Spis treści
Cienie pod oczami wpływają negatywnie na kobiecy i męski wizerunek. Dodają lat, sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną i bardziej poważną. Warto poznać przyczyny ich powstawania i sposoby, aby je zlikwidować. Metod walki z nimi jest bardzo dużo. Wystarczy kilka domowych zabiegów lub tych profesjonalnych i zapomnisz o problemie.
Przyczyny cieni pod oczami. Niektórym z nich możesz zapobiec
To, jak wyglądamy na co dzień, w głównej mierze zależy od nas samych. Tak jest również z powstawaniem cieni pod oczami, które skutecznie mogą wpłynąć na wizerunek. Oczywiście na kilka z nich nie mamy wpływu. Są to m.in. uwarunkowania genetyczne, starzenie się skóry, czy alergie, ale już na takie rzeczy, jak palenie papierosów, mała ilość snu, zła dieta, czy nadmierna ekspozycja skóry na słońce już tak. Dlatego warto pomyśleć zawczasu i zadbać o to, aby dobrze się odżywiać i pić odpowiednią ilość płynów. Bardzo ważny jest także sen, który jest jedną z najczęstszych powodów, pojawiania się cieni pod oczami. Zmęczenie i stres od razu widać na twarzy. To one prowadzą do powstawania cieni pod oczami poprzez zwiększoną produkcję kortyzolu, hormonu stresu, który może wpływać na krążenie krwi i jakość skóry. Palenie papierosów powoduje zmarszczki palacza, ale także pogłębienie się problemów sińców pod oczami.
Warto pamiętać, że różne osoby mogą mieć różne przyczyny cieni pod oczami, a czasami mogą one być wynikiem kombinacji kilku czynników. W przypadku częstych i uporczywych cieni pod oczami zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne. Bo nie jest to tylko kwestia estetyczna, ale także objaw wielu chorób, takich jak:
- anemia,
- alergie,
- zapalenie spojówek,
- problemy z tarczycą,
- niewydolność nerek,
- zaburzenia snu,
- choroby autoimmunologiczne.
Co na cienie pod oczami?
Jeśli borykasz się z cieniami pod oczami, możesz spróbować je zniwelować na kilka sposobów. Na przykład regularny i odpowiedni sen może pomóc w redukcji cieni pod oczami. Staraj się spać przynajmniej 7-9 godzin każdej nocy i dbaj o zdrowe nawyki snu. Warto również sięgnąć po sklepowe lub polecane przez dermatologów kremy lub żele pod oczy. Pamiętaj, dostosuj kosmetyk do swojego wieku. Doraźnie możesz zafundować swoim zmęczonym oczom, powiekom i sińcom zimne kompresy, a następnie użyć specjalnego korektora, który powinien być nieco jaśniejszy, aby zatuszować fioletową siną skórę. Jednak jedną z najważniejszych rzeczy jest zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce, białko, zdrowe tłuszcze i wodę.
Krem na cienie pod oczami. Stosuj go regularnie
Stosowanie kremów lub żeli pod oczy powinno stać się twoją codzienną rutyną zarówno rano, jak i wieczorem. Wybierz krem lub żel pod oczy zawierający składniki takie jak witamina C, retinol, kofeina lub peptydy, które mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęków i poprawie wyglądu skóry wokół oczu.
Popularne zabiegi na cienie pod oczami
Medycyna estetyczna w dzisiejszych czasach oferuje szereg usług pielęgnacyjnych i poprawiających wygląd twarzy i całego ciała, a wśród nich zabiegi na cienie pod oczami. Przed podjęciem decyzji o danej technice walki z problemem warto skonsultować się z doświadczonym dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej, aby dopasować odpowiednią metodę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań oraz ocenić ewentualne ryzyko i skutki uboczne. Do popularnych zabiegów należą:
- zabiegi laserowe
- wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy
- terapia mikroigłowa
- peeling chemiczny,
- mezoterapia,
- chirurgiczna korekcja dolnych powiek.
Domowe sposoby na cienie pod oczami. Tanie i naturalne kosmetyki w zasięgu ręki
Skóra wokół oczy jest bardzo delikatna i wymaga specjalnego traktowania. Istnieje wiele domowych sposobów na to, aby je zlikwidować. Wystarczy zajrzeć do kuchni, gdzie znajduje się asortyment do walki z cieniami pod oczami. Potrzebne będą ci m.in. ogórek zielony, soda oczyszczona, kawa, miód, pietruszka lub marchewka. Przepisy na skuteczne maseczki z użyciem tych składników znajdziesz w galerii poniżej: