Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy w lutym? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o środki finansowe, gdy twoje dziecko uczy się zdalnie

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem wprowadzono naukę zdalną dla uczniów. Warto zainteresować się, czy w związku z opieką nad dzieckiem rodzic pozostający w domu ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem wprowadzono naukę zdalną dla uczniów. Warto zainteresować się, czy w związku z opieką nad dzieckiem rodzic pozostający w domu ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. 123 RF
Udostępnij:
Do końca lutego uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych będą uczyć się we własnych domach. To oznacza, że lekcje będą prowadzone on-line. Sprawdź, czy w związku z tym przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy i jak to wygląda w przypadku kwarantanny i izolacji dziecka?

Kto dostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na mocy którego rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie on obowiązywał od 1 lutego do 27 lutego br.

Dowiedz się więcej:

Decyzja została podjęta z powodu wprowadzenia nauki zdalnej w klasach 5-8 szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych, a także w placówkach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie, w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówki z powodu COVID-19, do której uczęszcza dziecko. Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W związku z tym z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dzieci:

  • do lat 8,
  • do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek dla rodziców dzieci na kwarantannie i izolacji

Rodzice, których dzieci są w wieku poniżej 8 lat i zostali skierowani na izolację lub kwarantannę, mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dotyczy to także sytuacji, kiedy cała placówka edukacyjna lub poszczególne grupy/ klasy zostały zamknięte z powodu koronawirusa. Wniosek o świadczenie można złożyć w ZUS-ie lub elektronicznie, przez konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Pracownicy czy zleceniobiorcy składają o świadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkole do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na ogólnych zasadach, który wynosi 60 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie