Coraz więcej dziewic konsekrowanych. W Polsce jest ich kilkaset. A w Poznaniu? [SPRAWDŹ]

ZSN
W Polsce żyje kilkaset dziewic konsekrowanych. Kim są?
W Polsce żyje kilkaset dziewic konsekrowanych. Kim są?
198 w 2015 r., 223 w 2016 r. i 246 w 2017 r. Co roku w Polsce przybywa kilkadziesiąt dziewic konsekrowanych. Ile z nich żyje w Poznaniu i Wielkopolsce?

Według najnowszych danych (stan na styczeń 2017 r.) w całej Polsce żyje 246 dziewic konsekrowanych. W diecezji poznańskiej jest ich 7, w gnieźnieńskiej - 2, w kaliskiej - 2. W porównaniu z ubiegłym rokiem ich liczba w naszym regionie nie uległa zmianie. Jednak w skali kraju różnica jest już zauważalna. W 2016 r. w Polsce były 223 dziewice konsekrowane.

Najwięcej kobiet w tym stanie żyje w Krakowie (31), Gdańsku (19) i Warszawie (17). Na kolejnych miejsach plasują się Katowice (13), Łódź (12) i Olsztyn (10).

W Archidiecezji Poznańskiej stan dziewic konsekrowanych istnieje od 2003 roku. Spotkania odbywają się w drugą niedzielę miesiąca o g. 17.00 w salce kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy Nowinie.

Źródło: Superwizjer TVN/x-news

Jedną z najbardziej znanych dziewic jest Katarzyna ze Sieny (1347-1380). Kościół katolicki uznaje ją za patronkę Europy.

Kim są dziewice konsekrowane? Czytaj na kolejnej stronie --->
Obrzęd konsekracji dziewic należy do najcenniejszych skarbów liturgii rzymskiej. Dziewice składają zobowiązanie do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim.

Do konsekracji dopuszczone są kobiety, które ukończyły 25 lat, nigdy nie zawierały małżeństwa ani "nie żyły publicznie, czyli jawnie w stanie przeciwnym czystości".

W praktyce oznacza to publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. Dziewice konsekrowane muszą przez swój wiek, roztropność i obyczaje dawać "rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim".

Kobiety wstępujące do stanu dziewic stają się osobami konsekrowanymi, podobnie jak zakonnice czy księża. Jednak nie mieszkają w domu zakonnym tylko prowadzą normalne, świeckie życie (dziewicom przysługuje prawo zrzeszania). Mogą chodzić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi. Jednak nigdy nie będą mieć męża ani rodziny.

Do ich głównych obowiązków - oprócz zachowania czystości - należy m.in. codzienne odmawianie liturgii godzin, zwłaszcza jutrzni i nieszporów.

Przy Konferencji Episkopatu Polski w 2006 roku powołana została Podkomisja ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, która sprawuje jeszcze pieczę nad wdowami konsekrowanymi oraz pustelnicami i pustelnikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Coraz więcej dziewic konsekrowanych. W Polsce jest ich kilkaset. A w Poznaniu? [SPRAWDŹ] - Głos Wielkopolski

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet