12 tysięcy zł na dziecko. Od kiedy i dla kogo nowe świadczenie [proponowane zasady]

Michał Sierek
Michał Sierek
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali założenia Polskiego Ładu - programu reform i inwestycji na kolejne lata. Sporą część punktów poświęcono wsparciu młodych rodzin. Jedną z nowości ma być świadczenie, którego suma to 12 tysięcy złotych.Kto dostanie pieniądze, jak będą one wypłacane na konta rodziców i od kiedy? ▶▶
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali założenia Polskiego Ładu - programu reform i inwestycji na kolejne lata. Sporą część punktów poświęcono wsparciu młodych rodzin. Jedną z nowości ma być świadczenie, którego suma to 12 tysięcy złotych.Kto dostanie pieniądze, jak będą one wypłacane na konta rodziców i od kiedy? ▶▶ Pixabay
Udostępnij:
Już od 2022 roku ma być wypłacane nowe świadczenie, którego suma to 12 tysięcy złotych. Będzie ono przyznawane na drugie i kolejne dzieci między 12. a 36. miesiącem życia. Świadczenie pod nazwą Kapitał Opiekuńczy, które niektórzy określają jako "12 tysięcy plus", to jedno z ważniejszych założeń zaprezentowanego niedawno Polskiego Ładu - wielkiego programu reform rządu Zjednoczonej Prawicy. Kto dostanie pieniądze, jak będą one wypłacane na konta rodziców? O tym poniżej.

Zobacz wideo: Jak zmieniły się tendencje zakupowe w czasie pandemii?

W sobotę, 15 maja, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali założenia Polskiego Ładu - programu reform i inwestycji na kolejne lata. Sporą część punktów poświęcono wsparciu młodych rodzin. Jedną z nowości ma być świadczenie Kapitał Opiekuńczy, którego suma to 12 tysięcy złotych.

Pierwsze trzy lata to taki okres, w którym rodzice potrzebują jak najwięcej wsparcia. Dodajemy kolejny komponent w naszej polityce - to 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na 2., 3. i kolejne dzieci do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka - Mateusz Morawiecki

"12 tysięcy plus" - zasady

Kto dostanie świadczenie? Świadczenie będzie wypłacane rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim, trzecim i kolejnymi dziećmi. Wypłacane będzie pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. To w sumie 12 tys. zł.

Jak będzie wypłacane? Rodzice sami wybiorą, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

12 tysięcy na dziecko - kiedy start?

Od kiedy będzie wypłacane 12 tysięcy na dziecko? Zgodnie z zapowiedziami Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, program ma wystartować od 2022 roku. Pozostaje pytanie, czy będzie on dotyczył również dzieci już urodzonych. Minister zapowiada, że od 26 maja ruszą konsultacje społeczne w sprawie ostatecznego kształtu programu.

  • Warto wiedzieć: Świadczenie, o którym mowa będzie wypłacane niezależnie od obowiązujących obecnie programów 500 plus i 300 plus.

Czternasta Emerytura - nowe wyliczenia netto. Tyle dostaną emeryci na konta

Polski Ład - nowe programy dla młodych rodzin.

Świadczenie w wysokości 12 tysięcy na kolejne dzieci to nie jedyne wsparcie, jakie w ramach Polskiego Ładu proponuje PiS. Pomoc mają uzyskać rodziny biorące kredyty hipoteczne.

- Bardzo zależy nam, by jak najwięcej Polaków miało stabilną sytuację mieszkaniową. Własne mieszkanie to poczucie bezpieczeństwa, stabilność i lepsze perspektywy rozwoju. Stąd pomysł na program Mieszkanie bez wkładu własnego. Obejmie on trzy grupy: tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego, pierwotnego, społecznego lub własny dom – wskazuje minister Marlena Maląg.

  • Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 40 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres maksymalnie 15 lat. Oznacza to, że posiadając zdolność kredytową, nie trzeba będzie wykładać żywej gotówki na zakup mieszkania – wystarczy sama zdolność kredytowa, a nie będzie wymagane odłożenie dziesiątek tysięcy złotych na zakup mieszkania czy domu. Instrument skierowany będzie do osób od 24 do 40 lat, które nie mają wystarczających oszczędności do pokrycia wkładu własnego.

Pomoc przy spłacie kredytu - po urodzeniu drugiego dziecka i kolejnych dzieci.

