10 zmian kluczowych dla pracowników, rodziców i seniorów. Lista obostrzeń i ułatwień

AB
Rząd wprowadził nowe obostrzenia od soboty 24 października. Cała Polska została objęta czerwoną strefą.  Wszystkie zasady obowiązujące dotychczas obowiązują w całym kraju.
Rząd wprowadził nowe obostrzenia od soboty 24 października. Cała Polska została objęta czerwoną strefą. Wszystkie zasady obowiązujące dotychczas obowiązują w całym kraju. David Veksler/ Unsplash.com
Po ograniczeniu działalności branży fitness rząd wprowadza kolejne obostrzenia zapobiegające rozprzestrzenianiu się COVID-19. Od 24 października lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Zobacz, jakie jeszcze istotne dla pracowników zmiany zostały wdrożone przez Radę Ministrów.

Do pracy nie pójdą kolejne grupy pracowników, m.in. barmani i kelnerzy. Większość dzieci w wieku szkolnym ma uczyć się zdalnie i nie może samodzielnie opuszczać domu od godz. 8.00 do godz. 16.00.

Szkoły podstawowe w klasach od 4. do 8. będą kontynuowały działalność w trybie zdalnym. Dzięki temu rząd chce zmniejszyć liczbę pasażerów w środkach komunikacji publicznej. Jak tłumaczył premier podczas konferencji prasowej 23 października, w grupie osób do 11. do 12. roku życia poziom zakażeń jest trzykrotnie mniejszy niż u osób w wieku 12-18 lat.

W następnym tygodniu rząd podejmie kolejne decyzje w kwestii obostrzeń. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, „w tym roku sytuacja jest recesyjna i cały świat wpada w recesję. (...) możliwe są dalsze, drastyczne kroki, np. zamknięcie granic lub głęboki lockdown”.

Od czwartku można składać wnioski o świadczenie postojowe oraz dodatkowe świadczenie postojowe na nowych zasadach. W ocenie ekspertów wsparcie dla firm, o które można się ubiegać od 15 października, jest niewystarczające.  Sprawdź, kto może otrzymać dopłatę.

Komu przysługuje świadczenie postojowe? Zobacz, jak dostać 2080 zł

Zostały wprowadzone nowe ograniczenia dotyczące zgromadzeń. Od 24 października obowiązuje zakaz odbywania spotkań powyżej 5 osób. (Obostrzeniu nie podlegają osoby zamieszkujące wspólne gospodarstwo domowe lub spotykające się w celach służbowych, np. pracownicy budowlani.)

- Reguła pięciu osób będzie regułą obowiązującą wszędzie. To będzie również dotyczyło zgromadzeń. Chcemy, żeby reguły stawały się proste i zrozumiałe – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nowość stanowi uruchomiony 23 października program ochrony seniorów. W jego ramach wolontariusze i osoby po 70. roku życia mogą rejestrować się na stronie Wspierajseniora.pl. Rząd planuje udzielić pomocy seniorom, którzy nie mogą samodzielnie robić zakupów, a wsparcia mogą im udzielać nawet mundurowi.

- Seniorzy po 70. roku życia proszeni są o nieprzemieszczanie się i nieopuszczanie domu – powiedział premier. Jak dodał, nie obowiązuje ich zakaz wychodzenia z domu, ale lepiej, aby pozostali w swoich mieszkaniach.

W dalszym ciągu mogą być czynne zakłady produkcyjne i usługowe. Premier apeluje o ścisłe przestrzeganie w nich zasad sanitarnych. - Proszę pamiętać, że najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią jest nasza postawa – mówił Mateusz Morawiecki.

Od 15 października firmy z sektora turystycznego, hotelarskiego, jak też organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020. Przedstawiamy listę firm, które nie muszą opłacać składek ZUS.

Komu przysługuje zwolnienie ze składek ZUS od 15 październik...

Rząd zachęca także do „ograniczenia liczby kontaktów społecznych i nieodbywania spotkań na zewnątrz, jeśli nie jest to konieczne”. Zapowiada powszechne kontrolowanie maseczek i zachęca do częstego wietrzenia pomieszczeń. Kolejnym krokiem w walce z koronawirusem może być „wgranie aplikacji STOP COVID, aby powstrzymać transmisję wirusa”. Przedstawiciele rządu szacują, że „efekty tych obostrzeń mogą przyjść po 10–14 dniach”

- W tym tygodniu dowiemy się, czy charakter wzrostu zachorowań się zmieni. Jeżeli obecna tendencja wzrostowa utrzymałaby się, w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na testowanie 20–22 tys. zachorowań dziennie – powiedział minister zdrowia, Andrzej Niedzielski. – Przygotowaliśmy scenariusze, które pozwolą lepiej wykorzystać medyków i personel medyczny. Bardzo liczę na to, że Senat również w trybie ekstraordynaryjnym przeproceduje tę ustawę – dodał szef resortu zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że zachorowania skoczyły w efekcie pójścia dzieci do szkoły. Jak wskazywał, Irlandia i Czechy już wprowadziły całkowity lockdown, a we Francji, na Słowenii i w Belgii obowiązuje godzina policyjna. Polski rząd także nie wyklucza ograniczenia możliwości kształcenia w szkołach i usług.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wdsf
s rwy syny
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet