Spis treści
- Właściwości kasztanów
- Zastosowanie kasztanów w domowej pielęgnacji ciała
- Pokruszone kasztany wykorzystaj w kąpieli
- Co zrobić z kasztanów? Przepis na odżywkę/szampon do włosów
- Kasztanowy balsam zadba o twoją skórę na całym ciele
- Co można zrobić z kasztanów niejadalnych? Wykonaj nimi masaż ciała
- Maseczka do twarzy z kasztanów
- Do czego służą pokruszone kasztany? Na przykład do prania
Polskie kasztany, czyli owoce kasztanowca, co prawda nie nadają się do spożycia, ale z pewnością sprawdzą się w wielu innych dziedzinach. Dzięki nim pozbędziecie się szkodników z ogrodu (mszyc) i pająków z domu (odstrasza je zapach kasztanów). Jednak to, co jest warte uwagi i co można zrobić z kasztanów, to domowe kosmetyki!
Dowiedz się więcej:
Właściwości kasztanów
Kasztany wykazują silne właściwości lecznicze, zwłaszcza niedojrzałe nasiona, skryte jeszcze w łupince. Jednak nie tylko one są wykorzystywane do celów zdrowotnych. Mówiąc o właściwościach leczniczych kasztanowca, nie mamy na myśli tylko samych owoców, ale też korę, kwiaty i liście.
Uwaga! Niedojrzałe kasztany mogą być silnie trujące. Dopiero odpowiednio przetworzone uwalniają swoje dobroczynne właściwości. Większość zielonych kasztanów wykorzystywanych jest przez profesjonalne firmy farmaceutyczne. Zdatne są dopiero po odpowiedniej obróbce i przetworzeniu.
Warto wiedzieć, że to, co zbieramy i nazywamy kasztanami, to nasiona kasztanowca zwyczajnego. Wraz z zieloną kolczastą łupiną - tworzą owoc.
Właściwości lecznicze kwiatów, kory, liści, owoców i nasion kasztanowca:
- wzmacniają naczynia krwionośne,
- poprawiają krążenie krwi,
- łagodzą problemy trawienne,
- zapobiegają obrzękom, łagodzą cellulit
- zmniejszają krwiaki i siniaki.
Zastosowanie kasztanów w domowej pielęgnacji ciała
Ekologiczne kosmetyki mają wielu zwolenników, przede wszystkim dlatego, że są tanie, łatwo dostępne i mają zdrowy skład. Kasztany to znakomity materiał, który można wykorzystać do pielęgnacji ciała, włosów, czy wykonania masażu!
Poznaj nietypowe zastosowanie kasztanów, a będziesz wdzięczna swojemu dziecku za ich zbieranie.
Pokruszone kasztany wykorzystaj w kąpieli
Kasztany mają właściwości przeciwzapalne, zmniejszają obrzęki i pobudzają krążenie, dlatego warto zrobić sobie z nich napar i dodać je do wieczornej kąpieli w wannie. Wystarczy zetrzeć kilka kasztanów na tarce lub posiekać je drobno w blenderze. Po czym jedną łyżeczkę uzyskanego proszku zalać gorącą wodą i odstawić na cały dzień. Pod koniec dnia przelać do garnka, doprowadzić do wrzenia i gotować około 5 minut. Odcedzić i wlać do wanny z wodą.
Co zrobić z kasztanów? Przepis na odżywkę/szampon do włosów
Odżywka do włosów z kasztanów sprawdzi się w przypadku ich słabej kondycji i braku połysku. Dodatkowo kosmetyk wzmocni cebulki i zapobiegnie stanom zapalnym skóry głowy. Potrzebujesz jedynie około 10 sztuk kasztanów. Posiekaj je nożem lub zetrzyj na tarce. Następnie wrzuć je do garnka, zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj tak jeszcze przez około 10-15 minut. Przecedź, odczekaj, aż napar ostygnie i umyj nim włosy, wcierając go dokładnie w skórę głowy, po czym spłucz.
Kasztanowy balsam zadba o twoją skórę na całym ciele
Z kasztanów można także wyprodukować balsam do ciała. W tym celu potrzebujesz proszku z kasztanów, który uzyskasz blendując kilka z nich. Rozdrobnione kasztany należy wymieszać z 2 łyżkami masła shea lub z oliwą z oliwek.
Co można zrobić z kasztanów niejadalnych? Wykonaj nimi masaż ciała
Kasztany można także wykorzystać do masażu. Umiejętnie wykonany pozwoli pozbyć się bólu kręgosłupa.
Maseczka do twarzy z kasztanów
Proszek z kasztanów należy wymieszać z 2 łyżkami wody, tak, aby powstała gęsta masa. Miksturę należy nałożyć na twarz, omijając okolicę oczu i ust i pozostawić tak na około 10 minut. Spłukać letnią wodą.
Do czego służą pokruszone kasztany? Na przykład do prania
Kasztany z powodzeniem można używać do pielęgnacji ciała, ale to także świetny środek piorący. Aby zrobić płyn do prania, wystarczy 10 sztuk kasztanów i około 300 ml gorącej wody. Brązowe kulki rozdrabniamy w blenderze, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na około 3 godziny. Po czym należy je odcedzić przez sitko. Gdy ostygnie, będzie gotowy, aby użyć go do prania.
Uwaga! Płyn z kasztanów należy stosować do prania kolorowego. Jeśli chcecie go używać także do białego, należy zdjąć z kasztanów skórki!