Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy w lutym? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o środki finansowe, gdy twoje dziecko uczy się zdalnie

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem wprowadzono naukę zdalną dla uczniów. Warto zainteresować się, czy w związku z opieką nad dzieckiem rodzic pozostający w domu ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem wprowadzono naukę zdalną dla uczniów. Warto zainteresować się, czy w związku z opieką nad dzieckiem rodzic pozostający w domu ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. 123 RF
Do końca lutego uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych będą uczyć się we własnych domach. To oznacza, że lekcje będą prowadzone on-line. Sprawdź, czy w związku z tym przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy i jak to wygląda w przypadku kwarantanny i izolacji dziecka?

Kto dostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na mocy którego rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie on obowiązywał od 1 lutego do 27 lutego br.

Dowiedz się więcej:

Decyzja została podjęta z powodu wprowadzenia nauki zdalnej w klasach 5-8 szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych, a także w placówkach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie, w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówki z powodu COVID-19, do której uczęszcza dziecko. Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W związku z tym z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dzieci:

  • do lat 8,
  • do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek dla rodziców dzieci na kwarantannie i izolacji

Rodzice, których dzieci są w wieku poniżej 8 lat i zostali skierowani na izolację lub kwarantannę, mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dotyczy to także sytuacji, kiedy cała placówka edukacyjna lub poszczególne grupy/ klasy zostały zamknięte z powodu koronawirusa. Wniosek o świadczenie można złożyć w ZUS-ie lub elektronicznie, przez konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Pracownicy czy zleceniobiorcy składają o świadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkole do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na ogólnych zasadach, który wynosi 60 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet