W naszym regionie rodzi się w najwięcej pozamałżeńskich dzieci

Bogna Skarul
Tomasz Bolt/Polskapresse
40,8 procent. Ale co ciekawe, w miastach rodzi się ich mniej niż na wsi.

Pod względem udziału urodzeń pozamałżeńskich nasze województwo znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce.
Procentowo w stosunku do ogółu urodzeń dzieci tych pozamałżeńskich rodzi się u nad 40,8 proc. W tym w miastach jest to 39,2 proc., a na wsi 43,9 proc. Na drugim miejscu w Polsce znalazło się pod tym względem województwo lubuskie, gdzie rodzi się 40,1 proc. pozamałżeńskich dzieci. Najmniej rodzi się ich na Podkarpaciu - 13,7 proc.

Jak jest w powiatach

Jeśli chodzi o nasze województwo to najwięcej dzieci pozamałżeńskich rodzi się w powiatach drawskim - 51 proc., koszalińskim - 48,7 proc. i białogardzkim -48,4 proc. Z kolei najmniej pozamałżeńskich dzieci rodzi się w powiatach Szczecin - 34,7 proc. stargardzkim - 37,2 proc. i w polickim - 37,3 proc.

W skali kraju najmniej pozamałżeńskich dzieci rodzi się w powiecie limanowskim w małopolskim - 6,3 proc. a najwięcej w Wałbrzychu w Dolnośląskim - 51,6 proc.

Jak to jest w skali kraju

Z danych jakie niedawno dostarczył Główny Urząd Statystyczny wynika, że co czwarte dziecko w Polsce rodzi się pozamałżeńskie. Więcej takich dzieci rodzi się w miastach - 27 proc.. Na wsi rodzi się ich 21,1 proc.

W stosunku do 2000 roku wzrost liczby dzieci pozamałżeńskich jest ponad dwukrotny (w 2000 roku w skali kraju urodziło się 12,1 proc. a w 2005 już 18,5 proc.).

Dlaczego tak się dzieje

- Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka - twierdzi Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który przygotował informacje na ten temat i wskazuje na tzw. tradycyjne przyczyny, gdzie na przykład występuje „przypadkowa ciąża” albo świadome samotne macierzyństwo. Mówi też o przyczynach tych bardziej współczesnych czyli o wzroście liczby nieformalnych związków rodziców.

- W 2016 roku dzieci pozamałżeńskich urodziło się w Polsce 95,6 tysięcy - podkreśla Piotr Szukalski i dodaje, że obecnie ponad 85 proc. matek w wieku do 20 lat rodzi dzieci pozamałżeńskie. - Jest to dowodem na zanik ważności „małżeństw naprawczych” (czyli takich, kiedy zawierany jest związek małżeński w sytuacji ciąży) jako normy.

Zwraca także uwagę, że choć w Polsce generalnie wieś jest bardziej tradycyjna, to w tym przypadku to akurat statystycznie w większych miastach rodzi się mniej pozamałżeńskich dzieci.

Zobacz również:

Polecamy na gs24.pl:

Wielkie biegowe święto i morderczy "Dzikobieg" w Policach

Gs24.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet