Z danych, które otrzymaliśmy wczoraj z Ministerstwa Zdrowia, wynika, że w ub.r. w Polsce wykonano 1044 legalnych aborcji.
W 996 przypadkach do zabiegu doszło w wyniku badań prenatalnych; 43 aborcje przeprowadzono z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki. Tylko w jednym przypadku przyczyną terminacji ciąży był czyn zabroniony.
Czarny protest na Starym Rynku w Bydgoszczy [zdjęcia, wideo]
O najczęstsze przyczyny terminacji płodu - w wyniku diagnozy prenatalnej - zapytaliśmy prof. dr. Marka Grabca, konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii w Kujawsko-Pomorskiem.
- Są trzy grupy wad śmiertelnych i nieodwracalnych: wady letalne płodu, dotyczące głównie centralnego układu nerwowego (np. bezmózgowie, bez-czaszkowie) i aberracje chromosomalne. Te ostatnie to tri-somia chromosomu 13. czyli zespół Edwardsa i trisomia chromosomu 18. (zespół Pataua). Jednak najczęstszą chorobą spowodowaną aberracją chromosomową jest trisomia chromosomu 21., czyli zespół Dow-na.
Opublikowane w miesięczniku „Ginekologia Polska” wyniki badań prowadzonych przez prof. Grabca i jego zespół dowodzą, że trzy czwarte terminacji ciąż jest przeprowadzanych z powodu wykrycia zespołu Downa u kobiet poniżej 35 roku życia.
Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2015 r. w województwie kujawsko-pomorskim wykonano 40 aborcji; w jednym przypadku powodem było zagrożenie życia lub zdrowia matki.
Czarny protest na rynku w Toruniu [zdjęcia, wideo]
- Takich zdarzeń prawie się nie odnotowuje - zapewnia prof. Grabiec. - Medycyna jest tak postawiona, że jeśli tylko dziecko jest zdrowe, matkę można z powodzeniem leczyć. Niestety, coraz częstsze są przypadki rozpoznania nowotworów u młodych kobiet w ciąży. Pacjentki w tym stanie poddawane są chemioterapii i rodzą zdrowe dzieci.
W regionie nieznany jest przypadek usunięcia ciąży, która była wynikiem gwałtu. Według MZ w 2015 r. w Polsce było tylko jedno takie zdarzenie (aborcja jest dopuszczalna do 12. tygodnia).
Obowiązująca od 1993 r. ustawa dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!