Spis treści
Mówi się, że czasami łatwiej jest się porozumieć dziadkom z wnukami niż z ich własnymi dziećmi. Coś w tym musi być, skoro ta opinia funkcjonuje na całym świecie. Bez wątpienia dziadkowie potrzebują wnuków, a one ich. Wspólne spędzanie czasu przynosi korzyści zarówno dla seniorów, jak i dla maluchów.
Modlitwa babci za wnuki jest bezcenna! Zobacz przykładowe modlitwy
Dziadkowie chcą podarować ukochanym wnukom to, co najlepsze. A co jest wspanialszego od modlitwy i Bożego błogosławieństwa? Modlitwa babci za wnuki to jeden z piękniejszych i cenniejszych darów. Ten w...
Relacja dziadków z wnukami, czyli jakie korzyści płyną z ich bliskich kontaktów?
Dziadkowie mogą bardzo dużo wnieść w życie całej rodziny. Są nieocenioną pomocą dla rodziców i skarbnicą wiedzy dla ich dzieci. Jednak nie tylko najmłodsi czerpią korzyści z przebywania z seniorami - oni również wiele z tego wynoszą.
Dziadkowie, obok rodziców, są najważniejszymi osobami w życiu malucha. Zapewniają im poczucie bezpieczeństwa, pocieszają w smutnych chwilach oraz przekazują życiową mądrość. Zazwyczaj to właśnie dziadkowie mają więcej wolnego czasu i cierpliwości, pomagają w nauce oraz są świetnymi kompanami do zabawy.
Zobacz: Kwiaty na Dzień Babci i Dziadka. Te kwiaty ucieszą ich na pewno! Zobacz, co warto wybrać
Taka bliska relacja i przebywanie z najmłodszymi członkami rodziny jest dla seniorów bardzo korzystne. Dzięki temu są bardziej sprawni fizycznie, częściej się uśmiechają i mają poczucie, że są potrzebni. Kontakt z dziećmi chroni ich przed depresją i zmniejsza ryzyko niektórych chorób. Ponadto motywuje ich to zwiększonej aktywności ruchowej i umysłowej.
Psycholog radzi, jak zapanować nad sobą, by panować nad dziećmi
Każdy ma swoje granice wytrzymałości. Czasami w nerwach rodzice mówią coś, czego później żałują. Zobacz, jakich zwrotów unikać, rozmawiając z dzieckiem. Psychomama_Julia radzi, jak zapanować nad sobą,...
Dzieci czerpią od dziadków, a dziadkowie od dzieci. Jak spędzać wspólnie czas pomimo różnicy wieku?
Może się wydawać, że te dwa pokolenia nie będą się w stanie dogadać i nie znajdą wspólnych zainteresowań i pasji. Nic bardziej mylnego! Mogą się od siebie bardzo dużo nauczyć i mieć nawet wspólne hobby. Zazwyczaj to seniorzy oferują swoje doświadczenie i mądrość młodszym pokoleniom, jednak prawda jest taka – zwłaszcza w obecnych czasach – że i młodzież może czegoś nauczyć starsze osoby. Dotyczy to głównie nowinek technologicznych, z którymi dziadkowie sobie nie radzą, a chcą być na bieżąco.
– Dzięki takiej międzypokoleniowej wymianie informacji obie strony mają poczucie, że są potrzebne i mogą zaoferować sobie coś wzajemnie, a jednocześnie ich relacja staje się bardziej partnerska. Dziadkowie mogą wejść w świat swoich wnucząt i lepiej je zrozumieć. Dzieci z kolei dostrzegają, że w pewnych dziedzinach mogą wiedzieć więcej niż dorośli, co wzmacnia ich poczucie pewności siebie – komentuje Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.
Z drugiej strony dziadkowie są skarbnicą wiedzy – znają bardzo dużo historii z dawnych czasów. Dzieciaki bardzo chętnie chłoną wiadomości dotyczące przeszłości ich dziadków, oglądają stare zdjęcia przedstawiające, jak kiedyś wyglądał świat. Różnica między dzieciństwem osób urodzonych w okresie PRL a tych, którzy pojawili się na świecie po 2000 roku jest kolosalna. Jednak pomimo tego pewne rzeczy się nie zmieniają, na przykład gry i zabawy, które zaciekawią zarówno wnuków jak i starsze osoby. Warto poszukać takich rozrywek – mogą to być planszówki, puzzle, wycieczki krajoznawcze, wspólne muzykowanie czy gotowanie, które przyczynią się do umocnienia więzi między dziadkami i dzieciakami.
– Jeśli jeszcze nie wiadomo, jakie aktywności mogą połączyć obie strony, dobrym pomysłem będzie zrobienie listy rzeczy/aktywności do wspólnego wypróbowania. Być może babcia może pokazać wnukom haftowanie lub szydełkowanie i w ten sposób zarazi ich nietypowym hobby? A może warto spróbować z modelem do składania, nawet jeśli ani dziadkowie, ani wnuki jeszcze nigdy tego nie robiły? – radzi Dominika Słowikowska.
Jak budować więź z dziadkami, którzy mieszkają daleko?
Coraz częściej zdarza się, że dzieci wychowywane są z dala od dziadków. Czasami odległość miejsca zamieszkania nie pozwala na budowanie relacji między seniorami, a ich wnukami. Jednak to nie powinno stanowić przeszkody. Oczywiście jest to o wiele trudniejsze, ale nie niemożliwe. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie.
– Często zdarza się, że wnuki widują swoich dziadków zaledwie kilka razy w roku, jednak odległość nie powinna być przeszkodą uniemożliwiającą dobry kontakt między pokoleniami. Oczywiście, zbudowanie pozytywnych i trwałych relacji z kimś, kto fizycznie mieszka daleko, wymaga większego zaangażowania nie tylko obydwu stron, ale też nas – rodziców. To my powinniśmy zadbać o to, by zapewnić dzieciom regularny kontakt z dziadkami, a pomysłów na jego utrzymanie i urozmaicenie jest wiele. Pomocne będą nowoczesne technologie, takie jak wideo rozmowy, czy też wspólne czaty, na których będziemy mogli podzielić się z dziadkami małymi sukcesami naszych pociech, a także zamieścimy zdjęcia zarówno z ważnych dla nas chwil, jak i codziennych dni. Pozwolą one dziadkom na lepsze poznanie swoich wnucząt i oraz podsuną kolejny temat do rozmowy. Warto również budować pozytywną atmosferę oczekiwania na kontakt z dziadkami poprzez wspólne oglądanie zdjęć, przygotowywanie paczek z drobnymi upominkami przez każdą ze stron, wspólne spędzanie wakacji czy wieczorne czytanie bajek przez telefon. – radzi psycholog.
To cię zainteresuje: Jaka jest współczesna babcia? Przejmowanie pełnej odpowiedzialności za wnuki to już przeszłość
Warto jednak mieć świadomość, że nawet najnowocześniejsze urządzenia, które umożliwiają rozmowy na odległość, nie zastąpią bezpośredniego kontaktu. Dobrze jest zaplanować, aby przynajmniej raz w miesiącu dziadkowie zobaczyli swoje wnuczki i spędzili z nimi czas.