Aptekarze dostali ulotkę, jak stosować klauzulę sumienia

Aole
Andrzej Banas / Polskapresse
Organizacja Ordo Iuris przygotowała ulotkę dla farmaceutów, w której radzi, jak stosować klauzulę sumienia i odmawiać sprzedaży środków antykoncepcyjnych.

W ulotce zamieszczone są nie tylko porady dla aptekarzy, zawierające instrukcje na temat tego, jak rozmawiać z osobami chcącymi kupić środki antykoncepcyjne, ale również sugestia, by nie wywieszać ogłoszenia, że apteka nie sprzedaje środków zapobiegających ciąży, bo "może to skłaniać do prowokacji".

Z ulotki można się również dowiedzieć, że pacjent nie ma prawa żądać wydania środków antykoncepcyjnych, jeśli aptekarz powołuje się na klauzulę sumienia. Pracownikom "szykanowanym za sprzeciw sumienia" Ordo Iuris oferuje bezpłatną pomoc prawną. 

Ulotka podaje także, że pracownik apteki nie ma obowiązku informowania klienta, gdzie może zakupić środki antykoncepcyjne. "Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 12/14 wyraźnie podkreślił, że prawo do sprzeciwu sumienia obejmuje także prawo do nieudzielania informacji o osobie lub miejscu umożliwiającym dokonanie czynności, która jest sprzeczna z sumieniem danego człowieka. Dotyczy to również aptekarza, który nie akceptuje swego udziału w sprzedaży środków antykoncepcyjnych" - czytamy.

Ordo Iuris oferuje również pomoc farmaceutom mającym kłopoty z powodu sprzeciwu sumienia, a także podaje przepisy prawne, na podstawie których – według interpretacji organizacji - farmaceuta może odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych i podania informacji na temat ich dostępności.

źródło: MGR.FARM / Ordo Iuris

Zobacz także: "Bezduszny, niedouczony, zaślepiony ideologią". Lekarze nie zgadzają się z ministrem zdrowia ws. pigułki "dzień po"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet