Spis treści
„Bananowym songiem” roztaczali wokół siebie beztroską atmosferę, a ich muzyka porywała do tańca, z kolei dzięki takim piosenkom, jak „Zabiorę Cię Magdaleno” czy „Szczęśliwej drogi już czas” pozwalali na chwilę zasłuchania i nostalgii. Odrywali od kłopotów w czasach, w których nie brakowało zmartwień i trosk. Zespół Vox zapisał się w historii polskiej muzyki.
Kto grał w zespole Vox? Tak powstała grupa
Zespół miał swoje początki w 1977 roku. Właśnie wtedy Witold Paszt założył zespół Victoria Singers. Śpiewali w nim Andrzej Kozioł, Grzegorz Markowski, Witold Paszt i dwie kobiety Zosia i Janeczka, a rok później zaczął akompaniować im Ryszard Rynkowski.
Kiedy pewnego dnia w jednym z pokoi hotelu Bristol w Warszawie czterej panowie przeprowadzali próbę wokalną, spóźnione koleżanki podsłuchały dochodzące zza drzwi brzmienia. Po skończonej próbie weszły do środka jedynie po to, by oznajmić kolegom, że opuszczają zespół, ponieważ powinien on mieć kształt męskiego kwartetu. Dało to początek grupie VOX – podaje strona grupavox.pl.
Repertuarem i sprawami organizacyjnymi zespołu zajmował się Marek Skolarski. Z kolei Grzegorz Markowski wybrał karierę solową. Zastąpił go kuzyn Witolda Paszta Jerzy Słota.
– Nie było nam łatwo czwartego znaleźć po odejściu Grzegorza Markowskiego – mówił Witold Paszt w Polskim Radiu. Jak dodał, przypomniał sobie, że Jerzy pracuje w ośrodku kultury, więc grupa pojechała do niego i namówiła go na współpracę.
Zanim zespół zdecydował się wystąpić na scenie, panowie starannie ćwiczyli swoje utwory i pod okiem specjalistów przygotowywali się choreograficznie. Tańca uczyła Zofia Rudnica, a – co ciekawe – stepowania Janusz Józefowicz. Uczyli się również języka angielskiego, a projektanci przygotowywali dla nich kostiumy. Zadebiutowali w 1979 roku na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu.
Wielka kariera pierwszego polskiego boysbandu
Choć w tamtych latach większą popularnością cieszyły się zespoły żeńskie, grupa zdobyła wielką sympatię Polaków.
VOX wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Płyta Monte Carlo Is Great sprzedała się w rekordowym nakładzie 400 tys. egzemplarzy, pomimo, że piosenki śpiewane były w jęz. angielskim. Uzyskała wówczas status Złotej Płyty – podaje strona internetowa grupavox.pl.
Ryszard Rynkowski i konflikt z zespołem VOX
Ryszard Rynkowski w 1987 roku opuścił grupę, a sprawa odbiła się szerokim echem.
Z Witkiem dzieliły nas kwestie repertuarowe. Po prostu nie iskrzyło między nami, a jedyne, co nas trzymało razem, to duże pieniądze z wyjazdowych koncertów. Konflikt dojrzewał kilka lat, ale żeby mnie wyrzucić, potrzebny był pretekst. A tym stał się mój niechlubny występ pod wpływem alkoholu w Kutnie. Decyzja była błyskawiczna – zostałem wyrzucony – powiedział Rynkowski w Głosie Wielkopolskim.
Witold Paszt kilkukrotnie próbował pojednać się z dawnym kolegą, jednak bezskutecznie. Za każdym razem spotykał się z odmową. Mimo wszystko zawsze pozytywnie wypowiadał się o Rynkowskim, przypominając nawet, że to właśnie ten odpowiadał za takie przeboje, jak „Bananowy song” i „Masz w oczach dwa nieba”.
Ryszard Rynkowski zrobił karierę solową, która trwa do dziś.
To cię zainteresuje: Grał na fortepianie w „Jaka to melodia”. Co się z nim stało po odejściu z show? Tak wygląda Robert Osam
Śmierć Witolda Paszta i dalsze losy zespołu
W 2019 roku Jerzego Słotę zastąpił Mariusz Matera, wokalista z Chełma. W lutym 2022 roku zmarł Witold Paszt, który miał problemy zdrowotne po kilkukrotnym przebyciu koronawirusa. Odszedł w wieku 68 lat.
Grupa zmieniła nazwę najpierw na After Vox, a później na Nowy Vox. Obecnie zespół działa pod nazwą Vox w składzie Tokarzewski, Matera i Słota. Panowie dają koncerty, w tym roku obchodzą 45-lecie działalności.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!