Ustawa o przemocy ekonomicznej w Sejmie. Co szósta Polka pada jej ofiarą

AOle
pixabay
Ofiarą przemocy ekonomicznej pada co szósta kobieta w Polsce. Świadomość społeczeństwa, sądów i organów ścigania dotycząca tej formy przemocy jest wciąż bardzo mała. Czy sytuację zmieni nowy projekt ustawy złożony przez Nowoczesną?

Czym jest przemoc ekonomiczna?

- Przemocą ekonomiczną są zachowania, które mają na celu sprawowanie kontroli, podporządkowanie sobie drugiej osoby, poprzez ograniczanie bądź pozbawianie dostępu do zasobów finansowych – wyjaśnia Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

- Również zachowania, które mają na celu przerzucania odpowiedzialności za utrzymanie domu, zaciąganie zobowiązań. Jeśli mąż czy partner żyje na koszt kobiety, nie wypełniając żadnych obowiązków domowych, to również jest to forma przemocy ekonomicznej.

Przemoc jest wtedy, gdy krzywdzimy drugą osobę

Świadomość społeczna dotycząca przemocy ekonomicznej jest w Polsce wciąż bardzo mała. Równie mała jest w tej kwestii świadomość organów ścigania i sądów, które tego typu sprawy traktują nieco po macoszemu.

- Przemoc ekonomiczna jest najczęściej „wrzucona do takiego dużego worka” przemocy psychicznej, która jest ścigana z artykułu 207 KK. Karą za to jest od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jednak sprawy takie, jeśli już trafią do sądu, są często umarzane – wyjaśnia adwokatka Eliza Kuna.

Co szósta Polka pada ofiarą przemocy ekonomicznej

Choć wydawać by się mogło, że ta forma przemocy jest dość rzadka, okazało się, że jej ofiarami pada 6 procent Polek. Badania przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych wykazały, że do do "konieczności proszenia o pieniądze" przyznała się co szósta kobieta.

Jednak skala tego problemu może być dużo większa, ponieważ zjawisko to jest w Polsce jeszcze nie do końca znane. "Nie każdy potrafi rozpoznać różne zachowania i zdefiniować je jako przemoc ekonomiczną" – mówi Urszula Nowakowska.

Przemoc ekonomiczna jest wszędzie tam, gdzie do tego, żeby krzywdzić inne osoby, stosować nad nimi władzę i kontrolę używa się pieniędzy lub dóbr materialnych. Formą przemocy ekonomicznej może być niepłacenie alimentów lub zabieranie starszym osobom rent czy emerytur.

Nowy projekt ustawy już w sejmie

Kwestią uregulowania prawnego przemocy ekonomicznej zajęła się Nowoczesna, składając w Sejmie propozycję nowej ustawy. Wprowadza ona nową definicję przestępstwa, czyli przemocy ekonomicznej, do Kodeksu karnego. Za tę formę przemocy ma grozić do 3 lat pozbawienia wolności.


Jak można udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną? Jaka kara za to grozi? Wyjaśnia adwokatka Eliza Kuna

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet