Higiena osobista ma ogromne znaczenie dla większości ludzi. To, ile razy dziennie trzeba się myć, uzależnione jest od wielu czynników, na przykład:
- od panującej na zewnątrz pogody,
- od trybu życia i poziomu aktywności fizycznej,
- stopnia pocenia się,
- mikroflory skóry,
- pracy gruczołów łojowych,
- częstotliwości korzystania z toalety.
Wyjaśniamy też: Jak często trzeba się myć i jak prawidłowo zadbać o higienę
Czy trzeba się myć rano i wieczorem?
Dbając o swoją higienę osobistą, wiele ludzi myje się rano i wieczorem. To bardzo dobry pomysł. Przed położeniem się spać warto zmyć całodniowy brud, pot i kurz. To ma również istotny wpływ na świeżość pościeli, w której śpimy. Natomiast poranna higiena pomoże zmniejszyć ryzyko rozmaitych zakażeń i wpłynąć na samopoczucie, a zimny prysznic o poranku może zadziałać lepiej niż kawa. Warto również pamiętać o prawidłowym myciu twarzy – lepiej unikać do jej oczyszczania gorącej wody! Zbyt wysoka temperatura negatywnie działa również na skórę głowy i włosy. Dlatego tak ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja i odpowiednia temperatura wody.
Kobiece nawyki, które postarzają. Wystrzegaj się ich, jeśli jesteś po 50. roku życia
Zobacz listę kobiecych nawyków, które niekorzystnie wpłyną na twój wygląd. Musisz na nie szczególnie uważać, jeśli jesteś po pięćdziesiątce! Zobacz, które z nich szkodzą twarzy. Te drobne i niepozorne...
Prysznic jest niby banalną czynnością i z pewnością teoretycznie każdy wie, jak prawidłowo się myć. Jednak niektóre nawyki, zwłaszcza te powielane codziennie, mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry.
Zobacz, których przyzwyczajeń związanych z myciem warto się wyzbyć!