Biedronka walczy z ubóstwem menstruacyjnym. Każda kobieta ma czuć się komfortowo podczas miesiączki

Alicja Durka
Sieć sklepów Biedronka dołączyła do akcji Okresowej Koalicji. To pierwsza sieć handlowa w Polsce, która aktywnie rozpoczęła działania na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym. Kupując wybrane artykuły higieniczne marki Femina otrzymamy voucher o wartości tych zakupów, który może być przeznaczony na ponowne zakupy lub być przekazany na rzecz organizacji społecznych działających w obszarze ubóstwa menstruacyjnego, zrzeszonych w ramach inicjatywy „Okresowa Koalicja”.

Czym jest ubóstwo menstruacyjne?

Ubóstwo menstruacyjne polega na ograniczonym dostępie do środków higienicznych podczas menstruacji z powodów ekonomicznych. W Polsce duża część kobiet nie ma środków na zakup odpowiednich artykułów menstruacyjnych. 39% Polek z najmniej zamożnych gospodarstw domowych musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków. Działania aktywistek i aktywistów polegają na tym, by osoby menstruujące nie musiały stawać przed wyborem, czy kupić jedzenie, czy podpaski lub tampony. Badania przeprowadzone przez Kulczyk Foundation wskazują, że w Polsce ubóstwem menstruacyjnym dotkniętych jest nawet pół miliona osób.

- Poprzez naszą akcję chcemy przyczynić się do tego, by każda kobieta w trakcie miesiączki mogła czuć się godnie i komfortowo. Ponad 80% pracowników Biedronki oraz ok. 70% naszych klientów stanowią kobiety. Zapraszamy również nasze klientki i klientów, by wspólnie z nami wsparli Okresową Koalicję, której skala działania pozwoli nam zadbać o potrzeby bardzo wielu kobiet i dziewcząt w całej Polsce

- mówi Karolina Błońska-Szubstarska, starszy menedżer ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w sieci Biedronka.

Czytaj też: Ubóstwo menstruacyjne Polek. Wata i pocięte szmaty zamiast podpasek to codzienność niemal pół mln kobiet. W pandemii problem jest większy

Szukasz dobrej położnej w Poznaniu? Zobacz ranking 15 położnych polecanych przez największą liczbę pacjentek korzystających z serwisu ZnanyLekarz.pl. Publikujemy nazwiska, adresy ich gabinetów, a także ceny wybranych usług. Sprawdź ranking --->

TOP 15 położnych w Poznaniu - zobacz ranking na podstawie op...

Na jakich zasadach Biedronka wspiera Okresową Koalicję?

W każdym miesiącu klienci posiadający kartę Moja Biedronka, którzy zakupią wybrane produkty higieny menstruacyjnej marki Femina, otrzymają voucher o wartości 100% wydanej kwoty na te produkty (za maksymalnie 3 opakowania) do wykorzystania w ciągu 7 kolejnych dni kalendarzowych. Będzie można go wykorzystać na dowolne produkty dostępne w sklepach sieci Biedronka, z wyjątkiem standardowych wyłączeń (alkohol, papierosy, produkty żywienia początkowego, doładowania kart) lub przeznaczyć na pomoc kobietom w potrzebie.

Dzięki współpracy Biedronki z Okresową Koalicją - inicjatywą zrzeszającą organizacje, aktywistki, aktywistów oraz ekspertki i ekspertów aktywnie zajmujących się tematyką menstruacyjną klienci będą mogli zarejestrować niewykorzystany, a nadal ważny voucher na stronie www.biedronka.pl/okres-zmian, a Biedronka przekaże produkty o wartości tych voucherów na rzecz Okresowej Koalicji.

Co ważne, akcja Razem zacznijmy okres zmian, nie jest jednorazowa. Już od 1 dnia każdego kolejnego miesiąca, każdy osoba posiadająca kartę Moja Biedronka może kupić ponownie 3 sztuki produktów higieny menstruacyjnej objętych akcją, aby otrzymać voucher.

Różowe skrzyneczki, czyli artykuły higieniczne dostępne dla wszystkich

To nie pierwsza tego typu akcja w Polsce. W łazienkach w całej Polsce pojawiają się różowe skrzyneczki, w których znajdują się darmowe produkty do higieny w czasie miesiączki. Obecnie w całym kraju różowe skrzyneczki umieszczone są w szkołach, placówkach publicznych, na płotach i wielu innych miejscach w całej Polsce. Łącznie to ponad 750 miejsc, a organizatorzy akcji zapewniają, że to jeszcze nie koniec, a dążą do tego, by dostęp do artykułów higienicznych był powszechny.

Różowe skrzyneczki z artykułami higienicznymi w Poznaniu

W Poznaniu różowe skrzyneczki znajdują się w kilkunastu placówkach, w tym w Centrum Kultury Zamek i kilku szkołach.

Lista lokalizacji różowych skrzyneczek w Poznaniu

  • ul. 28 czerwca 1956 r. 149
  • ul. Nowowiejskiego 15
  • ul. Święty Marcin 53A (skrzyneczka zewnętrzna)
  • ul. Św. Marcin 80/82 (Centrum Kultury Zamek)
  • ul. Chociszewskiego 56 (Szkoła Podstawowa nr 90 im. hr. W. Zamoyskiego)
  • ul. Stary Rynek 6 (Galeria Miejska Arsenał)
  • ul. Grunwaldzka 22 (Scena Robocza, skrzyneczka zewnętrzna)
  • ul. Świętego Wincentego 6/9 (Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka)
  • ul. Norwida 21 (Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. J. Bema)
  • ul. Słowackiego 54/56 (Szkoła Podstawowa nr 36 w Poznaniu)
  • ul. Przybyszewskiego 37 (Szkoła Podstawowa nr 71 im. J. Kusocińskiego)
  • ul. Hangarowa 14 (Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 13, Szkoła Podstawowa nr 22, Przedszkole nr 95)
  • ul. Ewangelicka 1 (Pawilon)
  • ul. Kwiatowa 3/3 (Restauracja Tapasta)
  • ul. Gołębia 8 (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej w Poznaniu)
  • Osiedle Stefana Batorego 101 (Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi)

Kobiety w MMA

od 16 lat

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet