Spis treści
Co daje peeling do skóry głowy?
Peeling do skóry głowy to kosmetyk złuszczający naskórek na głowie, a także oczyszczające włosy u ich nasady. Może mieć postać scrubu – produktu zawierającego cząstki ścierne, które eksfoliują skórę mechanicznie. Stosowanie takiego środka zapewnia dodatkowe korzyści, ponieważ wykonywany jest wtedy masaż.
Po co robi się peeling skóry głowy? Pozwala dokładnie oczyścić skalp, a dzięki temu poprawić kondycję i wygląd włosów. Oczyszczona skóra jest zdrowsza i łatwiej „oddycha”, a włosy przestają być oklapnięte i mniej się przetłuszczają. Nie tylko jednak przedłuża świeżość włosów, ale też umożliwia wchłanianie się kosmetyków odżywczych i przeciw wypadaniu włosów. Wcierki do włosów najlepiej aplikować na skalp właśnie po wykonaniu peelingu.
Sprawdź: Jak zatrzymać wiosenne wypadanie włosów?
Kosmetyku warto używać zwłaszcza w następujących sytuacjach:
- nadmierne rogowacenie i łuszczenie się skóry na głowie,
- łupież,
- przetłuszczanie się włosów i łojotok,
- stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów,
- sięganie po suchy szampon.
Peeling (pisany też jako piling, choć polska nazwa nie przyjęła się) może mieć także inny rodzaj i zawierać złuszczające enzymy (peeling enzymatyczny) albo delikatnie działające kwasy, np. owocowe (peeling kwasowy). Są to peelingi chemiczne, które wymagają pozostawienia na pewien czas na skórze głowy, a potem zwykle jej łagodnego masażu i spłukania. Polecane są osobom z wrażliwą skórą głowy. Pozostałe mogą z powodzeniem używać peelingów mechanicznych, które są niedrogie i można łatwo przygotować je w domu.
Domowy peeling do skóry głowy? Przepis na scrub do włosów DIY
Peelingi do skóry głowy, a także inne rodzaje złuszczających produktów, często bazują na kryształkach soli kuchennej. Składnik ten może jednak podrażniać zbyt wrażliwą skórę, dlatego najlepiej jest zastąpić go równie niedrogim cukrem. Nie musi to być przy tym cukier brązowy. Wystarczy najtańszy produkt o drobnych kryształkach.
Przepis na naturalny peeling do skóry głowy, który pobudza wzrost włosów
Składniki:
- 1/4 szkl. oleju kokosowego extra virgin – lub oleju jojoba w przypadku włosów cienkich,
- 3/4 szkl. cukru,
- 5-6 kropli olejku eterycznego rozmarynowego,
- 1 łyżka octu jabłkowego (opcjonalnie),
- 1 łyżka miodu manuka (opcjonalnie).
Przygotowanie:
- Podgrzej olej kokosowy w łaźni wodnej, np. wstawiając słoik lub kubek z jego zawartością do garnka z gorącą wodą (możesz też dodać miód),
- Do lekko schłodzonego oleju dodaj olejek aromatyczny i ocet.
- Zalej mieszanką cukier w naczyniu, w którym będziesz trzymać peeling, po czym dokładnie połącz składniki.
Zobacz też:
Dlaczego taki skład? Olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne, natomiast ocet jabłkowy pomaga przywrócić naturalne, lekko kwaśne pH skóry i wygładzić włosy. Działa też antyseptycznie, choć nie tak silnie jak leczniczy i przeciwzapalny miód manuka. Z octu należy jednak zrezygnować w przypadku podrażnionej skóry głowy, łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry czy zmianach atopowych bądź łuszczycowych.
Ważny jest też olejek rozmarynowy. Choć do peelingu można użyć innych rodzajów (np. z drzewka herbacianego na łupież czy miętowego na podrażnienia), ten pozyskiwany z popularnego zioła ma zbawienny wpływ na włosy.
Udowodniono, że stosowanie eterycznego olejku rozmarynowego na skórę głowy nie tylko hamuje aktywność bakterii, ale też usprawnianiu krążenie krwi w naczyniach włosowatych w skórze. W ten sposób wspomaga odżywienie mieszków włosowych i wydłuża cykl życiowy włosów. Dzięki temu spowalnia i zmniejsza ich wypadanie, a także wpływa na zwiększenie się grubości włosów. Działa przy tym równie skutecznie i powoduje mniej działań ubocznych, np. takich, jak świąd skóry głowy, niż powszechnie używane środki chemiczne na porost włosów zawierające minoksydyl. A dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przedłużające świeżość fryzury.
Przy korzystaniu z kosmetyku nabieraj go łyżką, a jej zawartość przekładaj na dłoń. Umieszczenie mokrych palców w peelingu może sprawić, że cukier zacznie rozpuszczać się i zbrylać. Dla przedłużenia trwałości możesz trzymać go w lodówce. Wytrzyma tam kilka tygodni.
Jak stosować peeling do włosów?
Scrub do skóry głowy powinien być stosowany przed myciem włosów szamponem. Pozwala to usunąć ze skalpu i włosów resztki oleju, a także uwolnionych zanieczyszczeń. Po spłukaniu środka myjącego na końcówki włosów należy normalnie nałożyć odżywkę.
Jak używać scrubu do skóry głowy? Zmocz włosy, po czym dziel je na sekcje (zwłaszcza, jeśli są gęste) i fragment po fragmencie nakładaj mieszankę palcami na skórę głowy. Następnie delikatnie masuj ją opuszkami, wykonując kuliste ruchy, a na końcu spłucz dość ciepłą wodą.
Zazwyczaj zaleca się, by peeling skóry głowy wykonywać raz w tygodniu. Należy pamiętać, by robić go regularnie przy częstym stosowaniu suchego szamponu. Jeśli sięgamy po niego sporadycznie, produkt taki umożliwi dokładne pozbycie się jego resztek ze skóry głowy.
Peelingu skóry głowy nie należy robić za często, zbyt mocno lub bez potrzeby. Jeśli nie układamy często włosów, nie mamy problemów z przetłuszczaniem się czy suchym skalpem, zabieg może nie być konieczny.
Polecamy także:
Zadbaj o swoje włosy
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Turnau uwił sobie gniazdko z aktorką "M jak Miłość". Wyszło na jaw, jak mieszkają!
- Kaczorowska znikała z oczu producentów "Królowej przetrwania"! Mówią o "zakamarkach"
- Zenek szuka domu na Florydzie! TYLKO U NAS szczegóły
- Czy gwiazdy TTBZ będą mieć na chleb? Znikają z anteny, spytaliśmy o kulisy kontraktów