Zwyciężyli Eurowizję i podbili muzyczny świat. Tak członkowie zespołu ABBA wyglądają obecnie. Teraz to już seniorzy

Anna Moyseowicz
ABBA podbijała listy przebojów.
ABBA podbijała listy przebojów. AKPA
Czworo młodych ludzi w kolorowych, obcisłych i cekinowych strojach jedzie na Eurowizję i rozbija bank. Zespół ABBA, nawet po latach od zakończenia kariery, wciąż należy do jednych z najpopularniejszych na świecie. Ich przeboje, jak „Mamma Mia”, „Waterloo” czy też „Money, Money, Money” zawładnęły sercami milionów fanów. Jak członkowie zespołu wyglądają po latach?

Spis treści

Dwie zakochane pary. Tak powstała ABBA

ABBA to zespół, który zapisał się w historii muzyki. Szwedzka grupa powstała w 1972 roku. Björn Ulvaeusz grał z zespołem folkowym Hootenanny Singers, Benny Andersson należał do zespołu The Hep Stars, Agnetha Fältskog próbowała swoich sił jako wokalistka i występowała w telewizji, a Anni-Frid Lyngstad również śpiewała i odnosiła lokalne sukcesy. Cała czwórka, koncertując, pojawiała się w podobnych miejscach i tak się poznali.

Sprawdź: Harcerski zespół stał się popularnym polskim girlsbandem. Wprowadziły do Polski reggae! Jak powstały Alibabki?

Muzycy zaczęli wspólnie komponować, a co więcej, stworzyli dwie pary. Agnetha związana była z Bjornem a Anni-Frida z Bennym. Wszyscy byli ze sobą zżyci, przyjaźnili się, a nawet mieszkali niedaleko siebie. Zespół nazwali najpierw swoimi imionami, a potem bazując na pierwszych literach swoich imion, nadali mu nazwę ABBA.

Wygrana Eurowizja i występ w Polsce

Grupa nie odnosiła większych sukcesów, aż do czasu Eurowizji. Dostali się tam z utworem „Waterloo”. Okazało się, że nie tylko zwyciężyli konkurs, ale w ten sposób rozpoczęli swoją wielką muzyczną przygodę.

Muzycy zdawali sobie sprawę, że wygrana nie jest jednoznaczna ze światową karierą i robili wszystko, by utrzymać się na szczycie. Mimo to, ich kolejny singiel nie zachwycił Brytyjczyków, a to właśnie ten kraj wówczas wyznaczał trendy. Jednak zespół pokochała Australia, a w końcu także Anglia i Stany Zjednoczone.

Zespół ABBA pojawił się w Polsce raz, w 1976 roku.

ABBA była kochana przez Szwedów, ale była niszczona przez tamtejszych dziennikarzy (...). Chodzi o to, że Szwecja była wtedy bardzo lewicującym krajem i dziennikarze radiowi lansowali modę na rocka zaangażowanego. Miało być o wojnie w Wietnamie i ucisku trzeciego świata. ABBA według nich to była komercja, cekiny, pusty przekaz. ABBA chciała pokazać, że coś jednak o świecie wie i ma świadomość tego, co się dzieje. Wyjazd do Polski był więc dobrym pomysłem – powiedział WP Magazyn Michał Borowski.

To właśnie on stał za przyjazdem zespołu do Polski. Znał managera zespołu i podsunął mu ten pomysł. W ten sposób grupa pokazała wsparcie Polakom i pokazała zainteresowanie sprawami zagranicznymi.

Zobacz: Grał na fortepianie w „Jaka to melodia”. Co się z nim stało po odejściu z show? Tak wygląda Robert Osam

Zawieszenie działalności ABBY

ABBA zawiesiła działalność w 1982 roku. Grupa miała fanów, sławę i ogromne pieniądze, ale członkom zespołu zaczęło brakować prywatności. Co więcej, oba małżeństwa się rozpadły, jedno w 1978, a drugie w 1981 roku.

Nie bez znaczenia z pewnością pozostały problemy, z jakimi mierzyła się Agnetha Fältskog. Była w nocy nachodzona, zaglądano jej do okien, a dla niej priorytetem było spokojne wychowanie dzieci. Nie cieszyła ją także obsesja fanów na punkcie zespołu i długie trasy koncertowe.

Co się dzieje z ABBA? Członkowie zespołu już wspólnie nie występują. Pod koniec maja tego roku, po raz pierwszy od dłuższego czasu, pokazali się razem. Pojawili się w Zamku Królewskim w Sztokholmie, gdzie otrzymali od króla Order Wazów za „wybitne zasługi na rzecz rozwoju muzyki szwedzkiej oraz międzynarodowej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet