem pracy zyskujemy 1/12 wymiaru urlopu, który przysługiwałby nam po przepracowaniu roku – jeśli jest to nasz pierwszy urlop i pierwsza praca. Jeżeli nie jest to pierwszy rok pracy, z początkiem roku mamy prawo do całego urlopu. Wynosi on 20 dni roboczych, gdy pracujemy krócej niż 10 lat, a 26 dni jeśli jesteśmy zatrudnieni co najmniej 10 lat. Wymiar urlopu, jeżeli zmieniamy pracę zależy od okresu zatrudnienia u nowego pracodawcy, a także od tego, ile dni na wypoczynek wykorzystaliśmy w poprzedniej firmie.
Do stażu pracy, od którego zależy nasz urlop, wlicza się też okresy nauki.
Tak. Wlicza się ukończenie: zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata; średniej szkoły zawodowej – nie więcej niż 5 lat; średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat; średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata; szkoły policealnej – 6 lat; szkoły wyższej (wystarczy licencjat) – 8 lat. Okresy te nie sumują się.
Wymiar urlopu ustala się w dniach, a udziela się go po przeliczeniu na godziny. Jak to obliczyć dla półetatowców?
Przy udzielaniu urlopu, jeden jego dzień odpowiada ośmiu godzinom pracy. Pracownik z 20-letnim stażem zatrudniony na pół etatu, ale pracujący np. co drugi dzień po osiem godzin będzie miał prawo do połowy wymiaru 26-dniowego urlopu, czyli do 13 dni. Jeżeli pracuje co dzień po cztery godziny, jego urlop wyniesie 26 dni.
Na nasz wniosek, urlop może być podzielony na części.
Tak, ale jedna z nich musi obejmować przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych do których zalicza się dni wolne wynikające z przyjętego w firmie rozkładu czasu pracy, a także dni ustawowo wolne od pracy takie jak niedziela i święto.
Czy pracodawca może zmienić termin naszego urlopu?
Pracodawca może to zrobić tylko z powodu szczególnych potrzeb firmy, jeżeli nasza nieobecność spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
A czy szef ma prawo odwołać nas z urlopu?
Ma takie prawo jedynie wówczas, gdy naszej obecności w firmie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili, gdy rozpoczynaliśmy wypoczynek. Szef powinien jednak pokryć koszty poniesione przez nas w związku z odwołaniem z urlopu.
Do kiedy powinniśmy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy za poprzedni rok?
Najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Zaległy urlop za 2016 rok należy udzielić najpóźniej do końca września br.
Gdy podczas zaplanowanego urlopu wypoczynkowego zachoruje nam dziecko, czy możemy przerwać urlop i wykorzystać go w innym terminie?
Niestety, nie. Tak zwany bieg urlopu przerywa tylko: czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, odbywanie ćwiczeń wojskowych, albo przeszkolenia wojskowego przez co najmniej trzy miesiące, urlop macierzyński i rodzicielski. W takich przypadkach pracodawca powinien udzielić nam urlopu w późniejszym terminie.
Czy pracując na umowę zlecenie mamy prawo do urlopu pracowniczego?
Nie. Tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy – umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania, albo spółdzielczej umowy o pracę – mają prawo do urlopu wypoczynkowego wynikającego z Kodeksu pracy.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!