  • Często brak własnego mieszkania jest jedną z głównych przyczyn, przez które młodzi ludzie nie decydują się na potomstwo. Nowy Ład zakłada, że po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, po urodzeniu trzeciego dziecka do 60 tys., a czwartego i kolejnego do 20 tys. zł. (proporcjonalnie do udzielonej wcześniej gwarancji).

POLECAMY

Logo wielu z tych marek widujesz na co dzień. Wiele z nich dobrze pamiętasz i byłbyś w stanie odtworzyć. Ale czy przyjrzałeś się im dokładnie i dostrzegłeś wszystkie szczegóły? Zobacz zdjęcia i opis ▶▶

Ukryty przekaz w logo znanych marek. Czy Ty też to widzisz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: 12 tysięcy zł na dziecko. Od kiedy i dla kogo nowe świadczenie [proponowane zasady] - Express Bydgoski

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 maja, 20:59, Gość:

Tymi wszystkimi dotacjami chcą zniszczyć klasę średnią, obdarować biznes już bardzo bogaty i rodziny kupując sobie głosy. Kaczyński nie powinien uchwalać (obmyślać opracowywać) paranoicznych uchwał. Wszystkich emerytów z rządu po 65 r. życia powinno się usuwać i żeby nie brali udziału w opracowywaniu bezsensownych uchwał i nie obdarowywał biznesu nadzwyczaj bogatego, rydzyka i najbiedniejszych dla pozyskania głosów w wyborach. Zamiast bzdury opracowywać, to powinni wyliczyć minimum socjalne nie niższe niż w Uni Europejskiej i wynagrodzenia ludzią po podwyższać do płac unijnych, ceny mamy takie jak w UE a wynagrodzenia znacznie niższe. Standartem wynagrodzeń w Polsce powinno być przy obecnych cenach minimum 1800 € w przeliczeniu 8000zł za miesiąc pracy podatki znacznie niższe i przestać obdarowywać biznesu dużego w naszym kraju, oni i tak mają znacznie lepiej niż biznes tej samej branży na zachodzie ponieważ płacą robotnikowi polskiemu jałmużną i znacznie znacznie niższe podatki od standartów europejskich, kiedy to i który rząd to zmieni, żeby polskiemu robotnikowi w naszym kraju żyło się jak robotnikowi w UE.

Potwierdza to pan prezes Roman Kluska w swoim wywiadzie pt.

"Idzie nowy komunizm"

G
Gość

Nowy Polski Wał ...

L
Lili

Do tyłka wsadźcie to sobie..

Po pierwsze czemu tylko 36 miesięcy? Nie wszystkie dzieci dostaną się do przedszkola, zwłaszcza te które urodziły się w styczniu są najbardziej poszkodowane.. bo dopiero rekrutacja w marcu a i tak nie pewne czy miejsce się dla nich znajdzie!

To tylko taka mała uwaga.

Bo ja jako matka tych pieniędzy NIE CHCE!

CHCĘ żeby te pieniądze trafiły do żłobków i przedszkoli, alby było więcej miejsc dla dzieci i były całkowicie bezpłatne!

CHCĘ zniesienia podatku VAT na rzeczy dziecięce do 0%!

CHCĘ obniżki cen artykułów spożywczych!

Wtedy każdego pracującego rodzica będzie stać na ubranie, uposażenie oraz wyżywienie dziecka.

Nie dawajcie pieniędzy do ręki! Wiele dzieci nie skorzysta! Wesprzyjcie mądrze! Wtedy będzie sprawiedliwie i po równo dla każdego!

Wtedy można zlikwidować 500 i obniżyć podatki!

Jak wprowadzicie swój program ciekawe kto zapłaci?!

Będą nowe podatki.. przecież pieniądze nie biorą się z nieba!

12 tys nie wystarczy.. komuną coraz bardziej zawiewa...

Przestaniecie brać pensje, odbierzecie sobie premie i nagrody? Nie myślę.. a sejm i senat powinny być jak w każdym cywilizowanym kraju w służbie społeczeństwa - żadnych diet za to! Do normalnej pracy i dzień wolny na posiedzenie!

P
Piotr

Gdyby sąd najwyższy był niezależny to by nie robiono projektu od drugiego dziecka to to przeczy zasadzie równouprawnienia. Czym pierwsze dziecko jest gorsze, prawnie to te pieniądze są..przynajmniej powinny być dziecka. Ale kogo to obchodzi.

G
Gość
18 maja, 13:19, 500 plus:

bedzie kopulacja!

Ja bardzo chętnie.

G
Gość

Już się zacznie dziecioróbstwo na potęgę

Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie