Za każdą torbę na zakupy w sklepie będziesz musiał zapłacić złotówkę lub więcej!

Zbigniew Biskupski AIP
Magda Myjak
Rząd zatwierdził projekt ustawy, która od 1 stycznia 2018 r. likwiduje nieodwołalnie bezpłatne torby plastikowe w sklepach. Ich wydawanie (lub sprzedaż) otaksowane będzie nową opłatą, tzw. opłatą recyklingową, której wysokość może wynosić nawet 1 zł za każdą sztukę.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska.

Zgodnie z nowym prawem od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (opłata recyklingowa), która będzie doliczona do obowiązującej już ceny takiej torby albo będzie podstawową opłatą za torbę.

Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, będzie musiał pobrać opłatę recyklingową od nabywającego taką torbę. Opłata recyklingowa nie będzie pobierana więcej niż raz za tę samą torebkę (np. po raz pierwszy między producentem a jednostką handlową, i po raz drugi między jednostką handlową a klientem).

Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie.

Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania  żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Wskazana w ustawie maksymalna stawka opłaty recyklingowej wynosi 1 zł za jedną lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Jednak stawka obowiązująca będzie określona w rozporządzeniu ministra środowiska, a jej wysokość zostanie ustalona po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających m.in. specyfikę polskiego rynku, siłę nabywczą dochodów, poziom cen, itp.

Jednocześnie prowadzący jednostki handlowe (wydające torby na zakupy z tworzywa sztucznego) – nie będą musieli prowadzić ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej wydanych toreb.

Liczba toreb wydanych użytkownikom w danym roku będzie określana na podstawie informacji o wpływach z opłaty recyklingowej, którą będą przekazywać ministrowi środowiska marszałkowie województw za pomocą Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

Informacje o wydanych w danym roku lekkich torbach na zakupy będą corocznie przekazywane przez Polskę Komisji Europejskiej.
Z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej (np. Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Węgier) wynika, że wprowadzone opłaty w dużym stopniu skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych. Oczekuje się, że i w Polsce zmniejszy się ich wykorzystanie.
W rezultacie mniej torebek foliowych będzie trafiać na składowiska odpadów, co powinno  przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Jednocześnie spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na torby ekologiczne, które będą bardziej przyjazne środowisku.

OBEJRZYJ WIDEO:
Budżet prawie bez deficytu, ale jak sobie poradzi z niższym wiekiem emerytalnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Genialne w swojej prostocie. Aby było konsekwentnie winno pojawić się jakieś rozwiązanie z butelkami PET i bezzwrotnym butelkami ze szkła. Brawo!

v
vonLump
kilka lat temu obowiązkowo wprowadzano darmowe torby, teraz inne lobby przeforsowało obowiązkowe płatne torby. wszystko pakuje się w torby, torebki, torebeczki, torebeńki, torebeńkunie... stosy śmieci, każdy w osobnej torbie. i czy to rozkłada się czy nie - to miliardowy biznes dla cwaniactwa które najpierw pakuje towar w opakowania, potem te opakowania pakuje jako śmieci w kolejne a potem każe je ludziom segregować i na utylizacji znów zarabia.a z utylizacji produkują nowe torby i tak bez końca durny suweren płaci w kółko za tę samą torbę.
x
xyz
A może wreszcie ktoś pomyśli o reklamówkach, które będą się rozkładały już po miesiącu. Przy takiej biodegradowalnej reklamówce konsument (i sprzedawca) będzie zadowolony, i przyroda nie ucierpi zawalona tonami walających się foliówek. Może to pomysł na patent i dobry biznes?
C
Człowiek urodzony w PRLu
To może zwiększyć opłaty pakowanych produktów żywnościowych? Zupełnie nie rozumiem co szkodzi reklamówka skoro w niej pełno produktów pakowanych w plastikowe opakowania. Kiedyś jak kupowało się np. kiełbasę to pakowano ją w papier, mleko było w szklanych butelkach, piwo tylko w butelkach zwrotnych, itd.
S
Sprzedawca
Czy to będzie na zasadzie KGO (koszt gospodarowania odpadami) jak w pralkach i lodówkach? Mam program do fakturowania WAPRO i tam jest taka opcja, ale dotyczyła raczej sprzedawców AGd i elektroniki. Czy ja w sklepie wydając reklamówkę będę korzystał z tej samej funkcji ?
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet