Polski Bon Turystyczny to dokument w formie elektronicznej, który ma wartość 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł (w sumie 1 000 zł).
Jak otrzymać bon turystyczny?
Co jednak ważne, aby uzyskać bon nie trzeba składać żadnego wniosku, wystarczy go aktywować. Ma wyłącznie postać elektroniczną. Można go wygenerować po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest to platforma teleinformatyczna prowadzona przez ZUS. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego i bankowości elektronicznej.
Bon ma formę 16-cyfrowego numeru, który rodzic bądź opiekun otrzyma na podany wcześniej przez siebie numer telefonu – w formie wiadomości tekstowej sms, lub mailowo, w zależności od tego, jaki kontakt (numer telefonu komórkowego/adres email) poda we wniosku. Bonu nie można w żaden sposób spieniężyć – nie istnieje możliwość wymiany bonu na gotówkę czy inne środki płatnicze.
– Warunkiem otrzymania bonu jest przyznane prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko (tzw. 500+) lub do dodatku wychowawczego wynikającego z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Szczegółowo o warunkach, jakie musi spełniać osoba, której świadczenie w formie bonu przysługuje, można przeczytać w art. 4 ustawy. Co istotne, uzyskanie bonu nie jest zależne od poziomu dochodów. Od bonu nie trzeba odprowadzać podatku, nie wlicza się go również do wysokości dochodu – tłumaczy Marta Kotowska, prawniczka z DAS Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.
Musisz to wiedzieć
Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać?
Bon może zostać zrealizowany na terenie całego kraju. Używając go można opłacić usługi hotelarskie takie jak pobyt w hotelu, w pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym lub na campingu. Również będzie możliwie opłacenie bonem imprezy turystycznej realizowanej przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Oznacza to, że przy pomocy bonu będzie można także opłacić pobyt dziecka na koloniach lub obozie rekreacyjnym.
– Nie należy zapominać, że bon dedykowany jest wypoczynkowi dzieci. Opłacone usługi noclegowe czy imprezy turystyczne mają być więc realizowane na rzecz dziecka, które jest beneficjentem tego bonu – przypomina Marta Kotowska.
Warto też podkreślić, że bonem nie można opłacić wyjazdu zagranicznego. Można go wykorzystać jedynie jako płatność za usługi świadczone na terenie Polski.
Zobacz koniecznie
Lista przedsiębiorców i organizacji, u których będzie można zrealizować bon, zostanie opublikowana 1 sierpnia na stronie internetowej bonturystyczny.gov.pl W środę rano, 29 lipca, było już blisko 4 tysiące zarejestrowanych firm.
Przed rezerwacją warto się upewnić, że dany przedsiębiorca jest na wspomnianej liście i przyjmie płatność w formie bonu turystycznego.
ZUS uruchomił specjalną całodobową infolinię. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 11 22 111 można uzyskać informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Ze specjalnej infolinii można korzystać przez całą dobę. Pytania dotyczące bonu można także przesyłać mailem na adres bon@zus.pl.
Nie przeocz
Bądź na bieżąco i obserwuj
Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!