Włosy łonowe – jak bezpiecznie je golić i po co usuwać owłosienie? Jakie są popularne fryzury intymne? Jak usunąć włosy łonowe na stałe?

Robert Sonek, Monika Góralska
Golenie włosów łonowych to temat dość kontrowersyjny. Zwolennicy golenia owłosienia intymnego uważają, że zwiększa ono utrzymanie higieny i jest bardziej estetyczne. Przeciwnicy natomiast twierdzą, że golenie podrażnia i naraża na uszkodzenia delikatną okolicę intymną.
Golenie włosów łonowych to temat dość kontrowersyjny. Zwolennicy golenia owłosienia intymnego uważają, że zwiększa ono utrzymanie higieny i jest bardziej estetyczne. Przeciwnicy natomiast twierdzą, że golenie podrażnia i naraża na uszkodzenia delikatną okolicę intymną. sofiazhuravets/123rf.com
Pojawienie się włosów łonowych jest jednym z pierwszych symptomów dojrzewania płciowego. Chociaż ze względów estetycznych mogą wydawać się niepotrzebne to jednak pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim ich biologicznie uwarunkowaną funkcją jest termoochrona, czyli ochrona przed wyziębieniem delikatnych miejsc intymnych. Stanowią one również barierę dla chorobotwórczych patogenów, jednak z drugiej strony zbyt bujne włosy łonowe mogą być doskonałym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Dowiedz się, jak o nie dbać i czy golić miejsca intymne.

Funkcje włosów łonowych

Włosy łonowe zalicza się do tzw. trzeciorzędnych cech płciowych. Zarówno damskie, jak i męskie owłosienie łonowe pojawia się zazwyczaj w okolicach 13. roku życia, ale może nastąpić również wcześniej lub później i jest to zupełnie naturalne. Włosy łonowe zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet różnią się od reszty owłosienia na ciele – są sztywne, często kręcone i najczęściej ciemniejsze niż inne włosy.

Włosy łonowe pełnią funkcje ochronne. Utrzymują optymalną temperaturę, chroniąc w ten sposób wrażliwe na zimno narządy rozrodcze. Oprócz tego włosy w okolicach intymnych chronią przed otarciami w czasie stosunku płciowego, stanowią również naturalną barierę chroniącą przed szkodliwymi drobnoustrojami. Jednakże zbyt gęste i długie włosy łonowe mogą być siedliskiem zanieczyszczeń, a ich golenie ułatwia utrzymanie higieny osobistej.

Oprócz tego warto wspomnieć, że włosy łonowe zatrzymują feromony obecne w pocie i tym samym czynią nas bardziej pociągającymi seksualnie. Chociaż zapach faktycznie odgrywa dużą rolę w naszej percepcji seksualności, działanie feromonów na umysł człowieka nie zostało udowodnione naukowo.

Zobacz także:

Czy golić włosy łonowe? Za i przeciw

Golenie włosów łonowych to dosyć kontrowersyjna kwestia. Chociaż względy zdrowotne powinny odgrywać w takim przypadku największą rolę, nie zawsze tak jest. Zwolennicy pozbawionych owłosienia okolic intymnych uważają, że jest to bardziej estetyczne rozwiązanie. Przeciwnicy golenia wskazują natomiast między innymi na wpływ przemysłu kosmetycznego, a także pornograficznego na kanony piękna w naszej kulturze. Zwłaszcza w ostatnich latach coraz więcej zwolenników zyskuje wygląd „full natural”, gdzie zarówno mężczyźni, jak i kobiety nie usuwają włosów ani łonowych, ani np. spod pach.

Jeżeli nie mamy wyrobionego zdania na ten temat, warto szybko podsumować najważniejsze argumenty za i przeciw goleniu okolic intymnych.

Za goleniem przemawiają następujące argumenty:

  • większa wygoda w utrzymywaniu higieny,
  • ułatwienie dla partnera podczas seksu oralnego,
  • nadmierne owłosienie łonowe dla wielu osób jest nieestetyczne,
  • większy komfort na plaży, basenie itp.

Hity z drogerii w świetnych cenach!

Przeciwko goleniu okolic intymnych można wskazać natomiast fakty takie jak:

  • ryzyko podrażnień, wrastających włosków, zapalenia mieszków włosowych czy reakcji alergicznych na bardzo cienkiej i delikatnej skórze okolic intymnych,
  • konieczność częstego powtarzania zabiegu,
  • niektórzy ginekolodzy odradzają golenie okolic łonowych w przypadku nawracających infekcji dróg rodnych. Brak owłosienia ułatwia bowiem dostęp drobnoustrojów do narządów płciowych.

Sprawdź również:

Jak golić włosy łonowe?

Ostateczna decyzja co do tego, co zrobić z włosami w okolicach intymnych należy tylko do nas. Pamiętajmy, że w obecnych czasach normy społeczne uległy rozluźnieniu i nie istnieje jeden właściwy sposób na włosy łonowe. Liczy się tylko indywidualna preferencja oraz zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na usuwanie włosów z okolic intymnych, warto poznać kilka porad, jak robić to w najbardziej bezpieczny i komfortowy sposób.

  • Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne okolic bikini powinny być wykonywane bezpośrednio po ciepłej kąpieli. Zarówno włosy, jak i skóra stają się wtedy bardziej miękkie, więc ich usuwanie lub przycinanie jest dużo łatwiejsze.
  • Dużym ułatwieniem będzie zastosowanie pianki do golenia przeznaczonej specjalnie do okolic intymnych. Nałożona na kilka minut przed rozpoczęciem golenia, dodatkowo zmiękczy ona włosy.
  • Wybór metody golenia zależy już od indywidualnych preferencji i pożądanego efektu. Depilacja woskiem zapewnia największą gładkość, jest jednak dosyć bolesna i łatwo powoduje podrażnienia. Depilacja laserowa jest najbardziej przyjazna dla skóry, stanowi jednak zarazem najdroższą metodę. W warunkach domowych z powodzeniem można stosować maszynkę do golenia.
  • Jeżeli decydujemy się na golenie maszynką, warto zaopatrzyć się w nieco droższą, posiadającą wiele ostrzy i paski nawilżające.
  • Jeżeli mamy bujne owłosienie łonowe, włosy należy najpierw przyciąć nożyczkami, by uniknąć ich wyrwania. Następnie należy nałożyć piankę i ostrożnie rozpocząć golenie, unikając nadmiernego nacisku na skórę.
  • Po goleniu konieczne jest nałożenie odpowiedniego środka łagodzącego podrażnienia. Nie może on zawierać alkoholu, by nie dopuścić do wysuszenia skóry. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków do włosów łonowych takich jak szampony czy odżywki zawierających naturalne składniki m.in. olej z pestek winogron czy nasion szałwii.

Jeżeli nawet pomimo zachowania ostrożności podrażnienia, wrastające włoski czy reakcje alergiczne stale się pojawiają, najłagodniejszą metodą depilacji jest przycinanie włosków specjalnym trymerem. W ten sposób nie dochodzi do żadnej ingerencji w skórę, a przycinanie do pożądanej długości jest bardzo łatwe i precyzyjne. Bez problemu można nawet tworzyć rozmaite wzory z włosów. Wadą tej metody jest jednak niemożliwość osiągnięcia pełnej gładkości okolic bikini.

Sprawdź: Wrastające włoski po goleniu czy depilacji to nie problem

Fryzury intymne – jak układać włosy łonowe?

Fryzury intymne można wykonać w profesjonalnym salonie lub zrobić samemu w domu używając do tego nożyczek, trymera lub depilatora. Najpopularniejsze wzory fryzur intymnych to serce, strzałka w dół, trójkąt, koniczyna, litera T, motylek, pionowy pasek, dwa równoległe pasy pionowe.

Włosy łonowe można też farbować specjalnie do tego przeznaczonymi i nie podrażniającymi delikatnej błony śluzowej farbami. Oprócz standardowych kolorów można wybrać również bardziej ekstrawaganckie np. niebieski, różowy, czerwony czy żółty. Dodatkowo ogolone części wzgórka łonowego u kobiet można ozdabiać brokatem lub kryształkami, proces taki nazywany jest vajazzlingiem.

Czy i czym myć się „tam” na dole? Twoje nawyki wpływają na zdrowie intymne, a nawet możliwość zostania matką! Zobacz mity oraz fakty na temat podmywania się – i już zawsze rób to dobrze.

Jak często myć się „tam”? Jakiego mydła używać? Wiele kobiet...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Kris Kristofferson

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet