ZASIŁKI CHOROBOWE W 2022. KORZYSTNIEJSZE PRZEPISY
Od początku 2022 opóźnienie w opłacaniu składek przez przedsiębiorcę nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego. Zmieniła się także m.in. wysokość świadczenia za czas pobytu w szpitalu oraz okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia — aktualności ZUS[/i]
Oto 6 zmian wynikających z nowelizacji ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1621):
Spis treści
- 1. Zachowane prawo do świadczeń mimo spóźnienia w opłacaniu składek
- 2. Wyższy zasiłek za okres pobytu w szpitalu
- 3. Ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku tylko w określonych przypadkach
- 4. Nowe, łatwiejsze zasady ustalania okresu zasiłkowego
- 5. Zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia można pobierać do 91 dni
- 6. Prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli ubezpieczenie ustanie z powodu śmierci pracodawcy
1. Zachowane prawo do świadczeń mimo spóźnienia w opłacaniu składek
Od 1 stycznia 2022 r. dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, którym objęte są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, nie ustaje z powodu nieterminowego opłacenia składek. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, nawet gdy opłacą składki po czasie. Ta zmiana pomoże przedsiębiorcom zachować płynność finansową, a pracownikom ZUS ułatwi pracę.
To ważne:nowe przepisy umożliwiają nabycie prawa do zasiłku osobom, które będą niezdolne do pracy w okresie, w którym będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. - 30,10 zł).
2. Wyższy zasiłek za okres pobytu w szpitalu
Zasiłek chorobowy przysługuje obecnie w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. To wzrost o 10 proc. w stosunku do roku 2021.
3. Ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku tylko w określonych przypadkach
Nie trzeba już ustalać na nowo podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie wystąpi przerwa albo przerwa wyniesie mniej niż jeden miesiąc kalendarzowy.
4. Nowe, łatwiejsze zasady ustalania okresu zasiłkowego
Okres zasiłkowy wynosi 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy. Wcześniej, jeśli występowały przerwy w niezdolności do pracy, do okresu zasiłkowego wliczało się poprzednią niezdolność do pracy, o ile była ona spowodowana tą samą chorobą, a przerwa ta nie przekraczała 60 dni. Od 1 stycznia 2022 roku nie ma znaczenia przyczyna niezdolności do pracy przed i po przerwie.
To ważne: Do okresu zasiłkowego nie są wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.
5. Zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia można pobierać do 91 dni
Wyjątkiem od tej zasady są objęte osoby: chore na gruźlicę, niezdolne do pracy w okresie ciąży i niezdolne do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
6. Prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli ubezpieczenie ustanie z powodu śmierci pracodawcy
Od 2022 r. kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli ubezpieczenie to ustanie z powodu śmierci pracodawcy, są objęte prawem do zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli z powodu śmierci pracodawcy wygaśnie umowa o pracę, kobieta w ciąży ma prawo do zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu.
Więcej informacji znajdziesz na zus.pl.
Praca
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek