Spis treści
Dwie zakochane pary. Tak powstała ABBA
ABBA to zespół, który zapisał się w historii muzyki. Szwedzka grupa powstała w 1972 roku. Björn Ulvaeusz grał z zespołem folkowym Hootenanny Singers, Benny Andersson należał do zespołu The Hep Stars, Agnetha Fältskog próbowała swoich sił jako wokalistka i występowała w telewizji, a Anni-Frid Lyngstad również śpiewała i odnosiła lokalne sukcesy. Cała czwórka, koncertując, pojawiała się w podobnych miejscach i tak się poznali.
Muzycy zaczęli wspólnie komponować, a co więcej, stworzyli dwie pary. Agnetha związana była z Bjornem a Anni-Frida z Bennym. Wszyscy byli ze sobą zżyci, przyjaźnili się, a nawet mieszkali niedaleko siebie. Zespół nazwali najpierw swoimi imionami, a potem bazując na pierwszych literach swoich imion, nadali mu nazwę ABBA.
Wygrana Eurowizja i występ w Polsce
Grupa nie odnosiła większych sukcesów, aż do czasu Eurowizji. Dostali się tam z utworem „Waterloo”. Okazało się, że nie tylko zwyciężyli konkurs, ale w ten sposób rozpoczęli swoją wielką muzyczną przygodę.
Muzycy zdawali sobie sprawę, że wygrana nie jest jednoznaczna ze światową karierą i robili wszystko, by utrzymać się na szczycie. Mimo to, ich kolejny singiel nie zachwycił Brytyjczyków, a to właśnie ten kraj wówczas wyznaczał trendy. Jednak zespół pokochała Australia, a w końcu także Anglia i Stany Zjednoczone.
Zespół ABBA pojawił się w Polsce raz, w 1976 roku.
ABBA była kochana przez Szwedów, ale była niszczona przez tamtejszych dziennikarzy (...). Chodzi o to, że Szwecja była wtedy bardzo lewicującym krajem i dziennikarze radiowi lansowali modę na rocka zaangażowanego. Miało być o wojnie w Wietnamie i ucisku trzeciego świata. ABBA według nich to była komercja, cekiny, pusty przekaz. ABBA chciała pokazać, że coś jednak o świecie wie i ma świadomość tego, co się dzieje. Wyjazd do Polski był więc dobrym pomysłem – powiedział WP Magazyn Michał Borowski.
To właśnie on stał za przyjazdem zespołu do Polski. Znał managera zespołu i podsunął mu ten pomysł. W ten sposób grupa pokazała wsparcie Polakom i pokazała zainteresowanie sprawami zagranicznymi.
Zawieszenie działalności ABBY
ABBA zawiesiła działalność w 1982 roku. Grupa miała fanów, sławę i ogromne pieniądze, ale członkom zespołu zaczęło brakować prywatności. Co więcej, oba małżeństwa się rozpadły, jedno w 1978, a drugie w 1981 roku.
Nie bez znaczenia z pewnością pozostały problemy, z jakimi mierzyła się Agnetha Fältskog. Była w nocy nachodzona, zaglądano jej do okien, a dla niej priorytetem było spokojne wychowanie dzieci. Nie cieszyła ją także obsesja fanów na punkcie zespołu i długie trasy koncertowe.
To cię zainteresuje: To oni śpiewali „You're My Heart, You're My Soul”. Nastolatki za nimi szalały. Tak teraz wyglądają członkowie Modern Talking
Co się dzieje z ABBA? Członkowie zespołu już wspólnie nie występują. Pod koniec maja tego roku, po raz pierwszy od dłuższego czasu, pokazali się razem. Pojawili się w Zamku Królewskim w Sztokholmie, gdzie otrzymali od króla Order Wazów za „wybitne zasługi na rzecz rozwoju muzyki szwedzkiej oraz międzynarodowej”.
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Mamy zdjęcia z imprezy gwiazd Polsatu. Romanowska i Wachowicz przyćmiły Cichopek!
- Tajemniczy mężczyzna na koncertach Steczkowskiej. Podąża za nią i robi jej zdjęcia
- Rozenek pożałuje najnowszego pomysłu na siebie? Ekspertka mówi o "przaśności"
- Gdzie mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości"? Prawda jest zaskakująca