Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 2022 roku, czyli 12 tys. złotych na dziecko
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to program wsparcia dla rodzin z dziećmi będący częścią Polskiego Ładu. Sejm przegłosował ustawę, w świetle której środki będzie można uzyskać już od 1 stycznia 2022. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Świadczenie w mediach określane jest również jako:
- nowe 500 plus,
- 12 tys. złotych na dziecko
.
Rodzice będą mogli zdecydować, jaki sposób wypłaty wybiorą. Dostępne będą dwie opcje:
- wypłaty w wysokości 500 złotych przez dwa lata,
- wypłaty w wysokości 1000 złotych przez rok.
📣 Ostatnia prosta. Parlament zakończył prace nad ustawą o #RodzinnyKapitałOpiekuńczy 👶 teraz czeka ona już tylko na podpis Prezydenta RP. #Rodzina#PolskiŁadpic.twitter.com/ho8ksJzIJx
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) November 17, 2021
- Polskie rodziny mają powód do zadowolenia. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. – tłumaczyła szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.
12. tys na drugie i kolejne dziecko. Jakie są zasady Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?
12 tysięcy złotych będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Podobnie jak w wypadku 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie będzie podlegał żadnemu kryterium dochodowemu. O świadczenie będą się będą mogły osoby, które przyjęły także dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o jego adopcję.
Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Jak go złożyć?
Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy złożyć będzie można przez internet za pomocą tych samych platform, które obsługują znane świadczenia, jak:
- 500 plus,
- 300 plus, czyli Dobry start.
Tymi platformami są:
- PUE ZUS,
- portal Empatia,
- bankowość elektroniczna.
Obsługą procesu zajmować się będzie natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych.