Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, resort wstępnie analizuje wprowadzenie systemu emerytalnego nazywanego „alimentacyjnym”. Polega on na powiązaniu emerytury z zarobkami dzieci emeryta, a dokładniej płaconymi przez nie ze składkami emerytalnymi.
Na razie jednak to tylko analizy i zaproszenie do podjęcia debaty; nie ruszyły jeszcze żadne prace legislacyjne.
Sprawdź również: Obecni emeryci dostają wyższe emerytury. Dlaczego?
Pomysł nie jest nowy, bo podobne rozwiązania stosowane są już w niektórych państwach. Liczba dzieci uwzględniana jest przy kalkulacji emerytury we Francji, a wprowadzenie podobnego systemu zapowiedział niedawno czeski premier Petr Fiala. Prace nad zbliżonym rozwiązaniem ruszyły już na Słowacji.
To warto wiedzieć: Emerytura dla stulatka. Zobacz ile wynosi i kto ją dostanie?
Jaki miałby być cel ewentualnych zmian? Obecne systemy emerytalne promują raczej ograniczenie liczby dzieci, bo wysokość naszych składek zależy od intensywności naszej pracy, a liczne potomstwo w takiej intensyfikacji nie pomaga.
– Chodzi o to, by zaczęło się opłacać posiadanie dzieci i inwestowanie w ich rozwój – mówi w dzienniku Jarosław Sachajko z Kukiz'15, które to ugrupowanie również rozważa wprowadzenie zmian.
Zobacz też: Na co może sobie pozwolić przeciętny polski emeryt?
Oczywiście, jak podkreślają jego zwolennicy, inne zasady obowiązywałyby w przypadku potomstwa niepełnosprawnego czy takiego, które umarło.
Czytaj koniecznie: Emeryturę po zmarłym emerycie może pobrać rodzina. Kiedy i na jakich zasadach? To trzeba wiedzieć, bo inaczej pieniądze przepadną
Przeciwnicy pomysłu uważają, że zasady byłyby niejasne w rodzinach patchworkowych i niesprawiedliwe w przypadku dzieci, które robią kariery w mniej dochodowych branżach. Do rodzenia dzieci powinny zaś zachęcić: stabilny rynek pracy, dostęp do mieszkań, opieki żłobkowej i przedszkolnej.
Wątpliwości budzi też to, czy młodzi rodzice będą faktycznie planowali więcej dzieci, bo dzięki temu zyskają na emeryturze... za kilkadziesiąt lat.