Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że w Polsce w ostatnich dniach mamy spadek dziennej liczny zakażeń. – W ostatnim tygodniu sytuacja wygląda lepiej i na pewno jest to zasługa dyscypliny społecznej – mówił.
Szef resortu zdrowia mówił, że w okresie od 22 do 28 stycznia średnia dzienna zachorowań wynosi 5558. Odnotowano również spadek liczby zgonów. - Ta sytuacja ma przełożenie na sytuację w szpitalach. Hospitalizacje spadły poniżej 14 tys. W szczytowym momencie pandemii było to ponad 23 tys. To samo można powiedzieć o respiratorach. Cały czas pilnujemy pewnego buforu bezpieczeństwa - zapewnił Niedzielski.
Dodał, że do końca stycznia liczba łóżek covidowych spadnie do 26 tys. – Chcemy, by te łóżka ponownie służyły pacjentom cierpiącym na inne choroby – mówił minister.
Dwa zagrożenia
– Musimy powiedzieć o dwóch ryzykach. Jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, drugie nowych mutacji koronawirusa – mówił Adam Niedzielski. – Gdy w listopadzie prezentowaliśmy plan wprowadzania i znoszenia obostrzeń, wiedzieliśmy że jeden parametr to zbyt mała podstawa do podejmowania tak poważnych decyzji – stwierdził.
Szef resortu zdrowia przytoczył sytuacje epidemiczną w innych krajach europejskich, m.in Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. - W Polsce jest obecna mutacja brytyjska, mamy już jej drugie potwierdzenie, które dotyczy osoby, która nie podróżowała bezpośrednio do Wielkiej Brytanii i nie miała bezpośrednio styku z osobami, które podróżowały – przekazał.
Obostrzenia przedłużone do 14 lutego
– Decyzja którą podjęliśmy sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia zasad bezpieczeństwa. Ten etap odpowiedzialności będzie obowiązywać do 14 lutego, po czym podejmiemy kolejne decyzje – zapowiedział Niedzielski.
Minister dodał, że „wszystkie reguły dotyczące zgromadzeń publicznych, imprez i przekraczania granicy pozostają bez zmian”.
– Sytuacja bez zmian pozostaje również w gastronomii. Można sprzedawać tylko na wynos. Hotele również są zamknięte dla podróżnych, również tych podróżujących służbowo. To samo tyczy się obiektów sportowych – przekazał minister.
Jak dodał, w szkołach nadal obowiązywać będzie nauczanie stacjonarne w klasach 1-3. Starsi uczniowie pozostają w trybie nauki zdalnej. – Najbliższa decyzja dotycząca edukacji również zostanie podjęta 14 lutego – mówił.
Sklepy w galeriach otwarte
– Otwieramy sklepy w galeriach handlowych od 1 lutego z zachowaniem reżimu sanitarnego – przekazał minister.
Jak dodał, „ten ostrożny krok wynika z wcześniejszych podjętych przez rząd decyzji i obserwacji naszych sąsiadów. - Chcemy jednak umożliwić powolny powrót do normalności – mówił Niedzielski.
Koniec godzin dla seniorów
Minister zdrowia przekazał, że na niosek przedsiębiorców, od 1 lutego zniesione zostaną godziny dla seniorów.
Niedzielski dodał, że taki krok jest możliwy, ponieważ rząd „otwiera handel z zachowaniem dystansu społecznego”.
Otwarcie galerii sztuki i muzeów
Adam Niedzielski poinformował, że galerie sztuki i muzea zostaną dopuszczone do otwarcia od 1 lutego z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Kwarantanna dla przyjezdnych
Minister zdrowia pytany o kwarantannę przy przekraczaniu granic minister zapowiedział możliwość zwolnienia z kwarantanny, jeśli ktoś na 48 godzin przed wejściem do samolotu będzie miał wykonany test.
Rządowe wsparcie dla Polaków
Obecna na konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg stwierdziła, ze dotychczasowe działania rządu służą obywatelom. - Kolejna faza w którą wchodzimy powoduje wprowadzanie kolejnych mechanizmów wsparcia. Czynnikiem, który pokazuje skuteczność naszych działań jest niska stopa bezrobocia. Szeroki strumień wsparcia finansowego pozwolił na zachowanie gospodarki w dobrej sytuacji – mówiła.
Maląg podkreśliła, że trudnej sytuacji gospodarczej rząd wprowadził dodatkowy zasiłek dla osób, które straciły pracę. – Podniesiono również zasiłek dla bezrobotnych. Nasze programy społeczne, w tym nasz sztandarowy program 500 plus, funkcjonują w pełnym zakresie. Od lutego rusza nowy nabór wniosków do programu Rodzina 500 plus – przypomniała minister.
Dodała, że w tym roku ponad 35 mld zł. trafi do emerytów dzięki waloryzacji, 13. i 14. emeryturze. – Opozycja, która tak krytykuje nasze działania wydawała na seniorów 3,5 mld. zł – mówiła.
Minister zaapelowała także do seniorów o pozostanie w domach. – Infolinia korpusu pomocy seniorom jest do państwa dyspozycji. Etap szczepień, który sprawnie realizujemy i modelowa logistyka pozwoli nam zaszczepić jak największą ilość Polaków w jak najkrótszym czasie, jeżeli oczywiście zostaną dostarczone szczepionki – mówiła Maląg.
Co pozostanie bez zmian do 14 lutego:
- z hoteli mogą jedynie korzystać służby mundurowe, medycy oraz pacjenci szpitali specjalistycznych,
- zamknięte pozostaną stoki narciarskie; infrastruktura sportowa dostępna jest jedynie do uprawiania sportu zawodowego,
- zamknięte są restauracje i bary - posiłki mogą być wydawane tylko na wynos,
- obowiązuje nadal zakaz organizacji wesel i konsolacji,
- zamknięte są również siłownie, kluby fitness i aquaparki,
- w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób,
- z kolei w sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia,
- nauka zdalna obowiązuje klasach IV-VIII szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych,
- bez zmian funkcjonują natomiast żłobki i przedszkola,
- osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie, chyba że posiadają negatywny wynik testu na COVID-19.
Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!