Co dalej z 500 plus? Czy likwidacja świadczenia dojdzie do skutku? Obalamy mity na temat programu

AB
Picsea/ Pexels.com
500 plus wzbudza wiele emocji, odkąd minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, zapowiedziała, że rząd odchodzi od programów polegających na dawaniu Polakom pieniędzy do ręki. Czy czeka nas likwidacja 500 plus? Wyjaśniamy, na czym będą polegały zmiany.

Ostatnio coraz częściej mówi się o likwidacji 500 plus. Zwłascza w kontekście planów rządu na przyszły rok. Wiadomo już, że nastąpi zwrot w podejściu do polityki prorodzinnej i dopłat dla rodziców. Mogą one zainteresować osoby, które złożyły wniosek 500 plus lub ubiegają się o Mieszkanie plus.

Rząd nie szykuje nowych, przypominających 500 plus dopłat dla Polaków – wynika z wywiadu, jakiego Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, udzieliła Business Insiderowi. Oznacza to, że w najbliższym czasie nie powstanie żaden nowy program, który umożliwiałby dostanie gotówki. Nadal jednak będzie można ubiegać się o dostępne świadczenia dla rodzin, np. 500 plus.

500 plus - likwidacja czy brak zmian?

Rzekoma likwidacja 500 plus nie będzie miała miejsca, przynajmniej w najbliższym czasie. W 2020 r. wszystkie osoby uprawnione do świadczenia mogą je pobierać na dotychczasowych zasadach. Przysługuje ono zarówno na pierwsze, jak i kolejne dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Na razie nic nie wskazuje na to, aby rząd szykował likwidację 500 plus.

500 plus vs. Maluch plus

Likwidacja 500 plus to fikcja, ale nie powinniśmy natomiast spodziewać się kolejnych programów, w ramach których rodzice dostaliby zastrzyk gotówki. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg potwierdziła, że tym razem jej resort zamierza inwestować w usługi wspierające rodziców małych dzieci.

Kobiety sukcesu nadal znajdują się w mniejszości. Wystarczy przejrzeć Ranking 100 najbogatszych Polaków, aby przekonać się, jak niewiele Polek zostało miliarderkami czy milionerkami. Tylko trzy miejsca na 100 w zestawieniu Forbesa z 2019 r. kobiety zajęły samodzielnie (Zofia Kulczyk, Dominika Kulczyk oraz Urszula Siecińska, współzałożycielka handlującej łososiem firmy Suempol). Zobacz, którym Polkom udało się przebić do świata mężczyzn i zrobić karierę w biznesie.

Kobiety sukcesu. Zobacz, które Polki postawiły na biznes

- Idziemy przede wszystkim w kierunku wzmocnienia usług dla rodzin z małymi dziećmi – to program Maluch plus. Zależy nam na tym, żeby kompleksowo podejść (do programów społecznych – przyp. red.), a nie samym świadczeniem pieniężnym – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas 3 lutego 2020 r. podczas konferencji podsumowującej programy społeczne w Polsce.

Jeśli nie koniec 500 plus, to co?

W przyszłości zostaną wprowadzone nowe świadczenia dla rodzin. W przeciwieństwie do 500 plus przyjmą one formę bezgotówkową. Taki scenariusz możemy uznać za kolejną obietnicę wyborczą PiS.

- W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Business Insiderem.

Od początku stycznia do końca grudnia 2019 r. ponad 700 pracowników skorzystało z płatnych urlopów dla rodziców, z czego większość, bo przeszło pół miliona, stanowiły kobiety. Z tzw. urlopu tacierzyńskiego skorzystało tylko 12 tys. mężczyzn. Tak wygląda podział obowiązków w polskich rodzinach.

Na 100 kobiet na urlopie rodzicielskim przypada jeden mężczyzna

500 plus – waloryzacja

Mimo rosnącej inflacji wysokość świadczenia 500 plus nie uległa zmianie od wejścia programu w życie w kwietniu 2016 roku. Tymczasem rząd dysponuje narzędziem, za pomocą którego mógłby dać podwyżki. Aby jednak złoty scenariusz się ziścił, niezbędne byłyby oszczędności w innych obszarach.

- Rada Ministrów ma możliwość podniesienia kwoty świadczenia w oparciu o wskaźniki wzrostu inflacji – można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort rodziny zapewniał, że do września 2019 r. wysokość świadczenia pozostanie bez zmian. Kwota wpływająca na konta rodziców nie wzrośnie również w 2020 roku.

500 plus – koszty

Marlena Maląg zapewniła, że jej resort pracuje nad polityką demograficzną, która ma na celu zwiększenie liczby narodzin w naszym kraju. Wiadomo, że koszty realizacji zadań realizowanych w ramach polityki społecznej w 2020 r. wyniosą 70,2 mld zł, z czego 500 plus pochłonie ponad połowę (39,2 mld zł).

10 książek, które powinna przeczytać każda nowoczesna kobieta

Zmiany w 500 plus vs. Mieszkanie plus

W przyszłym roku może spodziewać się korekty programu Mieszkanie plus. Minister rozwoju chce włączyć do niego samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz samych deweloperów. Zgodnie z zamysłem Ministerstwa Rozwoju deweloper mógłby nabyć taniej ziemię pod inwestycję w zamian za udostępnienie puli mieszkań dla beneficjentów Mieszkania plus. Jadwiga Emilewicz uważa, że bez współpracy z deweloperami nie da się zwiększyć skali programu. Dała wyraz swoim wątpliwościom w rozmowie z Portalem Samorządowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet