Pod względem udziału urodzeń pozamałżeńskich nasze województwo znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce.
Procentowo w stosunku do ogółu urodzeń dzieci tych pozamałżeńskich rodzi się u nad 40,8 proc. W tym w miastach jest to 39,2 proc., a na wsi 43,9 proc. Na drugim miejscu w Polsce znalazło się pod tym względem województwo lubuskie, gdzie rodzi się 40,1 proc. pozamałżeńskich dzieci. Najmniej rodzi się ich na Podkarpaciu - 13,7 proc.
Jak jest w powiatach
Jeśli chodzi o nasze województwo to najwięcej dzieci pozamałżeńskich rodzi się w powiatach drawskim - 51 proc., koszalińskim - 48,7 proc. i białogardzkim -48,4 proc. Z kolei najmniej pozamałżeńskich dzieci rodzi się w powiatach Szczecin - 34,7 proc. stargardzkim - 37,2 proc. i w polickim - 37,3 proc.
W skali kraju najmniej pozamałżeńskich dzieci rodzi się w powiecie limanowskim w małopolskim - 6,3 proc. a najwięcej w Wałbrzychu w Dolnośląskim - 51,6 proc.
Jak to jest w skali kraju
Z danych jakie niedawno dostarczył Główny Urząd Statystyczny wynika, że co czwarte dziecko w Polsce rodzi się pozamałżeńskie. Więcej takich dzieci rodzi się w miastach - 27 proc.. Na wsi rodzi się ich 21,1 proc.
W stosunku do 2000 roku wzrost liczby dzieci pozamałżeńskich jest ponad dwukrotny (w 2000 roku w skali kraju urodziło się 12,1 proc. a w 2005 już 18,5 proc.).
Dlaczego tak się dzieje
- Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka - twierdzi Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który przygotował informacje na ten temat i wskazuje na tzw. tradycyjne przyczyny, gdzie na przykład występuje „przypadkowa ciąża” albo świadome samotne macierzyństwo. Mówi też o przyczynach tych bardziej współczesnych czyli o wzroście liczby nieformalnych związków rodziców.
- W 2016 roku dzieci pozamałżeńskich urodziło się w Polsce 95,6 tysięcy - podkreśla Piotr Szukalski i dodaje, że obecnie ponad 85 proc. matek w wieku do 20 lat rodzi dzieci pozamałżeńskie. - Jest to dowodem na zanik ważności „małżeństw naprawczych” (czyli takich, kiedy zawierany jest związek małżeński w sytuacji ciąży) jako normy.
Zwraca także uwagę, że choć w Polsce generalnie wieś jest bardziej tradycyjna, to w tym przypadku to akurat statystycznie w większych miastach rodzi się mniej pozamałżeńskich dzieci.