Spis treści
Kosiniakowe w 2022 – czym jest świadczenie rodzicielskie i kto jest uprawniony?
Świadczenie to nazywane jest alternatywną formą zasiłku macierzyńskiego. Może być przyznane rodzicom lub opiekunom, którzy nie pracują lub nie odprowadzają składek na ubezpieczenie chorobowe.
Świadczenie rodzicielskie przysługuje więc osobom nieuprawnionym do zasiłku macierzyńskiego (np. studentom, osobom bezrobotnym) w powyższej sytuacji, jeżeli są:
- matką albo ojcem dziecka,
- opiekunem faktycznym dziecka (czyli osobie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka) do 7 roku życia lub 10 roku życia, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny,
- niezawodową rodziną zastępczą – w przypadku objęcia opieką dziecka do 7 roku życia lub do 10 roku życia, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny,
- osobą, która przysposobiła dziecko – do 7 lub 10 roku życia, w przypadku odrodzenia obowiązku szkolnego.
Dlaczego „kosiniakowe”? Świadczenie funkcjonuje od 2016 roku, a swoją potoczną nazwę wzięło od nazwiska ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza, który obejmował ten urząd w 2015 roku, kiedy przygotowywano projekt o świadczeniu.
Ile wynosi kosiniakowe i na jaki okres jest przyznawane?
Kosiniakowe przyznawane jest niezależnie od dochodu. W 2022 roku będzie wynosiło 1000 zł netto, podobnie, jak w poprzednich latach. Zasiłek do tej pory nie został zwiększony.
Świadczenie kosiniakowe jest przyznawane na różny okres czasu. Uzależniony od tego, ile dzieci urodziło się przy jednym porodzie lub ile dzieci zostało przysposobionych bądź objętych opieką. Aktualnie są to następujące okresy:
- 52 tygodnie — w przypadku jednego dziecka
- 65 tygodni — w przypadku dwojga dzieci
- 67 tygodni — w przypadku trojga dzieci
- 69 tygodni — w przypadku czworga dzieci
- 71 tygodni — w przypadku pięciorga i więcej dzieci
Jak otrzymać kosiniakowe w 2022 roku?
Wniosek o świadczenie rodzicielskie należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka. Można to zrobić osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną za pomocą rządowego portalu Empatia, w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Ośrodku Pomocy Społecznej lub Urzędzie Gminy.
Kosiniakowe – czy można je łączyć z innymi świadczeniami?
Jak wyjaśnia MRiPS, świadczenia rodzicielskiego (kosiniakowego) nie można łączyć:
- ze świadczeniem pielęgnacyjnym,
- ze specjalnym zasiłkiem opiekuńczym,
- z dodatkiem do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, lub
- z zasiłkiem dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Jeżeli okaże się, że mamy uprawnienia do świadczenia rodzicielskiego i któregoś z powyższych świadczeń, należy wybrać jedno z nich.
Świadczenie rodzicielskie a becikowe
Częstym błędem jest mylenie świadczenia rodzicielskiego z tzw. becikowym. Jednak różnice są znaczące.
Becikowe wynosi również 1000 zł netto, ale jest wypłacane jednorazowo oraz jest uzależnione od dochodów. Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) jest wypłacane od 52 do 71 tygodni (w zależności od ilości dzieci) i nie uwzględnia progu dochodowego.
Biznes
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!