600 plus zamiast 500 plus? Tyle mogliby mieć rodzice po waloryzacji świadczenia wychowawczego

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Ksenia Chernaya/ Pexels.com
Brak waloryzacji świadczenia 500 plus to problem coraz częściej poruszany przez media. Jego realna wartość maleje, zwłaszcza w pandemii, kiedy wskaźnik inflacji wybił do góry. Sprawdź, ile wyniosłaby kwota świadczenia, gdyby została zaktualizowana.

Gdy wprowadzano program 500 plus, ekonomiści chwalili projekt za to, że będzie napędzał konsumpcję. Wpływy z wydatków pokrytych ze świadczenia wychowawczego stanowią dodatkowy zastrzyk dla budżetu państwa. Zakupy takie oznaczają przede wszystkim większe wpływy z podatku VAT. Jednak 500 plus ma również dużą wadę, zwłaszcza z punktu widzenia rodziców. Świadczenie z roku na rok traci na swojej wartości.

Ile 500 plus wyniosłoby po waloryzacji?

Instytut Emerytalny policzył, ile mogłoby dzisiaj wynosić świadczenie wychowawcze, gdyby było waloryzowane na takich samych zasadach, jak świadczenie emerytalne. 500 plus wprowadzono 5,5 roku temu, ale jego wartość przez cały czas się nie zmienia. Według ekspertów z instytutu w przypadku waloryzowania świadczenia na takiej samej zasadzie, jak emerytury, w 2022 r. jego wartość przekroczyłaby 600 złotych.

Warto przeczytać również:

Dla wskaźnika waloryzacji na poziomie 5,85 proc. wartość świadczenia wychowawczego przedstawia się następująco:

  • 2016 r. – 500 zł
  • 2017 r. – 502,2 zł
  • 2018 r. – 517,17 zł
  • 2019 r. – 531,96 zł
  • 2020 r. – 550,89 zł
  • 2021 r. – 574,25 zł
  • 2022 r. – 607,85 zł

Wskaźnik waloryzacji oblicza się, dodając średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych według NBP w poprzednim roku kalendarzowym (czyli wskaźnik inflacji) o co najmniej 20 procent realnego (uwzględniającego inflację) wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

NBP prognozuje, że wskaźnik inflacji w 2021 r. wyniesie 4,9 proc., a wynagrodzenia pójdą w górę o 8,4 proc., co oznacza dla emerytów podwyżkę rzędu 5,57 procent. To nieco niższa wartość od tej przyjętej przez Instytut Emerytalny.
 

Za nami ponad 5 lat 500 plus

Świadczenie wychowawcze przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci od 1 kwietnia 2016 roku. Przez pierwsze lata obowiązywania rządowego programu o jego otrzymanie można było starać się tylko na drugie lub kolejne dziecko, ale od 1 lipca 2019 r., czyli po ponad 3 latach od wprowadzenia programu, świadczenie rozszerzone także na pierwsze dziecko.

Od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca i trwa do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Aby uzyskać 500 plus, należy złożyć nowy wniosek o świadczenie wychowawcze. Wnioski przyjmują gminne organy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, m.in. urzędy miasta, urzędy gminy i ośrodki pomocy społecznej.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. można składać od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia także drogą tradycyjną – osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty” – można przeczytać w serwisie gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet