W jakich miastach Polski odnotowano największą liczbę rozwodów? Okazuje się, że również na ten temat Główny Urząd Statystyczny zbiera dane. Jednak patrzenie na samą liczbę rozwodów daje niepełny obraz, ponieważ liczby te będą rzecz jasna najwyższe w dużych miastach, gdzie żyje najwięcej ludzi. Ciekawszy obraz daje sprawdzenie, ile rozwodów przypada na 1000 mieszkańców. Wyniki zaprezentowaliśmy w galerii.
Poznaj 12 miast, w których Polacy rozwodzą się najczęściej:
Rozwody w Polsce. Zwykle winna jest zdrada
To, że w niektórych miastach dochodzi do wielu rozwodów, nie znaczy oczywiście, że są one w jakiś sposób „pechowe”. Gdy chodzi o kwestię tak skomplikowaną jak relacje międzyludzkie, statystyka pokazuje tylko część prawdy. Każda para jest przecież inna i nie ma dwóch takich samych rozwodów, tak jak nie ma dwóch takich samych małżeństw. Mimo to z danych GUS można wyciągnąć kilka ciekawych wniosków ogólnych.
W roku 2015 GUS zbadał przykładowo, jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów. Okazało się, że były to:
- zdrada – 14 proc.,
- niezgodność charakterów – 13 proc.,
- nadużywanie alkoholu – 12 proc.,
- problemy finansowe – 6 proc.,
- naganny stosunek do członków rodziny – 4 proc.,
- inne – 2 proc.
Uwagę zwraca szczególnie fakt, że alkohol jest trzecią najczęstszą przyczyną rozpadu małżeństwa. Według najnowszych badań problem nadużywania alkoholu dotyczy ok. 2,5 mln Polaków, z czego 700–900 tys. uznaje się za osoby uzależnione od alkoholu. Szacuje się, że w rodzinach z problemem alkoholowym wychowują się nawet 2 mln dzieci. Problem dotyka wszystkich grup społecznych, w tym również – wbrew stereotypom – dobrze wykształconych ludzi z dużych miast.
- Budynki, które mają twarze. Też je widzisz? Te zdjęcia poprawią ci humor
- Budowa domu – jakie formalności załatwisz przez internet? Oto lista wniosków online
- Właściciele mieszkań z piekła rodem. Na nich nie chcesz trafić, wynajmując lokal
- Zachwycające budowle na przepięknych zdjęciach. Konkurs fotografii #Architecture2020
Wiele mówiący jest także fakt, że drugim najczęstszym powodem rozwodu jest niezgodność charakterów. Sugeruje to, że szczególnie często rozpadają się małżeństwa źle dobrane, np. pochopnie zawarte między młodymi osobami, które słabo się znają. Potwierdzają to statystyki dotyczące wieku rozwodników. Przykładowo w 2015 r. aż 66 proc. rozwodzących się kobiet i 45 proc. rozwodzących się mężczyzn stanowiły osoby do 24 roku życia.
Sprawdź, gdzie do rozwodów dochodzi najczęściej:
Co ciekawe, mieszkańcy miast rozwodzą się niemal trzy razy częściej niż mieszkańcy wsi. W sprawach rozwodowych w Polsce powództwo najczęściej wnosi kobieta (66,7 proc. przypadków). 74 proc. rozwodów nie kończy się orzekaniem o winie.
Warto dodać, jak na przestrzeni lat zmieniała się liczba rozwodów w Polsce. Jak pokazują dane GUS, od lat 50. ten wskaźnik stale rósł, by najwyższy poziom osiągnąć w roku 2006 – rozwiodło się wówczas 71,9 tys. małżeństw. Później jednak nastąpiła stabilizacja. W latach 2007–2017 liczba rozwodów wahała się już tylko między 61,3 tys. a 67,5 tys. Ujmując to inaczej, w tym okresie rozwody stanowiły od 25,4 do 36,7 proc. liczby nowo zawartych małżeństw.
Styl życia
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!