Barbara Kurdej-Szatann i fundacja „Z Porywu Serca”. Czym się zajmuje?
Barbara Kurdej-Szatan do niedawna była jedną z gwiazd serialu „M jak miłość”. To jednak już przeszłość. Aktorka straciła pracę tuż po tym, gdy zamieściła w sieci wulgarny wpis dotyczący działań Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Chociaż szybko usunęła kontrowersyjną treść i przeprosiła, prezes TVP Jacek Kurski nie przywrócił jej na stanowisko.
Gwiazda po zwolnieniu z TVP nie może jednak narzekać na brak pracy. Znalazła ją w TTV, gdzie razem z Przemkiem Kossakowskim prowadzi program „Projekt Cupid”.
Fundacja Barbary Kurdej-Szatan
Okazuje się, że Barbara Kurdej-Szatan nie tylko występuje przed kamerami, ale także założyła Fundację „Z Porywu Serca”. Za jej pośrednictwem będzie prowadzić m.in. działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, a także wspomagać osoby w potrzebie.
– Od zawsze wspieram akcje charytatywne i społeczne. Nie potrafię milczeć i przejść obojętnie, gdy widzę osoby, które potrzebują pomocy. Dlatego dosłownie z porywu serca założyłam fundację, która będzie czyniła dobro i wspierała innych: słabszych, potrzebujące dzieci czy osoby z niepełnosprawnościami. Mają takie same marzenia i pragnienia, co my, ale życie czasem pisze dla nich inne scenariusze – mówi Barbara Kurdej-Szatan. – Startujemy w trudnym momencie, w Ukrainie trwa wojna, która wywraca do góry nogami życie setek tysięcy ludzi. Z kolei za naszą wschodnią granicą i w ośrodkach wciąż jest wielu uchodźców, którzy potrzebują pilnej pomocy. To właśnie z myślą o tych ludziach uruchamiamy nasz pierwszy projekt – zaznacza
.
W prowadzeniu fundacji Barbarę Kurdej-Szatan wspierają członkowie zarządu – mąż Rafał Szatan i siostra Katarzyna Kurdej-Mania. Aktorka zaprosiła do współpracy również byłego Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara, psycholożkę Małgorzatę Ohme oraz psychodietetyczkę Katarzynę Błażejewską-Stuhr, którzy wspólnie utworzyli Radę Fundacji.
Nowe zajęcie Basi Kurdej-Szatan
We wtorek 29 marca ruszyła pierwsza akcja fundacji – „Serce dla Ludzi Granicy”. W jej ramach pod numerem _800 805 105_ został uruchomiony bezpłatny Telefon Zaufania dla osób dotkniętych kryzysem humanitarnym na wschodniej granicy Polski, mieszkańców terenów przygranicznych, wolontariuszy i aktywistów z organizacji pozarządowych niosących pomoc, służb mundurowych oraz uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie.
– Wydarzenia ostatnich miesięcy naznaczone są bólem i cierpieniem wielu ludzi uciekających przed piekłem wojny, pilnujących porządku i niosących pomoc działaczy organizacji pozarządowych i mieszkańców. W różnym stopniu doświadczyli często traumatycznych przeżyć, które oznaczają długotrwały stres i napięcie nerwowe. Wierzymy, że jedną z pilnych potrzeb jest udzielenie profesjonalnego wsparcia psychologicznego wszystkim ludziom granicy. Czekamy na telefony od uchodźców, mundurowych, mieszkańców terenów przygranicznych i wolontariuszy. Psycholodzy postarają się pomóc każdemu, kto zadzwoni pod numer 800 805 105 – podkreśla Barbara Kurdej-Szatan.
W ramach akcji „Serce dla Ludzi Granicy”, psychologowie będą również docierać z pomocą do ośrodków dla uchodźców w całej Polsce. Będą również odbywać się indywidualne konsultacje i spotkania, w których obok ekspertów wezmą udział także tłumacze. Akcja potrwa kilka najbliższych miesięcy.