W związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju rząd w listopadzie 2020 zdecydował o przywróceniu specjalnego zasiłku opiekuńczego, a teraz ponownie go wydłużył.
Czytaj też: Jak starać się o zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych? Kto ma do niego prawo?
Zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych:
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: kto może skorzystać z dodatkowej opieki i na jakich zasadach?
O zasiłek mogą wnioskować rodzice dzieci do lat 8, starszych nie w pełni sprawnych dzieci i opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego może skorzystać matka lub ojciec dziecka.
Pieniądze wypłacane są temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też, w ramach limitu zasiłku, podzielić się opieką nad dzieckiem.
Świadczenie przysługuje za każdy dzień sprawowania opieki.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Jak się starać o ten zasiłek? Co trzeba zrobić?
Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub dziećmi (wzór można pobrać na stronie internetowej www.zus.pl), które traktowane jest jak wniosek o taki zasiłek.
Przedsiębiorcy i osoby z nimi współpracujące muszą złożyć oświadczenie bezpośrednio w ZUS. Najlepiej zrobić to elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Czytaj koniecznie: Jak dostać bon turystyczny? Na co go wykorzystasz?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Ile pieniędzy dostaniemy?
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Czy ten zasiłek wlicza się do ogólnego limitu zasiłku opiekuńczego?
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Zobacz też: